Katastrofální porážka Ukrajiny, když NATO nepošle vojáky. Už to píšou natvrdo

09.05.2024 7:42 | Zprávy

Americký ministr obrany Lloyd Austin má za to, že Ukrajinci teď stojí před novou nelehkou etapou války, Navzdory schválení americké pomoci bránící se zemi. Austin vysvětlil, o jakou etapu půjde. Server Kyiv Independent upozornil, že Rusové postoupili u Krasnohorivky. Vojenský stratég Edward Luttwak napsal, že Rusko může na Ukrajinu vrhnout další vojáky. „Tato aritmetika je nevyhnutelná: Země NATO budou muset brzy poslat vojáky na Ukrajinu, nebo se smířit s katastrofální porážkou,“ poznamenal.

Katastrofální porážka Ukrajiny, když NATO nepošle vojáky. Už to píšou natvrdo
Foto: KPR
Popisek: Prezidenti Pavel a Zelenskyj

Ukrajinci se dál potýkají s nedostatkem vojenské pomoci. Ta americká ale byla schválena. Americký ministr obrany Loyd Austin prozradil, proč Ukrajinci zatím stále ztrácejí půdu pod nohama.

Na dopady americké pomoci na ukrajinské frontové linie je prý příliš brzy. Na pozorování zlepšení na frontové linii poté, co na Ukrajinu začala proudit první várka amerických zbraní, je ještě „velmi brzy“, řekl 8. května senátorům americký ministr obrany Lloyd Austin. Šéf Pentagonu řekl, že s ministrem obrany Rustem Umerovem každý týden diskutuje o „nejkritičtějších potřebách“ Ukrajiny.

Na slova amerického ministra obrany upozornil server Kyiv Independent.

Ukrajina stojí před „novou etapou“ totální války, protože Rusko se připravuje na rozšíření své ofenzivy, řekl 3. května prezident Volodymyr Zelenskyj.

Tentýž server upozornil, že Rusové postoupili u Krasnohorivky, ale jejich postup byl zablokován v místní továrně, řekl 8. května armádní televizi Nazar Vološyn, mluvčí skupiny Chortytsia. Krasnohorivka leží zhruba 30 kilometrů západně od okupovaného města Doněck a ruské síly se neúspěšně pokusily proniknout do osady po pádu Avdijivky koncem února. Město je podle něj „pod plnou kontrolou“ ukrajinských obranných sil. „(Ruští vojáci) jsou stále tam. Nepřítel je odříznut od dodávek munice,“ zaznělo od mluvčí ukrajinské armády.

Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské vojenské zpravodajské služby (HUR), řekl, že Ukrajina by měla počítat s tím, že koncem jara nebo začátkem léta bude čelit obnovené ruské ofenzivě, přičemž ofenziva zesílí v oblasti východního Donbasu.

Vojenský stratég Edward Luttwak 4. května napsal, že Rusko může na Ukrajinu vrhnout další vojáky. „Tato aritmetika je nevyhnutelná: Země NATO budou muset brzy poslat vojáky na Ukrajinu, nebo se smířit s katastrofální porážkou,“ poznamenal. Na jeho slova upozornil server Kyiv Post s tím, že Evropská unie má více dolarů na obranu a stejně velký počet „aktivních“ vojenských pracovníků jako Rusko (odhaduje se 1,1 milionu v Evropě oproti 1 milionu v Rusku podle  armforces.eu).

„Pokud Evropa nemůže poskytnout dostatek vojáků, Rusko zvítězí na bojišti, a i když diplomacie úspěšně zasáhne, aby se vyhnula úplnému debaklu, ruská vojenská síla se vítězně vrátí do střední Evropy,“ napsal Luttwak. „V tu chvíli budou muset západoevropské mocnosti přestavět své ozbrojené síly, ať se jim to líbí, nebo ne, počínaje návratem povinné vojenské služby,“ pokračoval.

Generálporučík (v. v.) Ben Hodges, bývalý velitel US Army Europe, má ale za to, že Rusko nemůže vyhrát, protože Rusko utrpělo příliš velké ztráty a Ukrajina a Evropa jen potřebuje čas na zmobilizování sil, průmyslových i fyzických sil.

O vyslání vojáků na Ukrajinu mluvil francouzský prezident Macron. Poláci jsou připraveni poskytnout prostor americkým jaderným zbraním, pokud se obě vlády dohodnou na jejich rozmístění.

