Přepište dějiny: Než se stal Havel prezidentem, chtěli soudruzi vlastní jméno. Padlo na jednání, jehož se účastnili pouze dva lidi

06.07.2020 17:52

VZPOMÍNKY A PERLY ParlamentníListy.cz přinášejí unikátní cyklus na mnohdy zapomenuté části české a slovenské historie. Jelikož se věnujeme také revolučnímu období, jednou z osobností, na které nelze zapomenout, je samozřejmě Václav Havel. Na toho až neuvěřitelně pečlivě vzpomíná ve své knize Vabank i tehdejší předseda parlamentní komise pro dohled na odsun sovětských vojsk Michael Kocáb.

Přepište dějiny: Než se stal Havel prezidentem, chtěli soudruzi vlastní jméno. Padlo na jednání, jehož se účastnili pouze dva lidi
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Druhá obří demonstrace na Letné (26.11.1989)

Anketa

Vadí vám, že vláda plánuje schodek rozpočtu 500 miliard?

69%
31%
hlasovalo: 11522 lidí
Naše redakce už přinesla jeden text, který byl zaměřen především na jednání špiček Občanského fóra a komunistů v listopadu 1989. Rokovalo se o podmínkách kapitulace premiéra Adamce, jeho vlády. Havel také trval na představení nové vlády, svobodě tisku, svobodě shromažďování anebo na zrušení Lidových milic či konci dozoru nad církvemi. Bylo toho zkrátka dost.

Nyní se přenesme do prvního týdne mrazivého prosince roku 1989. Abychom byli ještě přesnější, půjde o 3. prosinec, kdy končilo dvoudenní jednání předsedy Prezidia Nejvyššího sovětu a generálního tajemníka ÚV KSSS Michaila Gorbačova s americkým prezidentem Georgem Bushem starším. Toto setkání proběhlo na sovětské lodi Maxim Gorkij u břehů Malty a Gorbačov shrnul výsledek do jediného souvětí: „Svět opouští jednu epochu a vstupuje do nové etapy.“

V Praze bylo tou dobou neblaze. Trvala generální stávka, pokračovaly desítky protestních akcí, četla se prohlášení a s napětím se očekávalo, co bude dál.

Michael Kocáb vzpomíná, že toho dne byl u předsedy vlády Adamce, který mu dal seznam plánovaných členů svého kabinetu. Z dvaceti nominantů bylo hned patnáct komunistů.

„I když jsem za ten nepovedený Adamcův mezikrok nenesl jakoukoli odpovědnost, měl jsem paranoidní pocit, že se hněv přítomných obrátí proti mně,“ uvádí autor knihy Vabank. Doplňme, že jmenný seznam nesl do Disku, kde ho prý se studem přečetl.

Mezi přítomnými mimo jiné byla Monika Pajerová, dále Igor Chaun, Václav Havel, Ivan Rajmont, Miroslav Macháček, Šimon Pánek, Jiří Dienstbier nebo John Bok.

Anketa

Má Zeman pravdu, že heslo ,,Black Lives Matter" je rasistické?

98%
2%
hlasovalo: 33147 lidí
Události logicky nabraly očekávaný směr. Prezident Husák jmenoval novou federální vládu pod vedením Ladislava Adamce. Pro Občanské fórum šlo o významné zklamání. Začala další kola jednání a nové aktivity směřující k manifestacím a mohutným protestům.

Ještě téhož dne se ovšem Michael Kocáb ocitl v Adamcově pracovně znovu. Tentokrát byl sám, což prý odporovalo zvyklostem. Zástupci Občanského fóra chtěli vždy ještě někoho, aby danou situaci mohl případně dosvědčit. „Vždy u toho někdo byl. Ale tentokrát jsem byl s premiérem sám, a kdybych byl už v té době politik, mohl bych to označit za bilaterální jednání,“ vzpomíná Kocáb.

Jak dále pokračuje: „Usadil mne do klubovky ve své kanceláři a opatrně se blížil k tématu.“ Adamec chtěl vědět, koho OF navrhne jako hlavu státu. „Pane premiére, možná vás to překvapí, ale Alexander Dubček to asi nebude,“ mínil Kocáb. „Víte, že mne to nepřekvapuje, asi by to v tuto chvíli nebyla ta nejvhodnější volba,“ reagoval Adamec. Důvodem odmítnutí Dubčeka, ač zástupce komunistů, prý mohla být vzájemná rivalita mezi ním a Adamcem.

Ale pojďme dál.

Kocáb na rovinu připustil, že jedinou možností, která připadá v úvahu, je osobnost Václava Havla. Adamec zaváhal. Po chvíli odvětil, že si není jistý, zdali nejde o předčasné rozhodnutí. Uteklo jen několik dalších minut, kdy Michaelu Kocábovi došlo, kam celý tento neformální a neveřejný rozhovor směřuje.

Slovo si vzal znovu Ladislav Adamec.

„Pane Kocábe, zamyslete se také nad možností, že kdyby se Havel ukázal jako neprůchodný, mohli byste kandidaturu nabídnout eventuálně také... hm… myslím jako záložní variantu...,“ zdráhavě pokračoval Adamec. „Vám? zarazil se Kocáb. „Ano, tak jsem to myslel,“ odpověděl Adamec.

„V tomto okamžiku jsem se musel štípat do nohy. Slušnost by velela poděkovat za nabídku a částečně ji tím legitimovat. Nechtěl jsem však dobře rozehranou hru pokazit, a tak jsem jen mlčel. Adamec mé rozpaky vycítil a rozloučil se.“

Že nešlo ze strany vrcholného představitele komunistů o nic nahodilého, dokládá další běh dějin. Ještě téhož dne se totiž Adamec vydal letecky referovat do Moskvy, kde se 4. 12. 1989 setkal s Michailem Gorbačovem a předsedou sovětské vlády Nikolajem Ryžkovem.

Závěry z toho setkání nejsou dostupné.

Václav Havel byl nakonec průchozí bez výraznějších zaškobrtnutí. Prezidentem Československa se stal 29. prosince 1989.

Ani Ladislav Adamec s politikou nekončil. V letech 1990–1992 byl poslancem Federálního shromáždění.

Prezidenti Reagan, Bush a Gorbačov, prosinec 1988 (repro Youtube.com)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bidenovy odpovědi nedávaly smysl. Novinář žil v USA a srovnává. To Trump...

6:16 Bidenovy odpovědi nedávaly smysl. Novinář žil v USA a srovnává. To Trump...

Hostem pořadu Prostor X byl novinář a podle svých slov podporovatel Donalda Trumpa Michael Durčák, k…