Šéf komory lékařů v ČT varoval před „potenciálním průšvihem“ týkajícím se šíření koronaviru

03.03.2020 21:35

Česko má pět potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Všichni nemocní mají podle ministra zdravotnictví mírné příznaky. Přesto se zvyšují opatření proti šíření nemoci a zasahují firmy, školy nebo úřady. O tom, zda jsou všechna preventivní opatření funkční, v pořadu Interview na ČT24 hovořil prezident České lékařské komory Milan Kubek, který vybízí vládu k tomu, aby jednala autoritativně, a lidi varuje před jakoukoli cestou do Itálie.

Šéf komory lékařů v ČT varoval před „potenciálním průšvihem“ týkajícím se šíření koronaviru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČLK Milan Kubek
reklama

„V zásadě se teď nedá dělat nic jiného než to, co se dělá. Chtěl bych vyzvat všechny k disciplíně a zodpovědnosti. Měli bychom se nyní jako obyvatelé této země semknout a podporovat svou vládu, dělá, co umí,“ vyjádřil se Kubek s tím, že pokud přijde nějaké autoritativní vyhlášení, tak bychom jej měli také všichni respektovat.

Je podle něj logické, že se již přijímají zásadní opatření, jako jsou zavírání škol, rušení spojů karantény pro lidi, ale také omezení na úřadech a při pořádání velkých akcí. „Jen je možná příliš ponechán prostor pro tzv. lidskou tvořivost: jedna škola se chová tak, druhá tak. Pořadatelé akce se také chovají různě,“ zmínil prezident České lékařské komory, který by uvítal větší koordinaci.

Anketa

Bojíte se koronaviru?

39%
61%
hlasovalo: 9684 lidí
Na dnešním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO) prý proto apeloval na to, aby vláda postupovala autoritativně a země se snažila postupovat jednotně.

Poukázal na to, že o víkendu se z Itálie údajně vrátilo do Česka na 25 tisíc lidí, což je prý „potenciální průšvih“. „Tento víkend už neměly kanceláře vozit žádné turisty do severní Itálie. Lidé by už do Itálie prostě jezdit neměli. Vzhledem k situaci v Itálii je nerozumné tam jezdit,“ řekl rezolutně Kubek s tím, že lidé se nemusejí bát, že přijdou o peníze a dostanou veliké storno poplatky.

Je si vědom, že cestování lidí zcela ovládnout nelze i vzhledem ke křížení cest na letištích, ke kterému dochází neustále. „Nejde však vše přehazovat na vládu, každý musí mít právě tu svou zodpovědnost. Prvotní je dodržovat zásadní pravidla hygieny, tedy smrkat do kapesníku a mýt si ruce,“ připomněl.

Fotogalerie: - Není důvod k panice

Premiér Andrej Babiš spolu s ministrem zdravotnict...
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš spolu s ministrem zdravotnict...
Premiér Andrej Babiš spolu s ministrem zdravotnict...
Premiér Andrej Babiš spolu s ministrem zdravotnict...
Premiér Andrej Babiš spolu s ministrem zdravotnict...

Poté dal do srovnání počet lidí u nás nakažených chřipkou a nakažených koronavirem. „V současnosti je u nás epidemie chřipky, máme 130 tisíc lidí s chřipkou nebo podobným respiračním onemocněním. Oproti tomu máme pět lidí s pozitivním koronavirem. Na chřipku v letošní chřipkové sezóně umřelo asi padesát lidí a 250 lidí mělo tak závažný průběh, že byli hospitalizovaní na jednotkách intenzivní péče,“ upřesnil.

„Proč jsou tedy ale potřeba ty autoratitavní typy opatření?“ zajímala se Tvarůžková na základě čísel, která Kubek výše uvedl a která ukazují nepoměr nákaz. „Rozumný člověk říká: člověk má doufat v nejlepší a připravovat se na nejhorší. Riskovat se má pouze, pokud to má smysl. A jet do Itálie, kde je riziko nákazy, je stejně nerozumné, jako jet teď do Číny.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se ve sněmovně zcela mimořádně vytočil: Co to tady předvádíte? Takhle oblbovat lidi bych nedokázal

21:31 Babiš se ve sněmovně zcela mimořádně vytočil: Co to tady předvádíte? Takhle oblbovat lidi bych nedokázal

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se dnes při sněmovním jednání pustil do poslanců, kteří kritizují …