Šéf ODS akce Pavla Novotného přechází, Saša Vondra ne: Hraje pěšáka v ruské propagandě!

21.05.2020 17:44

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se v rozhovoru pro Echo24.cz vyjádřil mimo jiné k svému stranickému kolegovi, starostovi pražských Řeporyjí Pavlu Novotnému, jehož v nedávné době osobně podpořil šéf ODS Petr Fiala. A hovořilo se i o koronavirové krizi.

Šéf ODS akce Pavla Novotného přechází, Saša Vondra ne: Hraje pěšáka v ruské propagandě!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra
reklama

Europoslanec Vondra se v rozhovoru mimo jiné vyjádřil ke sporu mezi europoslancem Zahradilem a řeporyjským starostou Pavlem Novotným. Oba jsou jeho straničtí kolegové.

"Já si nemyslím, že tohle je typ sporu nebo téma, které by mělo hýbat českou politikou. Je třeba klást si otázku, jak tohle vzniká. Tak zaprvé je tu Miloš Zeman, který postavil jednostranně svou politiku na Rusku a Číně. Nikam jinam nejezdí, sem za ním také nikdo nejezdí, a lidi to samozřejmě štve. Pak je tu vláda, která to nechává plavat. Premiér si nechce rozházet vztah s prezidentem, protože ho potřebuje, takže mlčí. Ministr zahraničí něco drobně pípne, ale v zásadě se bojí. Takže strategická politika žádná. Jsou to hrátky ve prospěch pár byznysmenů, kteří se motají okolo Hradu. A tím, že je vláda neakční, tak se do toho terénu, protože jsou tu lidi, které to štve, pouštějí komunální politici a cítí příležitost se zviditelnit. Tak provokují. Provokují, hodně křičí, ale kde mají tu hůl, až půjde do tuhého? Mně nevadí, že si v Řeporyjích postaví pomník vlasovcům, já jsem rodák z Prahy 5 a vím, že to byli vlasovci, kdo to tam vyčistil od Němců. To vím od babičky. Ale nemyslím si, že má valnou cenu se cpát do ruské televize a hrát pěšáka v ruské propagandě. A ani bych nejezdil s multikárou křičet na ruskou ambasádu,“ poznamenal k tomu Vondra. 

Fotogalerie: - Věnec řeporyjským vlasovcům

Starosta městské části Řeporyje Pavel Novotný polo...
Pamětní deska Ruské osvobozenecké armádě (ROA), te...
Pomník pražského povstání na Řeporyjském náměstí
Starosta vozil věnce na obecní multikáře, s níž kd...
Starosta vozil věnce na obecní multikáře, s níž kd...
Pamětní deska Ruské osvobozenecké armádě (ROA), te...

Anketa

Věříte, že Kreml vyslal agenta, který měl odpravit starostu Prahy 6 Koláře?

hlasovalo: 36673 lidí
„Vážím si Borise Němcova. Já jsem ho znal. Jeho vraždu, a byla to politická vražda, si má cenu připomínat. Jen si kladu otázku, jestli ta změna názvu ulice povede ke změně nějakého ruského postoje. Myslím si, že ne. S tím Koněvem, sochy se prostě přemisťují jinak. Je to součást ruské mytologie, není to naše mytologie. Praha 6 má právo říct si, co tam chce mít, ale myslím, že se to mát řešit nějakou politickou elegancí, a ne pubertálním způsobem. To je můj osobní názor jako člověka, který je celoživotně přesvědčen, že si nesmíme pustit Rusy k tělu, který nemá žádnou iluzi o Putinovi. To je car. K carovi není dobré se připoutávat. Ale tohle jsou akty, které vyvolávají takový zvláštní rozruch a člověk si říká, v čím zájmu. Takže radost z toho nemám. Považoval bych daleko za důležitější, abychom řešili zásadnější věci. Že nemáme pustit Rusy do Temelína nebo do Dukovan. Že nemáme pustit Číňany do 5G. Protože to je to, co nás činí zranitelnými a vydíratelnými. To jsou základní věci, na které se má soustředit politika tohoto státu, a ne zbytečně dráždit tygra bosou nohou, když nemám v ruce pořádné kladivo,“ dodal.

Vyjádřil se také k tomu, že francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová ohlásili plán na založení společného fondu financovaného eurobondy, za které bude ručit Evropská unie svým rozpočtem. „Macron přitlačil Merkelovou trošku ke zdi, ale tohle řešení je prostě vydání dluhopisů, takže to řešení, které prosazovala Francie, a Německo se tomu doteď bránilo... Samozřejmě je to asi snaha zachránit zejména Itálii, ale i Španělsko a další jižní země, protože bez pomoci by se eurozóna asi brzo rozložila, protože Itálie by si nebyla schopná na trhu normálně půjčovat. A programy kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky by nestačily. Jak jsem pochopil, je to zřejmě snaha udělat řešení na celounijní úrovni, ne jenom na úrovni eurozóny,“ poznamenal Vondra s tím, že Česko by se mělo v té souvislosti držet tří podmínek.

Své pak uvedl také k tomu, jak moc koronakrize poškodila Evropskou unii. Euroskepticismus v Itálii je teď podle všeho na historickém maximu. „Četl jsem ta čísla, a není to vizitka pro Brusel. Šedesát procent pro negativní postoj k Unii o něčem svědčí. Je tam paradox, jak jsem si všiml, že jak lidé dostanou strach, tak se obracejí na stát. Na jednu stranu Evropská unie klesla na historické dno v průzkumech, z druhé strany asi deset procent ztratil i Salvini jako její největší kritik. Myslím, že to ukazuje, že Italové jsou frustrovaní z toho, že nic nedostali, ale jsou odhodlaní dál bojovat, aby dostali. Proto, myslím, se tady konal ten manévr Macrona s Merkelovou, to je v přímém kontextu toho, co se děje v Itálii,“ podotkl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,ČT to zamlčela, chrání vás. Takže to řeknu já." Zeman potopil Hřiba

11:40 ,,ČT to zamlčela, chrání vás. Takže to řeknu já." Zeman potopil Hřiba

Za pár dní má v Jelením příkopu začít rekonstrukce Mockerových domů. Pražský primátor Zdeněk Hřib (P…