Litevská premiérka Ingrida Šimonyteová uvedla, že litevská vláda udělila Litvě povolení vyslat v budoucnu vojáky na Ukrajinu na výcvikové mise. Šimonyteová během rozhovoru pro Financial Times (FT) zveřejněném 8. května uvedla, že Ukrajina si litevské jednotky nevyžádala, a poznamenala, že Rusko by pravděpodobně považovalo nasazení litevských jednotek na Ukrajinu za provokaci. Z rozhovoru citoval také washingtonský Institut pro studium války (ISW).

Šimonyteová uvedla, že pokud by Evropa zvažovala pouze reakci Ruska na lidskou a materiální pomoc Ukrajině, Evropa by nic neposlala a prohlásila, že „každý druhý týden slyšíte, že někoho (v Rusku), jak odpálí atomovku“.

Skutečností je, že Rusové postupují. Washingtonský Institut pro studium války (ISW) upozornil, že Rusové dosáhli významných taktických úspěchů v oblasti Avdijivky.

„Geolokační záběry zveřejněné 8. května ukazují, že ruské síly nedávno postoupily 4 km severně od Očeretyne směrem k východnímu okraji Novooleksandrivky (SZ od Avdijivky a Očeretyne) a že Ukrajina neudržuje pozice na SZ okraji Očeretyne,“ upozornil institut.

Vedle toho pokračují ruské raketové a dronové útoky na energetickou infrastrukturu i civilní objekty. Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko oznámil, že ruské síly zasáhly zařízení na výrobu a přenos elektřiny v Poltavě, Kirovohradu, Záporoží, Lvově, Ivano-Frankivsku a Vinnycké oblasti. Největší ukrajinský soukromý energetický operátor DTEK oznámil, že ruské síly zaútočily na tři blíže nespecifikované tepelné elektrárny (TPP) na Ukrajině a vážně poškodily blíže nespecifikovaná zařízení. Ruské ministerstvo obrany (MO) uvedlo, že se zaměřilo na ukrajinská energetická zařízení a obranné průmyslové podniky, aby snížilo schopnost Ukrajiny vyrábět vojenský materiál a převádět západní materiál na frontovou linii.

Při těchto útocích jsou podle ISW ztráty tak veliké, že je Rusko nebude schopné doplnit řadu let.

Britský think-tank Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS) 12. února oznámil, že Rusko je pravděpodobně schopno udržet současnou míru ztrát na vozidlech (přes 3000 obrněných bojových vozidel ročně) po dobu nejméně dvou nebo tří let především reaktivací vozidel ze skladu. IISS také odhaduje, že Rusko v roce 2023 ztratilo přes 3 000 bojových obrněných vozidel a od února 2022 téměř 8 000 bojových obrněných vozidel a že Rusko pravděpodobně reaktivovalo nejméně 1 180 hlavních bojových tanků a asi 2 470 bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů vytažených ze skladu.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Všichni mají řečí, jak králíci bobků., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 09.05.2024 8:27:39
Už staří Římané říkali, že teprve výsledek korunuje dílo. A výsledek siláckých řečí? Ačkoli již dva roky mělo být Rusko ekonomicky na kolenou, tak na kolenou je v první řadě Ukrajina, pak Evropa a v USA se k tomu schyluje. Ačkoli již dnes měla být Ukrajina celá osvobozena někteří pošetilci se chystali koupat na Krymu, tak se Ukrajina zmenšuje, obyvatelé odtud prchají, co jim síly stačí a ukrajinská samostatnost se projevuje jen a pouze žebráním. A tyhle silácké řeči dneška? To si vážně USA chtějí zkusit válku na svém území, protože tomu se za předpokladu totální války nevyhnou? To si vážně Poláci ze sebe nechají udělat terč pro preventivní jaderný úder? To si vážně chtějí všichni zkusit riziko toho, že Čína vystoupí se vší vážností po bok Ruska, protože musí tušit, že po případném pádu Ruska je na řadě ona? Bude někdo riskovat, že Rusko spustí ten svůj radiový deštník a vypne Evropu? Chce někdo risknout, že Rusko použije ty své šílené mezikontinentální rakety a aktivuje obrovité ponorky, které někde číhají a nikdo neví, kde? Tomu nevěřím. Řeči se vedou a voda teče. Nyní všichni hledají jen způsob, jak z celého průšvihu vycouvat.

|  32 |  0

Další články z rubriky

Bizár Green Dealu: Děda s babičkou za fabii budou platit, Leyenová za tryskáč ne

17:36 Bizár Green Dealu: Děda s babičkou za fabii budou platit, Leyenová za tryskáč ne

Opatření EU ETS 2, prosazené vládou ČR během předsednictví, nařídí platit povolenku z energie v domá…