Protikuřácký zákon: Ministr Němeček nás strašil Evropskou unií. Ale od té nám žádný postih nehrozí

26.05.2016 14:50

Sněmovna včera neschválila takzvaný protikuřácký zákon. Normu, která měla omezit také prodej a podávání alkoholu, podpořilo jen 80 ze 175 přítomných poslanců. Ke schválení chybělo osm hlasů. Proti bylo 42 členů dolní komory. Neschválení protikuřáckého zákona pak zcela rozvášnilo vládní koalici a nyní hrozí její úplný rozpad. Stalo se ale opravdu něco tak vážného, že nebyl schválen pro média populární, v kontextu dnešní složité politické situace však zcela bezvýznamný zákon? Bude nový protikuřácký zákon někomu opravdu chybět, utrpí neschválením někdo nějakou újmu? Určitě ne.

Protikuřácký zákon: Ministr Němeček nás strašil Evropskou unií. Ale od té nám žádný postih nehrozí
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Dnes platící protikuřácký český zákon odpovídá přísností podobným zákonům v okolních zemích

Někteří rozčilení politici včera několikrát opakovali, že se stáváme „kuřáckou žumpou“ Evropy a že nemáme zákon omezující kouření. Není to ale pravda. Zdraví nebezpečné kouření omezujeme v současnosti platným zákonem, který odpovídá přísností podobným zákonům v okolních zemích. Od 1. července 2010 musí být restaurace označeny nálepkou, zda jsou kuřácké, nebo nekuřácké, anebo mají oddělené prostory pro kuřáky. Kouřit se nesmí ve veřejných uzavřených prostorách, v hromadných dopravních prostředcích a také na krytých zastávkách. Spontánně vzniká stále více absolutně nekuřáckých restaurací, podle posledních odhadů je jich už kolem 80 procent a vůbec nikdo k tomu nepotřebuje nařizování a zákazy od státu.

Kdo za to může? Špatný zákon!

Za včerejší neúspěch při schvalování protikuřáckého zákona prý mohou poslanci ANO, kteří podlehli všemocným lobbistům z tabákových firem. Daleko pravděpodobněji za to ale může už od počátku nevyrovnaný, složitý a zbytečně nekompromisní návrh zákona z dílny ministerstva zdravotnictví, ministra Němečka a jeho náměstkyně Arnoštové. Tak, jak potom poslanci hledali jeho změkčení ve více než 200 pozměňovacích návrzích, z nichž některé byly přijaty, se ze zákona opravdu stával nepřijatelný polotvar, který se zřejmě líbil jen ministru Němečkovi, který za jeho přijetí bojoval do poslední chvíle. I s pohřební urnou na poslaneckém stolku. Nakonec si v ní odnesl pohřbený protikuřácký zákon.

Němeček straší Bruselem i nyní po krachu jeho protikuřáckého zákona a opět zbytečně

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček připravil špatný zákon, ochraňuje nekuřáky, ale úplně zapomíná na práva kuřáků. Při jeho prosazování používal velmi často falešné argumenty, přizpůsoboval si pro sebe výhodně výsledky průzkumu veřejného mínění, strašil Bruselem, nespokojenými občany, kteří si nemohou zajít na oběd, aniž by je otravoval kouř. Až utichnou na ministerstvu vášně, musí si nejen on a jeho náměstkyně Arnoštová přiznat, že přesvědčit veřejnost o nutnosti nového protikuřáckého zákona se jim opravdu nepodařilo. Rozčilený ministr Svatopluk Němeček včera naopak opět strašil Evropskou unií, že nepřijetím jeho zákona nám hrozí sankce z Bruselu. A opět to není pravda.

Brusel za nic nemůže

Brusel po nás protikuřácký zákon nevyžaduje. Jde pouze o to, že 20. května 2016 začala v zemích Unie platit směrnice o tabákových výrobcích, která vstoupila v platnost 19. května 2014 a která stanovuje pravidla pro výrobu, obchodní úpravu a prodej těchto a souvisejících výrobků. Vztahuje se na cigarety, tabák k ručnímu balení cigaret, dýmkový a lulkový tabák, doutníky, doutníčky, tabákové výrobky neprodukující kouř, elektronické cigarety a bylinné výrobky určené ke kouření.

Směrnice zejména zakazuje cigarety a tabák k ručnímu balení cigaret s charakteristickými příchutěmi. Vyžaduje od výrobců, aby orgánům členských států předkládali podrobné zprávy ohledně ingrediencí používaných v tabákových výrobcích, zejména pak v cigaretách a v tabáku určeném k ručnímu balení cigaret. Požaduje, aby se na obalech tabákových a souvisejících výrobků objevovala zdravotní varování. Kombinovaná zdravotní varování (obrázky a text) musí pokrývat 65 % přední i zadní strany balíčků cigaret a tabáku k ručnímu balení. Stanoví minimální rozměry pro zdravotní varování a zakazuje u určitých tabákových výrobků malá balení. Zakazuje na tabákových výrobcích všechny propagační prvky a prvky, které by mohly být zavádějící. V rámci boje proti nezákonnému obchodu s tabákovými výrobky zavádí u těchto výrobků sledování polohy a pohybu. Umožňuje členským státům zákaz internetového prodeje tabáku a souvisejících produktů a stanoví bezpečnostní a jakostní požadavky pro spotřební elektronické cigarety a na závěr ukládá výrobcům povinnost nahlásit nové tabákové výrobky před jejich uvedením na trh EU.

Protikuřácký zákon nikomu nechybí, krabičky s odpudivými obrázky už ale měly být na trhu

O protikuřáckých zákonech ve směrnici nic není. Je ale pravda, že při plnění těchto povinností při zavádění do praxe máme zpoždění, krabičky cigaret s odpudivými obrázky se u nás objeví asi až na podzim. Nestačily nám ani dva roky na zavedení do praxe, které nám Brusel dal, to ale s nepřijatým protikuřáckým zákonem nijak nesouvisí.

Poslanec Marek Benda, který to podle militantních nekuřáků z řad sociálních demokratů  všechno zavinil, za klub ODS konečný verdikt poslanců ocenil. Odmítli podle něho další regulaci podnikání a omezení svobody. „I nadále tak zůstává provozovatelům restaurací volba, zda jejich restaurace bude kuřácká, či nekuřácká. A i nadále zůstává na zákaznících, zda chtějí, či nechtějí do daného zařízení vstoupit,“ poznamenal poslanec ODS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: red

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nestatečný Sobotka. Takový byl vždycky, vyprávěl prezident Zeman na Barrandově. Pelikána poslal dostudovat si historii

22:07 Nestatečný Sobotka. Takový byl vždycky, vyprávěl prezident Zeman na Barrandově. Pelikána poslal dostudovat si historii

Jako každý čtvrtek i dnes prezident Miloš Zeman diskutoval s moderátorem Jaromírem Soukupem na TV Ba…