„Svoboda nebo život...“ – tak se jmenuje aktuální materiál, který líčí současné represe vůči Rusínům v Zakarpatské oblasti na Ukrajině. Ze strachu pod ním není nikdo podepsán, ale reportér ParlamentníchListů.cz jeho autory zná. Jde většinou o místní předáky z řad inteligence. Setkal se s nimi loni v srdci Podkarpatí Užhorodě a později vyšlo několik článků. Ostatně posléze tam jeli i poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) v čele s Tomiem Okamurou, aby se přímo na místě dozvěděli, jak žijí lidé v regionu, který kdysi patřil Československu. Právě oni se setkali s nenávistí ukrajinských ultranacionalistů podporovanou kontrarozvědčíky. Po obou návštěvách se situace Rusínů usilujících o autonomii svého regionu ještě zhoršila.
Lídr přešel do ilegality
„Na malém Podkarpatí se dá těžce něco tajit. Známe tedy Rusíny, kteří napsali pomluvy na Nikolaje Buraka a tak dali zpravodajcům možnost k ještě větší šikaně. Jeho vedení Rusínů s autonomními ambicemi si „vnuci železného Felixe“ (myšleno Felixe Dzeržinského, zakladatele Čeky) potvrdili z rozhovoru, který dal ParlamentnímListům.cz,“ píše se v dokumentu s tím, že byl pak Burak pronásledován. Z telefonu, z facebooku i z mailu se na něj hrnuly výhrůžky od krajních nacionalistů z Pravého sektoru a bojovníků, kteří se vrátili z krvavé války na Donbase. Bylo mu spíláno do prokletého separatisty.
„Kvůli vyhrožování smrtí a hrozbě uvěznění se Burak rozhodl přejít do ‚ilegality‘. Tak byl viditelný rusínský představitel donucen opustit dům a oblastní centrum, aby zachránil svůj život a svobodu,“ pokračuje se v materiálu. Jinými slovy, předseda Zakarpatské národní jednoty Podkarpatí Nikolaj Burak se začal skrývat. Situace je o to komplikovanější, že trpí cukrovkou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Okamura , Ukrajina , Podkarpatská Rus , Užhorod , Burak
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
Proč nebyly zapojeny příčné transformátory? ptá se někdejší šéfka ERÚ Alena Vitásková. Blackoutu se …
- 7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska