Stát žere jak žigulík, a ještě má prasklou nádrž. Senátor Valenta sepsul "agrolevicovou vládu" a sepsal vlastní řešení

22.03.2015 16:02 | Zprávy

Senátor Ivo Valenta jen nevěřícně kroutí hlavou nad tím, jak současná "agrolevicová vláda", jak ji sám nazývá, hází další a další klacky pod nohy živnostníkům, kupříkladu v podobě zvláštních policejních jednotek. Malé a střední podniky přitom významně prospívají české ekonomice a zaměstnávají statisíce lidí. Valenta proto předkládá alternativní plán, jak český stát postavit na nohy.

Stát žere jak žigulík, a ještě má prasklou nádrž. Senátor Valenta sepsul "agrolevicovou vládu" a sepsal vlastní řešení
Foto: archiv senátora
Popisek: senátor Ivo Valenta

"Není problém v tom, kolik peněz odvádí státu živnostníci, ale jak moc velký balík peněz kasíruje stát za každého zaměstnance. Je totiž třeba si na rovinu říct, že z každé hrubé mzdy ve výši 20 tis. Kč, ze které zůstane zaměstnanci přibližně 15 tis. Kč, si stát vezme do své pokladničky téměř 11 tis. Kč! To znamená, že z každé stokoruny, kterou si zaměstnanec přinese z továrny domů, si v tomto případě stát vyinkasuje příšerných 73 Kč! I díky tomu patří cena práce v České republice k nejvyšším v celé Evropě. A to je podle mne jeden z hlavních důvodů, proč se v naší zemi nedaří zkrotit nezaměstnanost," podotýká senátor z Valaška a majitel Synotu.

Celý text senátora najdete zde

V malých a středních firmách přitom pracuje na 2,3 milionu lidí a sami drobní živnostníci jich zaměstnávají téměř milion, což je asi stejně tolik, jako u velkých firem, kde často najdeme odbory. Právě za tyto zaměstnance mluví Josef Středula, předseda ČMKOS. Podle senátora by si ale měl uvědomit, že při předkládání různých nápadů vládě za podobně velkou skupinu sice nemluví, ale neměl by na ni zapomínat.

Člen horní komory následně předkládá vlastní recept, jak se vyrovnat s tolikrát zmiňovaným "hladem" státní kasy. Stát by měl zeštíhlit. Daně by se měly zjednodušit tak, aby nebylo třeba tolika úředníků na jejich správu. Pokud by se daně opravdu zjednodušily, lidé by je platili ochotněji. Stejně tak doporučuje snížit cenu práce, snížit odvody pro zaměstnance i jejich zaměstnavatele, kterým pak zůstane více peněz pro vlastní potřebu.

"Ve chvíli, kdy budeme mít malý a efektivní stát, nebudou naši agro-levicoví politici po nocích vymýšlet, jak vytáhnout z pracujících lidí a obzvláště těch, kteří se svobodně živí, a jsou tedy pro ně jistým společensko-politickým ohrožením, co nejvíce peněz. Česká republika má dnes spotřebu sovětského žigulíka a k tomu ještě s děravou nádrží … A to by se mělo změnit především," napsal senátor.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Barbora Urbanová byl položen dotaz

Smlouva s Vatikánem

Podle toho, co vím, tak jde o dost kontroverzní smlouvu, můžete mi tak vysvětlit, proč bychom ji měli uzavírat? Jaký prospěch z ní ČR plyne? Nebo je to zas nějaké nařízení EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kniha jde do stoupy, i když šla na dračku. Angažovaný Albatros se stydí za ženské tělo

4:44 Kniha jde do stoupy, i když šla na dračku. Angažovaný Albatros se stydí za ženské tělo

Nakladatelství Albatros media se distancuje od knihy o malém fotbalistovi, kterou čtyři roky bez pro…