Putin a Asad vyhráli, píší analytici

24.02.2016 9:05

BBC oslovila několik expertů na Blízký východ, aby posoudili šance syrského prezidenta Bašára Asada na úspěšné překonání občanské války v Sýrii. Všeobecně mají za to, že díky podpoře Ruska a Íránu se může syrský prezident udržet u moci. Server The Globe and Mail potom označuje Asada a Putina rovnou za vítěze.

Putin a Asad vyhráli, píší analytici
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

Anketa

35 let vězení pro Radovana Krejčíře. Je to moc, nebo málo?

hlasovalo: 3359 lidí

Syrská analytička z amerického vojenského think-tanku Institute for the Study of War Jennifer Cafarella tvrdí, že Asad má nyní z vojenského hlediska rozhodně navrch. „Opozice se sice teď mobilizuje, aby mu zabránila v obklíčení Aleppa, ale je nepravděpodobné, že by se povstalcům podařilo Asada podporovaného Rusy zastavit. Následovat bude obléhání do vyčerpání všech zdrojů, které mají povstalci k dispozici,“ předpovídá Cafarella a konstatuje, že by opětovné převzetí kontroly Asadova režimu nad Aleppem mohlo mnoho povstalců od pokračování ve válce odradit.

„Asad se v rámci zvolené strategie nesnaží ovládnout všechna území, která mají povstalci pod kontrolou. Jde mu především o získání klíčových opěrných bodů, jež mu umožní posílit celkové postavení na bojištích. Proto jsou pro něj důležitá města, jako jsou Homs a Damašek, a právě proto nyní usiluje o dobytí Aleppa,“ uvedla syrská analytička, která spatřuje hlavní výhodu Asada ve využívání letecké podpory, již zajišťuje především ruská strana. „Myslím ale, že i bez íránské pomoci by Asad pravděpodobně válku již prohrál. Rozmísťování dalších íránských jednotek na bojišti udržuje jeho režim při životě.“

Celý text z BBC najdete ZDE.

Za krok signalizující bezradnost syrské opozice považuje Cafarella její volání po mobilizaci bojovníků ze zahraničí. „Sebevražední atentátníci al-Káidy jsou neuvěřitelně silným vojenským nástrojem, protože se mohou snadno dostat i na vojenskou základnu a způsobit tam rozsáhlé škody. Něčeho takového by běžní vojáci opozice nebyli schopni docílit. Právě proto se opozice i nadále bude spoléhat na al-Káidu. Radikalizace opozičních sil bude pokračovat, z čehož bude Asad zcela jistě těžit,“ soudí syrská analytička, podle jejíhož názoru by se nejenom z tohoto důvodu mohl syrský prezident i v budoucnu udržet u moci.

Naopak analytik z libanonského Issam Fares Institute Rami Khouri příliš nevěří tomu, že by mohl Asad v prezidentském úřadu zůstat příliš dlouho. Jeho největší slabinou podle Khouriho je, že má jen velmi málo spojenců. „V jednu chvíli měla Sýrie velmi dobré vztahy s Tureckem, což je už minulostí. To samé se týká vztahů se Saúdskou Arábií. Představitelé těchto zemí navíc veřejně hovoří o tom, že pošlou povstalcům své F16. Hrozí tak vznik jakési malé světové války, protože do konfliktu jsou už nyní zapojeny vláda, lokální bojovníci, regionální velmoci, zahraniční síly atd. Každá z těchto stran považuje vítězství v této válce za životně důležité. Pokud prohraje, historie si to bude navždy pamatovat.“

Pro Rusko, Írán a Hizballáh by podle Khouriho porážka znamenala obrovskou strategickou ránu jejich zájmům. „Írán a Hizballáh považují Sýrii za spojovací článek mezi sebou. Rusku jde zas o posílení své role v celém regionu,“ konstatuje Khouri a dodává, že Asad nejvýše dosáhne na příměří a udrží se u moci nejvíce rok nebo dva. „Při troše štěstí se mu podaří po vzoru bývalého jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha odejít z prezidentského úřadu po dohodě se všemi zainteresovanými stranami a neskončí před Mezinárodním trestním soudem,“ předpovídá Khouri.

Názor v Sýrii narozeného analytika Hassana Hassana, který nyní působí na Tahrir Institute ve Washingtonu, vyznívá pro budoucnost Asada mnohem pozitivněji. „Ruská přítomnost v Sýrii dala Asadovi určitou jistotu, že válka se pro něj může začít vyvíjet pozitivním směrem. Západ se proto spoléhá na to, že může Asada někdo z jeho blízkého okruhu spolupracovníků zradit. Já si ale myslím, že k tomu nedojde. Jak mi sami říkali příznivci jeho režimu, vždycky se najde někdo, kdo vykoná jeho příkazy. Ten systém takto prostě funguje. Asad dokázal, že je dostatečně odolný a umí dát věci do pohybu. Jeho domácí i zahraniční spojenci jsou přesvědčeni, že je nenahraditelný. Nikoli proto, že by byl nějak geniální, ale proto, že reprezentuje staré pořádky. V tomto smyslu z psychologického hlediska již Asad zvítězil. Byť válka ještě samozřejmě neskončila,“ soudí Hassan.

O vítězství spojenců prezidenta Asada a jeho ruského protějšku Putina je přesvědčen také internetový server The Globe and Mail. Vedle toho zůstává značně skeptický k uzavřenému příměří, jež by mělo vstoupit v platnost 1. března, a považuje ruské letecké údery v Sýrii za „naprosto nestoudné“. „Příměří je nejisté, protože Asad může pokračovat v boji proti Islámskému státu a Rusové již od začátku svého vstupu do války ukazují, že zdaleka necílí jen na teroristy. I kdyby ale příměří snad opravdu fungovalo, tak země zůstane naprosto zdevastována. Polovina obyvatel je na útěku ze země, která na rozdělena na několik částí,“ píše server.

Celý text z The Globe and Mail je ZDE.

The Globe and Mail dále poukazuje na to, že odstavení Asada od moci, což bylo před lety pro Západ absolutní prioritou, je za současné situace neproveditelné. „Jestliže se podaří příměří dlouhodobě udržet, Syřané budou samozřejmě velmi vděční. Za největší vítěze se však mohou v každém případě považovat syrský prezident Bašár Asad a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. To je bez diskuse,“ uzavírá zpravodajský server. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…