Telegram je bezplatná aplikace pro zasílání zpráv, která umožňuje uživatelům posílat textové zprávy, fotografie, videa, soubory a hlasové zprávy. S téměř miliardou uživatelů se stala populární zejména v zemích s omezeným přístupem k nezávislým médiím. Je známá svým nezávislým přístupem, což vedlo k jejímu zablokování nebo omezení v některých zemích, včetně Ruska.
Aplikaci založil v roce 2013 ruský podnikatel Pavel Durov, který byl nedávno zatčen na letišti v Paříži. Po jeho zatčení Rusko kritizovalo Francii za údajné diktátorské praktiky a někteří ruští blogeři vyzvali k protestům u francouzských ambasád. Telegram hraje klíčovou roli jako komunikační prostředek během války na Ukrajině, kde ho využívají jak ukrajinské, tak ruské síly, a slouží také jako zdroj nezávislých informací o konfliktu pro ruské uživatele.
Zatčení Pavla Durova se týkalo údajného „nedostatku moderátorů na sociální síti“, což policie zdůvodnila tím, že nízká úroveň moderace obsahu na Telegramu umožnila pokračování trestné činnosti, informuje britský deník The Guardian. Durov byl zatím propuštěn na kauci, která byla stanovena na 5,56 milionu dolarů, ale prozatím nesmí opustit Francii.
Telegram po jeho zatčení uvedl, že Durov „nemá co skrývat“ a že je „absurdní tvrdit, že platforma nebo její vlastník jsou zodpovědní za její zneužití“. Necelé dva týdny po zatčení však Durov přiznal, že „náhlý nárůst“ uživatelů aplikace způsobil růstové problémy, které zločincům usnadnily zneužití platformy.
„Proto jsem si dal za osobní cíl zajistit, abychom v tomto ohledu dosáhli výrazného zlepšení,“ uvedl Durov v příspěvku na Telegramu a upozornil, že se brzy podělí o další detaily pokroku. Zdůraznil, že aplikace slouží k ochraně uživatelů v autoritářských režimech a uvedl, že Telegram odmítl předat šifrovací klíče Rusku, což vedlo k jeho zákazu, a také byl zakázán v Íránu kvůli odmítnutí blokovat kanály protestujících. „Jsme připraveni opustit trhy, které nejsou v souladu s našimi zásadami, protože to neděláme pro peníze,“ cituje Durova CNN.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Francie , internet , telegram , svoboda slova , sociální sítě , Durov
autor: Alena Kratochvílová
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom