Strategie z ČSSD: Postavit prezidentského kandidáta, který Zemana neporazí, ale oslabí, aby nepostoupil do druhého kola

19. 5. 2017 21:01

Když premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že sociální demokracie uvažuje o vlastním kandidátovi na Pražský hrad, překvapil tím asi nejvíc členy ČSSD. I ti, kteří zdaleka nepatří k sympatizantům Miloše Zemana a obávají se stejně jako špičky strany mocenského paktu mezi Zemanem a šéfem ANO Andrejem Babišem, se marně rozhlížejí, kde takového kandidáta vzít. Premiér Bohuslav Sobotka spekulace o tom, že by jím mohl být sám, rezolutně odmítl a nikdo vhodný není na obzoru. „Není snadné v rámci sociální demokracie nebo v rámci levicových kruhů najít osobnost, která by byla ochotna na prezidenta za sociální demokracii,“ připustil pro ParlamentníListy.cz bývalý politik a právník, profesor Zdeněk Jičínský. Důvodem podle něj jsou obavy, že by se zbytečně diskreditovali, protože jejich šance na zvolení by byly relativně malé.

Strategie z ČSSD: Postavit prezidentského kandidáta, který Zemana neporazí, ale oslabí, aby nepostoupil do druhého kola
Foto: Hans Štembera
Popisek: Plénum sjezdu ČSSD při hlasování

Sociální demokraty stmelil Miloš Zeman svým chováním k premiérovi a předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi a jeho boj za zachování Andreje Babiše v křesle ministra financí, proto začali uvažovat, že vyberou vlastního kandidáta do příští přímé prezidentské volby. Dokonce by mohli upustit od svého záměru vypisovat na výběr vhodného kandidáta vnitrostranické referendum. Není už ani jisté, že by v něm uspěl Miloš Zeman, jak se donedávna předpokládalo. Jednak skupina stoupenců Miloše Zemana se ve straně výrazně zmenšila, ne-li ztratila, jak potvrdil předseda Senátu Milan Štěch, jednak prezident svým postojem během vládní krize významně přišel o podporu uvnitř sociální demokracie.

A to přiznává i jeden z velkých obhájců a příznivců Miloše Zemana – poslanec Jaroslav Foldyna. Připustil, že i jeho samotného „moc nepotěšilo“, když viděl, „jak prezident mával tou hůlkou“. „Musím přiznat, že celá řada lidí, poznal jsem to i ve své organizaci, se vyjadřovala stejně jako já, že se jim tenhle způsob jednání nelíbil,“ řekl ParlamentnímListům.cz, protože řada sociálních demokratů si podle něj není jista tím, jestli prezidentovi rozumí. „Vykládali si to tak, že prezident je blíž názorům pana Babiše než postojům sociální demokracie,“ konstatoval poslanec ČSSD. Přesto doufá, že se vzájemné vztahy mohou ještě nějakým způsobem vyvíjet, že prezident změní stanovisko, takže nad ním ještě neláme hůl. „Já nedělám nic emotivně pod dojmem nějaké události. Na podzim máme mít průzkum veřejného mínění v rámci strany, kde se členové budou vyjadřovat. Uvidíme, co řekne členská základna, jak hluboce na ni tyto kroky zapůsobily,“ prohlásil Foldyna s tím, že on sám nemá potřebu přeskakovat z koleje na kolej.

Kariéra Zdeňka Škromacha je za zenitem

Jaroslav Foldyna žádného lepšího kandidáta než Miloše Zemana nevidí. „Škromach? Jeho si nedovedu představit,“ odmítl. Výběr vlastního kandidáta by podle něj byl velmi těžký. „Měli bychom postavit do volby někoho, kdo by uspěl ve volbách, přispěl ke kultivaci politické kultury v České republice a měl levicové názory. Ale neřekl bych, že někoho takového máme a známe,“ prohlásil. Na otázku, jestli by jím nemohl být Jiří Dienstbier, který už v prvním kole minulé přímé volby prezidenta získal přes 16 procent hlasů, odpověděl, že neví, jestli by byl vhodným kandidátem.

Podle profesora Jičínského, který před pěti lety kandidaturu Jiřího Dienstbiera podporoval, protože ho považoval za naději sociální demokracie, za novou důvěryhodnou tvář, udělal Jiří Dienstbier před druhým kolem volby zásadní chybu, když se ostře postavil proti Miloši Zemanovi, čímž podle něj značně poškodil svoji pozici v rámci sociální demokracie. „Dnes podobnou osobnost, jako byla tehdy osobnost mladého Dienstbiera, v sociální demokracii nevidím. Nevím, koho by sociální demokracie mohla do prezidentské volby kandidovat nebo doporučit. To mi není jasné,“ uvedl doyen sociální demokracie, protože prý nikdo z těch, kteří zatím ohlásili svůj záměr kandidovat, k levicovým kruhům nepatří, takže by těžko mohla sociální demokracie doporučit svým členům a sympatizantům, aby ho volili. Pokud jde o Zdeňka Škromacha, Jičínský si myslí, že jeho politická kariéra je za zenitem. „A pokud by kandidoval, myslím, že jeho podpora by také zůstala velmi omezená,“ dodal. Sám Škromach se nechal slyšet, že svoji kandidaturu na Pražský hrad nepovažuje za reálnou.

