Pehe: Speciál Moravcových Otázek se stal politickým hororem

21.5.2010 4:17 odp.

Také jste středu co středu usedali usedali před televizi ke čtrnáctidílnému seriálu Otázek Václava Moravce? Tak jste možná jako politolog Pehe získali dojem, že se debata proměnila v pokleslé sportovní klání.

Pehe: Speciál Moravcových Otázek se stal politickým hororem

Do všech volebních krajů se vydal moderátor Václav Moravec se svým pořadem Otázek speciál. Čtrnáctidílný seriál České televize však nadšení u všech nevzbudil. „Toto mediální dílo je možné zařadit do patřičného žánru. Jmenuje se politický horor," nebere si servítky politický komentátor a ředitel New York University v Praze Jiří Pehe na svém blogu aktuálně.cz.

Problém přitom podle politologa nespočívá v Moravcovi samotném, i když ho zvolený formát nutil, aby se pod časovým tlakem dopouštěl nectností, které jsou typické pro politické debaty v českých médiích - například přerušování řečníků v okamžiku, kdy se pokoušejí říct něco podstatného. Hlavní problém krajských speciálů má co do činění s dramaturgií.

Dramaturgie udělala z politických debat fotbalové mače 

„Nic proti přizvání obecenstva, ale na rozdíl od českého prostředí by bylo ve vyspělých demokraciích nemyslitelné, aby se takové politické diskuze pod taktovkou veřejnoprávní televize zvrhávaly v jakýsi Kotel," diví se Pehe, proč organizátoři dovolí, aby do sálu chodili lidé oblečení ve stranických dresech. Navíc aby seděli jako v jakýchsi sektorech pro fanoušky na fotbalových stadiónech. A aby jim bylo dovoleno mávat transparenty.

„I samotná debata se pak v atmosféře fotbalového utkání stává pokleslým sportovním kláním, v němž je dobrý jakýkoliv faul, překřikování, nerespektování pravidel. Člověk, který sleduje podobné diskuze v zahraničí - od USA přes Británii až po Německo - nemůže nebýt v šoku, když vidí, jak katastrofálně nízká je politická kultura těchto diskuzí u nás," žasne Pehe, jak k další devalvaci takových debat přispívá laciná dramaturgie média, které má reprezentovat veřejný zájem.

Politická kultura se odvíjí i od toho, jak bylo vítězství dosaženo 

„V obecnější rovině nelze než konstatovat, že ČT v tomto ohledu zcela zapadá do širšího mediálního kontextu u nás. Nekultivuje ho, je jeho součástí. Soukromá média pojímají totiž politické soupeření, zejména před volbami, jako jakýsi fotbalový mač," píše Pehe s poukazem na často nepokryté fandění „svému" týmu, které přijímá jako normu i fauly na soupeře. Zcela v duchu hesla, že historie si bude pamatovat jen vítězství, ne jak ho bylo dosaženo.

„Jenže politická kultura se formuje nikoliv především na základě toho, kdo vyhrál a možná čtyři roky v zemi vládne, ale na základě toho, jak bylo vítězství dosaženo - jak se chovali poražení, vítězi i publikum. Česká média bohužel vesměs přispívají především k fanatizující polarizaci veřejného mínění ve stylu soupeření Sparta - Slavia," uzavírá svůj blog Pehe.

Související:

Kalousek nebyl nadšen, když Moravec připomněl jeho minulost

Pehe: Paroubkovi se nelze divit, že některá média bojkotuje 

Foto: Hans Štembera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

18:20 „Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

Někdejší elitní policista Robert Šlachta, který se proslavil především policejním zásahem na Úřadu v…