Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

22.10.2018 20:03

Ukazuje se, že v Česku výrazně posilují pravicové strany. I když nejsilnějším subjektem zůstává hnutí ANO, jeho náskok před ostatními se pomalu snižuje. Průzkum společnosti SANEP příchazí se zajímavou informací, do sněmovny by se podle něj nyní dostalo jen osm stran, pohořela by vládní ČSSD, která by zůstala zcela mimo hru.

Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček
reklama

Podle aktuálního průzkumu pro televizi Nova by si rok po sněmovních volbách nejvíc polepšila ODS a Piráti - konkrétně o 4,6, potažmo 3,9 procenta. Další opoziční strana - TOP 09 - posílila o 0,6 % a vyhoupla se před lidovce. Odborníci se shodují, že k tomu pomohl i úspěch předsedy strany Jiřího Pospíšila v komunálních volbách. Podle Pospíšila voliči oceňují, když se menší strany dávají dohromady a snaží se vytvořit alternativu vůči hnutí ANO a vůči vládě, ve které jsou komunisté a sociální demokraté.

To sociální demokracie by se, i když těsně, do Sněmovny nedostala. Průzkum říká, že by zíkala jen 4,9 % hlasů. Propad ČSSD je způsobený především tím, že strana dlouho a veřejně řešila personální otázky a další problémy a nesoustředila se na plnění svých programových priorit, míní politologové. Pozice současné vládní koalice by prý navíc kromě absence ČSSD zkomplikovala i slábnoucí podporou hnutí ANO i komunistů, kteří menšinovou vládu tolerují.

Na tyto výsledky průzkumu měly podle slov odborníků značný vliv doznívající komunální volby i témata, o kterých v nich strany mluvily. Celkem v průzkumu zodpovídalo devatenáct tisíc dospělých Čechů, kteří pohlavím, věkem, vzděláním, bydlištěm či příjmy kopírují složení obyvatel České republiky.

  • Původní zdroj ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…