Partie v bílých pláštích. Prymula proti hejtmanu Kubovi. Blatnému se mělo říct: Hele, Honzo...

10.01.2021 13:55 | Zprávy
autor: nab

Hosty nedělní Partie na CNN Prima News byli exministr zdravotnictví, současný poradce premiéra Roman Prymula a hejtman Jihočeského kraje, předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS). Pánové si notovali, když došlo na kritiku toho, jak ministerstvo zdravotnictví řídí boj proti epidemii, nebo na očkovací plán. Kdyby se tak zásadní systém zaváděl v Agrofertu, to by podle hejtmana byl jiný přístup. Člověk se selským rozumem by podle něj vládě prospěl víc než deset systémů PES.

Partie v bílých pláštích. Prymula proti hejtmanu Kubovi. Blatnému se mělo říct: Hele, Honzo...
Foto: Screen ČT24
Popisek: Martin Kuba v Otázkách Václava Moravce

Dva týdny v tvrdém lockdownu, ale přesto jsou čísla nakažených stále vysoká. Příčina toho je rychle rozvolnění opatření, míní Prymula. „Rozvolňovalo se ve fázi, kdy tomu čísla nenasvědčovala, k tomu byly svátky. Tak rychle se rozvolňovat nemělo. Navíc jsme ve fázi, kdy většina lidi opatřením nevěří,“ poukázal exministr Prymula na důvody, proč pozitivita testů v sobotu vystoupala až na 40 procent.

Souhlasně hlavou pokyvoval hejtman Kuba – kroky vlády podle něj nedávají smysl. „Používá se vědecký PES, indexy... ale obyčejnýma očima nedávají smysl a jsou těžko pochopitelná,“ zmínil, že rozvolňování by mělo běžet logicky a zvažovat zdravotní i ekonomický dopad. „Více selského rozumu a méně epidemiologických indexů a odbornosti,“ zopakoval Kuba důrazně směrem k vládě.

Přiznal, že protiepidemický systém PES vůbec nesleduje a je přesvědčen, že stejně tak většina lidí. „Když vyjdeme na ulici a zeptáme se deseti lidí na systém PES, devět z toho se v tom zamotá,“ podotkl, že sám raději sleduje počet nakažených každý den, což mu v predikci napoví více.

„Pokud představíme celoplošný systém, měl by být predikovatelný. Pak není dost dobře představitelné, když je PES na pětce, ale opatření máme, jako kdyby byl na čtyřce,“ dodal Prymula, že v tomto případě cely systém ztrácí logiku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…