Průlomové zjištění: Prezidentskou kampaň klidně může zaplatit někdo z ciziny. Třeba i jeden člověk

08.08.2017 8:32

Zatímco sponzoři politických stran nesmějí věnovat dar vyšší než tři miliony korun, ty, kdo chtějí podpořit prezidentské kandidáty, žádný limit nesvazuje. Dokonce může jít i o dary zahraničních dárců. Píše o tom deník Právo.

Průlomové zjištění: Prezidentskou kampaň klidně může zaplatit někdo z ciziny. Třeba i jeden člověk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

„Vůbec to není upravené,“ potvrdil Právu zástupce Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Jan Outlý. Dary pro prezidentské kandidáty nejsou podle něj nijak ošetřené. „Ani jejich výše, ani to, kdo může darovat,“ uvedl.

Prezidentští kandidáti smějí dokonce přijmout dar i od zahraniční osoby. Politické strany nikoliv. „Kandidáti na hlavu státu nejsou omezeni ani v tom, od koho si smějí půjčit,“ zmínil. Politické strany přitom rovněž omezení mají – úvěr smějí získat pouze od bankovních subjektů, kdežto kandidáti na Hrad se mohou zadlužit i u fyzické či právnické osoby. 

Kritiky se současná legislativa dočkala například od poslance Martina Plíška (TOP 09). „Je nebezpečné a nežádoucí, aby kandidátovi na prezidenta platily kampaň například ruské firmy,“ sdělil Plíšek.

Dodržet je nutné pouze limit, kdy náklady na kampaň nesmějí v prvním kole přesáhnout 40 milionů korun, v kole druhém je pak možné utratit dalších deset milionů. Zástupce úřadu Jiří Navrátil tak v této souvislosti podotkl, že se úřad začne situací kolem prezidentských voleb zabývat. „Připravujeme komplexní stanoviska úřadu k prezidentské kampani,“ řekl s tím, že se vše prochází s právníky. K diskuzi je například otázka, zda nenahlížet alespoň na stranického kandidáta tak, že by se na něj měly vztahovat limity pro politickou stranu. 

Ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD) pak připomněl, že je nutné, aby se všechny dary objevily v účetnictví, jež všichni kandidáti musí zveřejnit do 90 dnů od skončení voleb. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva

8:07 Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva

Maďarský parlament schválil zákon týkající se LGBT komunity a z některých dalších evropských zemí za…