Pavel Rychetský: Vyhoďte Ovčáčka. Litoval jsem, že jsem nekandidoval

08.01.2018 11:24

Uzrál čas k omezení poslanecké imunity na výroky a skutky z doby mandátu, řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v rozhovoru pro server iRozhlas.cz. V ostatních případech je pro vydání poslanců ke stíhání. V případě výroků za hranicí zákona daných na Twitter by podle Rychetského bylo na místě poslance vydat, protože nespadají do výkonu mandátu. Své pak Rychetský také řekl k hradnímu mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi. A servítky si nebral.

Pavel Rychetský: Vyhoďte Ovčáčka. Litoval jsem, že jsem nekandidoval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ve studiu OVM

Rychetský svůj rozhovor poskytl v době, kdy bude Sněmovna znovu jednat o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Policie je chce obvinit kvůli padesátimilionové dotaci pro Farmu Čapí hnízdo. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání. Sněmovna je v minulém funkčním období ke stíhání vydala, nyní o nové policejní žádosti rozhoduje znovu, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát, a nabyli tím imunitu v plném rozsahu.

Rychetský se k poslanecké imunitě vyjádřil obecně, její rozsah je nyní podle něj přehnaný, když se vztahuje na jakékoliv podezření z jakýchkoliv trestných činů spáchaných kdykoliv, kdekoliv, i době před vznikem poslaneckého mandátu. „Jsem názoru, že uzrál čas k omezení poslanecké imunity na akty, výroky a skutky, které jsou vykonány v době výkonu poslaneckého mandátu. Je v zájmu Parlamentu, aby ve všech jiných případech vždy rozhodl o vydání,“ doplnil.

Ministru spravedlnosti Robertovi Pelikánovi (ANO), který označil policejní žádost o vydání Babiše a Faltýnka jako účelovou a načasovanou před volby, by podle Rychetského slušela větší zdrženlivost.

Obecně se předseda Ústavního soudu vyjádřil také k otázce iRozhlasu, jestli by imunita chránila poslance hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, pokud by se dopustili výroku za hranicí zákona. „Připouštím, že míra svobody projevu zákonodárce při výkonu mandátu je velmi široká a může být chráněna imunitou. Kdyby tak ovšem činil mimo výkon mandátu, třeba na Twitteru, bylo by na místě vydání,“ řekl.

Původní text ZDE

Servítky si pak Rychetský nebral, když měl hodnotit jednotlivé úředníky Pražského hradu. Mimo jiné se vyjádřil i k hradnímu mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi. „Považuji za nepřijatelné, aby úředník jakýmkoli způsobem na soukromém  účtu twitteru vyslovoval hodnoticí soudy o ústavních činitelích. Takový úředník by měl být během jedné hodiny vyhozen. Nedovedu si představit, že by si tisková mluvčí Ústavního soudu zřídila twitter a začala tam psát osobní hodnocení vlády nebo jiného ústavního činitele,“ poznamenal velmi kriticky Rychetský. A Ovčáček nebyl jediný, ke kterému směřovala kritika z úst Rychetského. 

„Pokud mám z něčeho obavy, tak z kohorty panošů, která funguje na Hradě kolem pana prezidenta,“ řekl v rozhovoru.

Sám Rychetský byl v minulosti hojně zmiňován jako možný prezidentský kandidát. „Se zvolením Václava Klause jsem skutečně nepočítal, protože v Parlamentu měl menšinu. V tu chvíli jsem si říkal, že nekandidovat možná byla chyba. Zejména mi to pak říkalo moje široké okolí,“ řekl ke skutečnosti, kdy litoval, že se sám o Hrad neucházel.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…