Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

20.02.2020 21:20

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polarizaci společnosti a k protichůdným reakcím na své zvolení do úřadu či jak vnímá směřování své instituce. Došlo i na téma jeho minulých výroků. A pak se po naléhání moderátorky Zuzany Tvarůžkové stočila debata i na romské obyvatelstvo. Romové jsou podle Křečka „neaktivní menšina“ a podle jeho slov neplatí názor, že „všichni jsou xenofobové a Češi jsou rasisté“.

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech
Foto: Repro ČT
Popisek: Nový ombudsman, Stanislav Křeček

Anketa

Chcete, aby náš stát dával na obranu minimálně 2% HDP, jak po nás chtějí Američané?

14%
86%
hlasovalo: 17918 lidí
„Vytváří se kolem toho úřadu zcela nepřirozený stav, vůbec nechápu, proč tato hysterie vzniká, respektive já to chápu, vůbec nejde o mé jméno nebo ten úřad, je to hlubší problém této společnosti,“ vyjádřil se Křeček úvodem k tomu, že se reakce na jeho jmenování značně liší. Podle nového ombudsmana tak je současná společnost značně rozdělená, což se pak odráží i ve volbě kandidátů na ombudsmanskou funkci či na funkci v Radě ČT. Upozornil též, že protesty proti veřejnému ochránci práv jsou zcela nesmyslné, jelikož nemá žádné pravomoci.  

Křeček zmínil, že se neočekávalo, že při první volbě nového veřejného ochránce práv bude kdokoli zvolen, prý mu po volbě někteří přiznali, že pro něho hlasovali, aby se již nemuselo hlasování opakovat, jelikož budilo až moc velké společenské vášně. „Společnost není zdravá, nejde o ten úřad, o mě,“ zopakoval. Není šťasten, že rozděluje společnost, tu by ovšem podle něho dnes rozdělovalo cokoli.

Došlo na slova, že není pravda, že by nehodlal hájit práva menšin. „Já tady nedělám třicet let nic jiného,“ zmínil. „Vytýkat mi, že bych některé lidi diskriminoval, že bych se o některá práva nezajímal, je mimo realitu,“ odmítl výtky.

Svá minulá prohlášení o diskriminaci shrnul, že by jim pouze neměla být věnována pozornost v takovém rozsahu, jako je tomu nyní, jelikož problematika lidských práv je mnohem větší. Též podotkl, že jeho úřad není určen k hájení pouze lidských práv a měl by se u nás takový úřad u zřídit.

Původní úřad podle jeho názoru byl zřízen kvůli sporům veřejnoprávním, nikoli občanskoprávním, tedy kromě nerovné příležitosti.

Úřad se podle nového ombudsmana nesmí využívat k hlásání politických názorů. To se podle něj již dokonce stalo. Jako příklad takového počínání se podivoval, proč se jeho úřad v minulosti za jeho předchůdkyně Anny Šabatové věnoval homosexuálním vztahům. Na dotaz moderátorky Zuzany Tvarůžkové, co mu na homosexuálních vztazích vadí, odvětil, že se v minulosti vyhrazoval jen proti propagaci sňatků osob stejného pohlaví, vyjadřování k tomuto tématu jeho úřadu podle něho nepřísluší.

A poté přišlo na jeho výrok, že nebude věnovat přílišnou pozornost aktivním menšinám, ale obyčejným lidem. I přes naléhání Tvarůžkové odmítl specifikovat, koho touto menšinou myslí. „Všichni, kteří se teď dívají, vědí,“ uvedl. Později dal za příklad „šátky“. A Tvarůžková se několikrát snažila udeřit, zdali „příkladem nejsou Romové?“. To několikrát odmítl a Tvarůžkové vytmavil, že to je naopak „neaktivní menšina“, jelikož se nehlásí za svá práva, ale „dělá to za ně kdekdo“. Romové se podle něj neorganizují a podle jeho slov by se měli aktivně zapojit. „Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat, ale já jsem jezdil po soudech obhajovat Romy, když je vyhodili z bydlení,“ uzemnil nakonec Tvarůžkovou. Romové by podle něho měli sami říci, jak si představují soužití s většinovou společností.

Doplnil, že bychom si měli dát otázku, proč lidé odmítají dát Romům své byty. Odmítl, že by to bylo tím, že: „všichni jsou xenofobové a Češi jsou rasisté“.

K personálním změnám ve svém úřadu pak odmítl, že by „chystal noc dlouhých nožů“, vzkazovat personální změny přes média odmítl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…