Přelom: Vypadněte jinam, řekla migrantům Itálie. A oni skutečně odjeli

12.06.2018 8:54

Působení nové italské vlády se včera projevilo ve všech důsledcích. Místo tradičního přijetí lodí s migranty nařídil ministr vnitra a šéf Ligy severu Matteo Salvini pravý opak.

Přelom: Vypadněte jinam, řekla migrantům Itálie. A oni skutečně odjeli
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Uprchlíci tvoří fronty na autobusy
reklama

Salvini jasně ukázal, že jeho předvolební rétorika nebyla náhodná a stran snižování počtů migrantů hodlá plnit své sliby. Ostatně to byl hlavní důvod, proč jeho strana uspěla v parlamentních volbách. Migranti, kteří v minulých měsících tak snadno pronikali do Itálie, tentokrát tvrdě narazili. Loď se 629 migranty z Afriky nedostala od úřadů povolení přirazit ke břehům a musela italské vody opustit. Následně migranty odmítla také Malta.

Anketa

Je dobře, že se Donald J. Trump sešel s Kim Čong-unem?

96%
4%
hlasovalo: 4006 lidí

Cestující na palubě lodi byli dle informací serveru The Local zachráněni v rámci šesti na sobě nezávislých operacích. Podle francouzské humanitární organizace SOS Mediterranean se na palubě lodi nachází 123 nezletilých osob bez doprovodu dospělých, jedenáct dětí a sedm těhotných žen. Členové této organizace však již nevysvětlili, proč se těhotné ženy vydávají na tak riskantní a nebezpečnou cestu.

Celý text v angličtině je ZDE.

Bezprizorných migrantů se nakonec ujalo Španělsko. „Je naší povinností pomoci zabránit humanitární katastrofě a nabídnout těmto lidem bezpečný přístav,“ uvedl španělský premiér Pedro Sanchez. Ještě před rozhodnutím španělské vlády na Itálii a Maltu apelovala také OSN, jejíž představitelé poukazovali na humanitární stránku věci. „Stovky lidí na palubě jsou bez jídla, vody a dalších základních životních potřeb.“

Italské a maltské úřady neobměkčila ani výzva Evropské komise. „Prioritou úřadů obou zemí by mělo být, aby ti lidé na palubě dostali vše, co potřebují. Mělo by dojít k rychlému a uspokojivému řešení,“ konstatoval Margaritis Schinas. „Záchrana lidských životů je povinnost. Nikoli však dělat z Itálie jeden obrovský uprchlický tábor. Tentokrát už prostě říkáme ne,“ napsal v reakci Salvini na svém twitteru.

Italský premiér nicméně avizoval, že jeho vláda poslala na palubu lodi lékaře a zachránáře, kteří jsou v případě potřeby připraveni zasáhnout. Ani v samotné Itálii však všichni s přístupem vlády nesouhlasí. Starosta přístavního města Taranto Rinaldo Melucci se nechal slyšet, že jeho město je připraveni migranty přijmout. Stejný postoj zaujal prostřednictvím Twitteru také starosta Neapole Luigi de Magistris.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zákon! Železný v ČT vstoupil do hry Zemana a BIS. Nebudou rádi

10:07 To je zákon! Železný v ČT vstoupil do hry Zemana a BIS. Nebudou rádi

Moderátor České televize Jakub Železný si opět po čase vzal na pomoc zákon. Tentokrát tvrdil, že taj…