Před patnácti lety tomu ODS tleskala, dneska se vzteká. Boj o dálnici D3 nabírá na obrátkách

01.07.2020 16:11

Téměř žádná stavba dálnice se neobejde bez problémů. Na jedné straně stojí neziskové organizace, případně opozice, a na straně druhé investor. Podobně tomu je i v případě středočeské části dálnice D3. Nicméně se blíží krajské volby, takže „zlým mužem“ v očích odpůrců není tentokrát stát, který dálnici staví, ale kraj. D3 je sice pro Středočeský kraj mimořádně důležitá stavba, avšak nejde o investici, kterou by financoval kraj, ale celá stavba je v režii státního Ředitelství silnic a dálnic.

Před patnácti lety tomu ODS tleskala, dneska se vzteká. Boj o dálnici D3 nabírá na obrátkách
Foto: red
Popisek: Petr Bendl
reklama

Anketa

Má Zeman pravdu, že heslo ,,Black Lives Matter" je rasistické?

98%
2%
hlasovalo: 32952 lidí
O dálnici v trase dnešní D3 se uvažovalo již v roce 1939, záměr ji vybudovat přišel ale až v roce 1987. První část budoucí D3 (obchvat Tábora) byla otevřena v roce 1991.

Na začátek se vraťme do prosince roku 2005, kdy kraj vedl Petr Bendl z ODS a jeho tiskovým mluvčím byl nynější kandidát na hejtmana Martin Kupka (ODS). V té době například Novinky.cz informovaly o tom, že bylo rozhodnuto o trase dálnice D3 a tehdy bylo v plánu, že stavba bude dokončena kolem roku 2020.

„Středočeský kraj rozhodnutí vlády vítá,“ řekl tehdy tiskový mluvčí Martin Kupka. A nyní, o 15 let déle, je to právě ODS, která výstavbu D3 v současné variantě vehementně zpochybňuje.

„Chápu, že se téma panu Kupkovi hodí do arzenálu předvolební munice, ale na druhou stranu bojuje proti rozhodnutí svých předchůdců ve stejném politickém dresu. Stejně tak chápu, že jih od Prahy není pro pana Kupku zrovna zajímavým regionem Středočeského kraje, a proto se bez obav pouští do jízdy na populistické vlně. Pro všechny, kdo v regionu žijí, je ale dálnice D3 velmi silné téma. Její potřebu vnímá každý, kdo z jihu jezdí často do práce, ale i ten, kdo vyrazí autem nebo autobusem párkrát do roka na dovolenou do jižních států, jako jsou Chorvatsko, Itálie nebo Rakousko. Kolony, které se tvoří na nynější silnici I/3, jsou už neúnosné. Myslím, že když se oprostíme od toho, že za pár měsíců jsou krajské volby, pak s chladnou hlavou všichni uznáme, že dálnice na jih je prostě akutně potřeba,“ řekl náš zdroj blízký radnici Středočeského kraje.

Odpůrci současné trasy volají po alternativě v podobě rozšíření právě I/3, která spojuje dálnici D1 s Benešovem, Táborem, Českými Budějovicemi a Rakouskem. Už byly vypracovány stohy analýz, které toto řešení vyhodnocují jednoznačně jako neefektivní jak z hlediska nákladů, tak i možného dlouhodobého kolapsu dopravy. Pokud ovšem někdo tlačí na změnu trasy, pak prý musí své výtky adresovat na investora – tedy na Ředitelství silnic a dálnic.

Anketa

Chtěli byste, aby se EU změnila ve federaci států?

5%
95%
hlasovalo: 13165 lidí
„Je vidět, že zastánci alternativní trasy D3 už nyní nemají věcné argumenty, proto se pouštějí do politického boje a emocí. A opozice se toho statečně chytá. Vedení kraje na starosty nebo starostky tlak nevyvíjí, jak odpůrci dálnice tvrdí,“ dodává náš zdroj.

S dálnicí D3 také souvisí stavba přivaděče vody, který povede v koridoru dálnice. Nový vodárenský systém umožní připojení pro 25 tisíc obyvatel.

„Vedení kraje se snaží vysvětlovat, že jde o spojité nádoby, pokud nebude D3, nebudou peníze na vodovod. Středočeský kraj ani svazky obcí by vodovod jako samostatnou stavbu z vlastních prostředků neufinancovaly. Pokud by se přivaděč vedl v koridoru D3, mnohé náklady by se ušetřily, popřípadě by se čerpaly z jiných zdrojů. Takže nejde o nátlak, jak je to prezentováno, ale o reálný fakt,“ přiblížil náš zdroj situaci ohledně dálnice D3.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

7:47 Blbý starý český divák. Seriál ČT s Čvančarovou: Dusno zesiluje

V lednu se ČT pochlubila novým osmidílným detektivním seriálem s Jitkou Čvančarovou v hlavní roli. D…