Reportér Kroupa neměl proti radnímu Slobodníkovi nic. Jako kauza Budišov. Starosta „osmičky“ v ráži

02.07.2020 18:10

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros se v rozhovoru pro XTV.cz vyjádřil ke kauze, s níž přišel před nedávnem server Seznam Zprávy. Přinesl ji investigativní reportér Janek Kroupa a týkala se údajně předražené dezinfekce. Gros také uvedl, koho by si dokázal představit na Pražském hradě jako prezidenta – předsedu Senátu Miloše Vystrčila z ODS ano, expředsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou ne.

Reportér Kroupa neměl proti radnímu Slobodníkovi nic. Jako kauza Budišov. Starosta „osmičky“ v ráži
Foto: reprofoto: XTv.cz
Popisek: Ondřej Gros

Server Seznam Zprávy přinesl reportáž o tom, že během koronavirové pandemie došlo k pokusu o uplácení při nákupu dezinfekce do státem zřizovaných prostor. Mimo jiné měl být do kauzy zapleten také radní Prahy 8 Josef Slobodník (ODS) a jeho známý Juraj Pavol. Radní však popírá, že by o Pavolově akci věděl, zastává se jej právě i starosta Prahy 8 Gros.

„Mohu klidně říct, že radní za ODS je můj osobní přítel. A proto mu věřím,“ poznamenal Gros s tím, že Slobodník se účastnil schůzky, kde si domlouvali jakýsi kšeft kolem dezinfekce, o čemž radní neměl ani tušení. 

„Byli to dva hochštapleři, nebojím se je takhle nazvat, domlouvali si tento kšeft a jeden z nich si vzal jako záštitu jméno pana radního, což ho samozřejmě stálo v dnešní době funkci,“ poznamenal Gros k tomu, že Slobodník na post radního rezignoval. Sám starosta Prahy 8 je přesvědčen, že se Slobodník jednou dočká omluvy.

Domnívá se také, že jde o stejný model situace jako v kauze Budišov. To byla kauza týkající se současné eurokomisařky Věry Jourové (ANO), která tehdy skončila na 33 dní ve vazbě. „Nakonec nebyla ani souzena a vysoudila po státu, myslím, asi 3,6 milionu korun. A dneska je eurokomisařkou. Byla v tom naprosto nevinně,“ poznamenal Gros.

Anketa

Sledujete i letos seriál Chalupáři?

38%
62%
hlasovalo: 6543 lidí
Zároveň uvádí, že Kroupa neměl proti radnímu Slobodníkovi nic. „A myslím, že pan radní nebude ani obviněn, že bude pouze v roli svědka. Žádný takový obchod neproběhl. To, že ti dva se nějakým způsobem někde dohadovali a při tom byli nahráni, je pro mě irelevantní věc,“ dodal. „Obrana je mnohem těžší než to prvotní nadšení, protože těžko to někam dostanete, že někdo je nevinen, vždycky je atraktivnější i pro ty posluchače ukázat na někoho a říct: to je ten podvodník,“ poznamenal Gros a zároveň zkonstatoval, že novináře Janka Kroupy se nebojí. Zdůraznil také, že v České republice nemají vyšetřovat novináři, ale policie. 

Závěrem se Gros vyjádřil k ODS, jíž je členem. Stranu považuje za dobrou partaj. S kým však není kamarád, je starosta Řeporyjí Pavel Novotný. „Já tenhleten styl vystupování nemám rád. Já to řeknu na rovinu. Myslím si, že takový trošku cirkusový přístup, který pan kolega předvádí třeba na sociálních sítích, mně je bytostně cizí a hlavně vytahování nějakých sporů zevnitř strany navenek a vyloženě nadávání někomu...,“ zdůvodnil Gros s tím, že mu vadil spor Novotného s europoslancem Janem Zahradilem (ODS). „Nemyslím si, že tohleto je okomentování věcí na úrovni. Používat slovo koště na kohokoliv na politické scéně mi přijde trošičku přestřelené. Já taková slova nepoužívám a myslím si, že nám to rozhodně nepomáhá,“ dodal. Pavel Novotný by měl podle něj ubrat a řešit si vnitostranické věci uvnitř, a ne navenek. 

A koho ze strany by si dovedl Gros představit na postu prezidenta? „Na Hradě bych si dovedl představit silnější osobnost, než je paní Němcová,“ uvedl Gros na otázku, zda by si tam dovedl představit expředsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou. „Velkou ztrátu jsme utrpěli, když odešel v zimě Jaroslav Kubera, který by byl skutečně perfektním prezidentem, hlavně by s ním byla legrace a v současné chvíli ze všech těch lidí, kteří jsou ve vrcholných funkcích, dovedu si představit Miloše Vystrčila. Nedovedu si představit, že by paní Němcová byla teď nějakým kandidátem ODS,“ sdělil. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Banda hlupáků, nic neumí!“ Válka Hamplové s Láskou se šíří. Bývalý hlas ČT udeřil do zastánců senátorky

22:30 „Banda hlupáků, nic neumí!“ Válka Hamplové s Láskou se šíří. Bývalý hlas ČT udeřil do zastánců senátorky

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, která ve čtvrtek zkolabovala během jednání horní komory parlamentu,…