Rusko a Putin v Rakousku. Jaroslav Bašta přišel do ČT, málem tam praskly kamery

06.06.2018 10:44

Rusko podle prezidenta Vladimira Putina překonalo potíže, které mu způsobily sankce ze strany Evropské unie. Po setkání se svým rakouským protějškem ve Vídni dodal, že by v zájmu všech měla hospodářská omezení skončit. Rakousko je první členskou zemí EU, kterou si Putin vybral k návštěvě od svého březnového znovuzvolení do funkce. Vídeň prý také chce být mostem mezi Ruskem a Bruselem. Jak funkční takový most může být? O tom promluvil v pořadu Události, komentáře na ČT24 někdejší velvyslanec České republiky v Rusku Jaroslav Bašta.

Rusko a Putin v Rakousku. Jaroslav Bašta přišel do ČT, málem tam praskly kamery
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Pro svou první zahraniční návštěvu si podle Bašty Putin vybral právě Rakousko ze tří důvodů. „První je, že Rakousko je sice v EU, ale není v NATO. Druhý důvod je blížící se předsednictví Rakouska. Třetí pak je ten, že Rakousko je momentálně ve středu těch zemí, které jistým způsobem oponují Bruselu,“ uvedl.

Anketa

Jste spokojeni s tím, jak po pěti letech zatím dopadla síť kauz kolem Jany Nagyové-Nečasové?

2%
98%
hlasovalo: 6942 lidí

Podle Bašty je zajímavé, že rakouský kancléř Kurz, který se jako ministr zahraničních věcí vyslovoval pro zrušení sankcí, dnes jako předseda vlády uvedl, že zrušení sankcí v žádném případě nebude iniciovat, protože je to celoevropská záležitost a Rakousko nebude evropskou jednotu narušovat.

Část sankcí je kvůli východní Ukrajině, část kvůli Krymu. Jako diplomat prý Bašta nevidí nějakou možnost pro Evropu říct, že ruský Krym je v pořádku. „V tomto případě by musela Evropa udělat velmi zvláštní krok zpět a popřít to, co tvrdila doposud,“ míní exvelvyslanec, podle kterého je možné, že pokud se bude jednat, vždy se nějaká možnost toho jak sankce mírně pozměnit, najde.

Dále poznamenal, že podle něj neexistuje ani prostor, aby Rusko přehodnotilo svůj přístup ke Krymu. „Tam je to naprosto jednoznačné. Pokud jde o Krym, tam za současného prezidenta a ani za žádného dalšího bych takový krok neočekával,“ řekl.

Vídeň chce být jakýmsi mostem mezi Ruskem a Bruselem. „Ruská politika vůči Evropské unii vždy fungovala tak, že se pokoušeli mít především dobré bilaterální vztahy. Až potom se pokoušeli jednat s Bruselem,“ upřesnil Bašta a doplnil, že to, že ruská diplomacie začíná zrovna v Rakousku, je logické. „Je to hlavně proto, s kým Rakousko sousedí, tedy Itálie, Slovinsko, Maďarsko, Slovensko, a k jakému tam došlo vývoji,“ uzavřel s tím, že Putin také ukazuje mnohem vlídnější tvář Evropě, protože mu volební boj v Rusku skončil.

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

19:29 Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

Novinář a cestovatel v trabantu Dan Přibáň se obul do lidí, kteří se nechtějí jít dobrovolně očkovat…