Vlastní kandidát by nemusel vyhrát, stačilo by, kdyby ubral Miloši Zemanovi hlasy v prezidentské volbě

Postavením vlastního kandidáta by mohla sociální demokracie ohrozit znovuzvolení Miloše Zemana. I kdyby její kandidát nevyhrál, mohl by ubrat současnému prezidentovi potřebné hlasy, aby se nedostal do druhého kola prezidentské volby. Podle některých sociálních demokratů, kteří nemohou prezidentovi odpustit, jaké divadlo vytvořil premiérovi na Pražském hradě, když přišel na dojednanou schůzku, by tak Miloši Zemanovi vrátili to, že založením Strany práv občanů – Zemanovci sebral sociální demokracii ve volbách v roce 2010 pár procent hlasů, i když do Poslanecké sněmovny svoji stranu stejně nedostal. „Nabízí se taková strategická úvaha, ale to si netroufám ohodnotit,“ uvedl Jaroslav Foldyna. Ale nemyslí si, že to je ten důvod, pro který chtějí špičky strany postavit do volby svého člověka. Je však optimista, snaží se od roku 2003, kdy došlo k rozepři s Milošem Zemanem kvůli „zradě“ některých sociálních demokratů při tehdejší volbě prezidenta, hledat cestu kompromisu.

Rozpuštění Sněmovny nechce ČSSD ani ANO. Dobrý každý den

I když se zdá, že dříve vnitřně rozhádaná strana je dnes stmelená za svým předsedou, někteří poslanci ČSSD si stěžují, že nemají dostatek informací, že jsou od vedení strany úplně odříznuti. „Jsme tu jen od toho, abychom poslouchali a plnili úkoly, proto na jednání poslaneckého klubu chodí čím dál méně lidí,“ říká jeden ze zákonodárců, který chce zůstat v anonymitě, aby nepřišel o výhodné místo na kandidátce do sněmovních voleb. A připouští, že někteří straníci nevědí, jak se k celé situaci postavit. Sociálnědemokratičtí poslanci v kuloárech připouštějí, že nejčistším řešením by byly předčasné volby, protože vztahy mezi ANO a ČSSD v koalici už dávno nefungují a nedovedou si představit, jak po vládní krizi fungovat budou, ale málokdo by chtěl svěřit moc do rukou nevyzpytatelného prezidenta. Navíc nejen zákonodárci v ČSSD chtějí dostávat poslanecké platy co nejdéle, protože ani ti, kteří mají místa na kandidátkách jistá, nevědí, kdo z nich se do Poslanecké sněmovny nakonec dostane, pokud sociální demokracie bude mít ve sněmovních volbách kolem dvanácti procent hlasů, jak dnes předpovídají volební průzkumy. „A netouží po tom ani poslanci hnutí ANO. Ne kvůli nízkým preferencím, ale protože kolem dvaadvaceti ze současných poslanců ANO není na kandidátkách nebo na volitelných místech,“ vysvětlil poslanec ČSSD.

V ČSSD je personální prázdnota

Poslanec sociální demokracie se nad výroky o vlastním kandidátovi na prezidenta jen hořce usmívá. „V ČSSD je naprostá personální prázdnota. Někteří kolegové přicházejí se zoufalými nápady jako Pavel Rychetský nebo Lubomír Zaorálek. Ale Rychetský to odmítá, Zaorálek si na to netroufne. U mnohých panuje obava postavit se Zemanovi,“ podotkl. A řešení nevidí ani v podpoře jednoho z prezidentských kandidátů, například exšéfa Akademie věd Jiřího Drahoše. „Je to tak trochu lidovecký kandidát, oni ho podporují. Kdybychom mu nabídli také podporu, maximálně poděkuje, ale bude se tvářit jako nadstranický,“ soudí poslanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Servilní Zeman! Bartoš se u Moravce pustil do Hradu. A zahrozil Babišovi: „Kdo seje vítr...“

13:40 Servilní Zeman! Bartoš se u Moravce pustil do Hradu. A zahrozil Babišovi: „Kdo seje vítr...“

V první hodině Otázek moderoval Václav Moravec debatu předsedy Pirátů Ivana Bartoše, předsedy Staros…