Profesor Gerloch, právník a senátní kandidát: Pro Babiše platí presumpce neviny, z této zásady nesmíme ustupovat. A s Malou si má její problémy vyřídit premiér

05.07.2018 15:19

Ústavní právník a místopředseda Legislativní rady vlády Aleš Gerloch se vyjádřil k opsané diplomové práci nové ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO). A nejen k tomu. Rozhovor s ním vedl moderátor Martin Veselovský na serveru DVtv.cz.

Profesor Gerloch, právník a senátní kandidát: Pro Babiše platí presumpce neviny, z této zásady nesmíme ustupovat. A s Malou si má její problémy vyřídit premiér
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Aleš Gerloch

"Osobně ji neznám. Nepřišla ani na zasedání ve čtvrtek. Omluvila se, že vyřizuje ještě jiné záležitosti. Myslím si, že asi zaběhne, předpokládám, činnost je to samozřejmě náročná," sdělil Gerloch úvodem k osobě ministryně spravedlnosti. 

Gerloch se následně nechtěl vyjádřit ke slovům Malé, která vyřkla před několika měsíci, kdy uvedla, že trestní stíhání vůči Andreji Babišovi (ANO) by mělo být odsunuto až na dobu, kdy Babiš skončí v politice. 

Co se týče opisování Malé v diplomových pracích, považuje to za tvrzení, po jejichž pravdivosti zatím nepátral. "Ta věc by se měla dál šetřit, je to ale primárně věc předsedy vlády," uvedl Gerloch. "Je diskuze o tom, jaké má právní kvality," podotkl dále Gerloch s tím, že otázkou je však také to, jaké má Malá manažerské schopnosti. 

A jak Gerloch nahlíží na trestně stíhaného premiéra? "Je to podle mě spíše hledisko morální. Osobně se kloním k tomu, že není dobré potlačovat zásadu presumpce neviny," zmínil Gerloch. "Je to jedna z těch zásad, o které se sváděly velmi tuhé boje. Myslím si, že její nějaké zpochybnění, změkčení, modifikace dobré nejsou. Orgány činné v trestním řízení mají postupovat poměrně rychle, aby ta věc byla postavena najista," postěžoval si Gerloch na pomalost. 

Co se týče podpory vlády ze strany komunistů, řekl Gerloch jen to, že nejde o zásadní věc. "KSČM je parlamentní stranou," podotkl. "Je spíš chybou, že některé strany nešly naproti existenci vlády, například odchodem ze sálu," míní Gerloch, jenž by na podzim rád kandidoval do Senátu v Praze 12 a 16. 

Video najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …