Politici nemusí chodit na nemocenskou. Stačí jim omluvenka

19.04.2011 7:52

Poslanci se před lety postavili na stejnou úroveň jako obyčejný zaměstnanec. Zrušili si privilegium v proplácení nemocenské, kdy mohli měsíc zůstat doma za plný plat. Teď pro ně také platí první tři dny zdarma, další dny mají výrazně zkrácený příjem.

Politici nemusí chodit na nemocenskou. Stačí jim omluvenka

Tato změna ale nejspíš byla pouze signálem voličům. Politiky totiž nic nenutí k tomu, aby si v případě nemoci nechali vystavit neschopenku. Stačí jim omluva z jednání parlamentní komory.

Neschopenky na prstech jedné ruky

Stále tak dostávají plný plat, který je dnes 55 900 korun hrubého a bez příplatku, a náhrady v rozmezí 29 100 Kč do 39 400 korun hrubého.

Neschopenky se podle deníku Právo dají v českém parlamentu spočítat na prstech jedné ruky. Za poslední volební období čerpali nemocenskou jen dva poslanci Ivan Ohlídal (ČSSD) a David Kádner (VV).

Marodění stojí hodně

„Je to přece podle zákona, tak by to mělo být," řekl deníku Právo Ohlídal. Jako místopředseda výboru pobírá měsíčně 67 300 korun hrubého a zdaněné náhrady pro něj činí 39 400 korun. Nechtěl rozebírat, kolik ho marodění stálo.

Podle zjištění Práva se dlouhodobě omlouvají z účasti dva poslanci, kteří mají vážné zdravotní problémy. Na omluvenkách ale neuvádějí důvody.

Za tři roky jen dvě neschopenky

V Senátu za uplynulé tři roky byli na neschopence jen dva senátoři Jiří Čunek a Josef Vaculík (oba KDU-ČSL). Čunek prý byl doma a nepracoval, dobrovolně si proto nechal vystavit nemocenskou. Vaculík měl nemocenskou kvůli těžké autonehodě.

Omluvy ze zdravotních důvodů jsou prý nejčastější, dalšími jsou třeba rodinné nebo pracovní důvody. V zákoně o platech ústavních činitelů se píše, že za neomluvené absence mohou přijít o celý plat a náhrady. Není v něm ovšem popsáno, kdo má o pokutách rozhodovat.

Související:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…