Při pietě za Pražské povstání se mluvilo hlavně o Ukrajině. Slovo je zbraň, zvolal Vystrčil

05.05.2022 16:45 | Reportáž

Z Českého rozhlasu vlála kromě české vlajky i ukrajinská a i tradiční pietní ceremoniál, který letos připomněl už 77. výročí Pražského povstání, se nesl ve stínu ukrajinských událostí. Markéta Pekarová Adamová připomínala, jak komunisté naložili s hrdinnými veliteli povstání, a Miloš Vystrčil vyprávěl své svědectví z Buči.

Při pietě za Pražské povstání se mluvilo hlavně o Ukrajině. Slovo je zbraň, zvolal Vystrčil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pietní akt při příležitosti 77. výročí Pražského povstání před Českým rozhlasem

Anketa

Je sněmovní opozice (ANO a SPD) dostatečně důrazná v boji s vládou?

hlasovalo: 36803 lidí

Pieta k výročí Pražského povstání začala před Českým rozhlasem na Vinohradské třídě jako tradičně po půl jedné.

Důvod je vysvětlen na jedné ze dvou pamětních desek, umístěných u vchodu do budovy. „5. 5. 1945 12.33 – Voláme všechny Čechy“.

Na druhé je datum 21. 8. 1968, čas 4:33 a slova „Jsme s vámi, buďte s námi“.

Dvě ikonická hlášení pražského rozhlasu, která psala české dějiny dvacátého století.

„Slovo je zbraň,“ zvolal k tomuto tématu ve svém projevu předseda Senátu Miloš Vystrčil. A tak jako v květnu 1945 dokázala slova z rozhlasu mobilizovat desetitisíce bojovníků proti zlu, i dnes prý můžeme pozorovat jejich sílu.

„Vidíme to, když mluví prezident Zelenskyj a žádá ostatní země o pomoc v boji za územní celistvost a suverenitu své země,“ uvedl předseda Senátu. Je prý hrdý na české občany, že na jeho odhodlaná slova slyší.

Miloš Vystrčil

  • ODS
  • PROFIL NENÍ POUŽÍVÁN.Případné dotazy na kontakty v Detailech
  • předseda Senátu

Jenže jak Vystrčil varoval, slovo je zbraní i v podání dezinformátorů. „Všechny ty bláboly o tom, že někdo neví, zda fotografie z Buči jsou pravdivé. Jsou pravdivé, já jsem tam byl,“ rozčílil se Miloš Vystrčil.

Proto je podle něj třeba, aby slova byla používána vždy správně, jen tak může zvítězit pravda. „Sláva ochráncům svobody a demokracie, hrdinům sláva,“ skončil.

Téma ukrajinské války se prolínalo všemi projevy, které před Českým rozhlasem zazněly.

Markéta Pekarová Adamová vidí mezi rokem 1945 a dneškem významnou paralelu v tom, že i dnes provádíme povstání – povstání morální. „Naše společnost i dnes překonává sama sebe a pomáhá. Češi opět ve světě dokazují, že mohou vést ostatní svým příkladem,“ pochválila.

Zatímco v roce 1945 podstoupila řada pražských barikádníků nejvyšší oběť, neměli bychom zapomínat na to, že dnes ji podstupují Ukrajinci. „Aby památka pražského povstání dala sílu ukrajinským bojovníkům za svobodu,“ přála si předsedkyně Sněmovny.

 

I pražský primátor Zdeněk Hřib slovy „určitá paralela by tu byla“ rychle přešel od piety k současnosti.

I dnes podle něj musíme volit. „Zda zvolíme cestu pohodlnější, nebo se postavíme za věci, které jsou správné, svobodu, demokracii, lidská práva,“ hovořil na chodníku před rozhlasem.

Ještě předtím proběhl tradiční věncový ceremoniál, který ve stísněném prostředí chodníku na Vinohradské třídě vždy má trochu specifickou podobu. Dvojice vojáků si obrovské věnce rozložily do řady na asfalt, po půl jedné se k nim rozestavěli státníci z příslušných institucí, a když redaktor Václav Žmolík všechny přivítal a Ústřední hudba Armády České republiky začala hrát, přistupovali střídavě ke dvěma pietním místům, vojáci věnec umístili, nejvyšší „šarže“ z instituce srovnala stuhy a pak se všichni společně poklonili památce účastníků povstání.

Při absenci prezidenta republiky byl nejvyšším ústavním činitelem na místě předseda Senátu Miloš Vystrčil, doprovázený místopředsedy Horskou a Růžičkou stejně jako předsedou zahraničního výboru Fischerem.

Poslaneckou sněmovnu zastupovala Markéta Pekarová Adamová s Janem Skopečkem a Věrou Kovářovou. S dalšími věnci se piety zúčastnila třeba ministryně obrany Jana Černochová, která už má rozhlasovou pietu „nachozenou“ z předcházejících let, kdy se jí účastnila jako starostka Prahy 2. S věncem městské části tentokrát přistoupila její nástupkyně Alexandra Udženija. A nechyběla ani delegace magistrátu, reprezentovaného primátorem Zdeňkem Hřibem.

Jeden z věnců položilo i hnutí Trikolóra. Jeho předsedkyně Zuzana Majerová Zahraníková po položení věnce zahnula od skupinky čestných hostů mezi přihlížející občany.

„Jsou to pokrytci, ale to už všichni víme,“ řekla poté pro ParlamentníListy.cz směrem k zástupcům vládní koalice. Největší odvahou dnes podle ní je postavit se za svobodu slova a nebát se říkat pravdu.

Ze strany vládní koalice přitom podle Zuzany Majerové Zahradníkové sledujeme vyloženou cenzuru, jsou vypínány weby, dochází k čistkám v médiích. Proto jejich slova o svobodě a demokracii bere jako pokrytectví.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ukrajina nás podvedla.” Plno sprostých slov z Británie. Vysoká místa

21:55 „Ukrajina nás podvedla.” Plno sprostých slov z Británie. Vysoká místa

„Co jsme od února 2022 naučili Putina? Jen to, že jsme banda totálně zas *aných vtipálků a klaunů,“ …