Tajné video s mladou Petrou Buzkovou. Rozjel se pro něj Šlouf do Bratislavy. Za tím, kdo ví vše. Za generálem Lorencem. O tom, co je na záznamu, se ještě nyní pouze šeptá

03.07.2020 4:47

VZPOMÍNKY A PERLY ParlamentníListy.cz přinášejí unikátní cyklus na mnohdy zapomenuté části české a slovenské historie. Jelikož se věnujeme zejména porevolučnímu období, jednou z osobností, na které nelze zapomenout, je také bývalá ministryně školství za ČSSD Petra Buzková. Naše dva zdroje popsaly, jak velkou pifku na ni měl zejména Miroslav Šlouf, kdysi také vedoucí poradců někdejšího premiéra Miloše Zemana.

Tajné video s mladou Petrou Buzkovou. Rozjel se pro něj Šlouf do Bratislavy. Za tím, kdo ví vše. Za generálem Lorencem. O tom, co je na záznamu, se ještě nyní pouze šeptá
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Z dokumentu Vládneme, nerušit!
reklama

Anketa

Má Zeman pravdu, že heslo ,,Black Lives Matter" je rasistické?

98%
2%
hlasovalo: 32316 lidí
Na pozadí celého dění stála dnes už proslulá aféra olovo. Ta je označována jako politický skandál, který vypukl v květnu 2000 během vlády Miloše Zemana. V médiích byly tehdy investigativními novináři zveřejněny informace o hanopisu, který připravoval poradce premiéra Zemana Vratislav Šíma na političku Petru Buzkovou, bývalou místopředsedkyni Poslanecké sněmovny a členku České strany sociálně demokratické (ČSSD), jejímž členem byl i předseda vlády.

„Reportéři deníku Mladá fronta DNES Sabina Slonková a Jiří Kubík přinesli dne 16. května 2000 informaci, že získali od nejmenovaného spolupracovníka sociálnědemokratického premiéra Miloše Zemana materiál nazvaný „operace Olovo“, který vznikl mezi jeho poradci. Jeho účelem mělo být zdiskreditování další významné představitelky ČSSD, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, Zemanovy oponentky a tehdy populární političky Petry Buzkové (chemická značka olova Pb je shodná s iniciály Buzkové). Spis mimo jiné obsahoval smyšlené pomluvy o tom, že Buzková týrala svou malou dceru a že před sametovou revolucí se živila prostitucí a spolupracovala s komunistickou Státní bezpečností. Vedení ČSSD v čele se Zemanem odmítlo, že má se spisem cokoli společného, stejně se vyjádřil i šéf Zemanových poradců Miroslav Šlouf. Buzková podala trestní oznámení pro pomluvu,“ uvádí Wikipedie k poměrně historické události.

Naší redakci se ovšem podařily získat některé dodnes nepublikované detaily. Oba zdroje, s nimiž jsme měli možnost hovořit, totiž tyto události popsaly téměř shodně.

„Nevím, kdy to bylo, ale ta historka se v ČSSD traduje dodnes a muselo o ní slyšet mnoho lidí, ačkoli nahlas se moc nepředává. Když se kdysi Miloš Zeman nesnášel s Buzkovou, což se opakovalo taky v případě Jirky Paroubka a dalších, poprosil prý jeho tým Mirka Šloufa, aby něco zjistil. Neřekl bych, že šlo o sci-fi, nemělo to za cíl vymyslet si nějaký nesmysl, dodat kamufláž a pustit to ven. Zpočátku prý šlo skutečně o fakta a podklady,“ sdělil náš první zdroj z řad ČSSD.

Druhý na jeho slova navázal.

„Slyšel jsem o tom, že Mirek Šlouf měl za úkol najít něco na Petru Buzkovou. Ona byla hrozně populární a obecně z ní mělo dost lidí v ČSSD strach. Jenomže její slabinou byli chlapy, mluvilo se o chmelových brigádách a tak. Co vím, tak Šlouf tehdy odjel do Bratislavy za generálem Lorencem, skutečně spolu prý seděli a skutečně se bavili o záznamu, na kterém by měla být Petra Buzková tajně nahrána,“ přiblížil.

Než se dostaneme k videu samotnému, připomeňme blíže jednu z hlavních figur na historické šachovnici, tedy generála Aloize Lorence.

Anketa

Petr Nečas nebo Robert Šlachta. Kdo je pro vás důvěryhodnější?

hlasovalo: 13595 lidí
Nejvyššího postu dosáhl v roce 1985, kdy se stal prvním náměstkem ministra vnitra Vajnara. Zpočátku (do roku 1988) generál Lorenc řídil Správu ekonomické kontrarozvědky a Správu vnitřní kontrarozvědky, též ale Vysokou školu SNB a Technickou správu FMV, Správu vývoje automatizace, Zvláštní správu (Ústřední orgán šifrové služby státu) a Technickou správu (vývoj zpravodajské techniky). Řídil Státní komisi pro ochranu státního tajemství, byl členem Vládního výboru pro obranný průmysl a členem Vládní havarijní komise. V čase mimořádných bezpečnostních opatření byl pověřován řízením celostátního operačního štábu na FMV. Od reorganizace FMV v roce 1988 mu byly podřízeny Hlavní správa kontrarozvědky, Hlavní správa vojenské kontrarozvědky a Správa kontrarozvědky v Bratislavě. Řídil a komplexně kontroloval protišpionážní, ekonomickou, vojenskou i politickou kontrarozvědnou práci v celém Československu.

Jestli byl někdo, kdo disponoval nejen domněnkami, ale také materiály, fotkami či videi, byl to právě Lorenc.

„To byl člověk, který měl nepředstavitelný archiv a nepředstavitelné množství informací. Mirek Šlouf za ním jel a chtěl ty záznamy podle všeho nejen vidět, ale také získat. Dokonce se říkalo, že mu za ně nabízel slušný peníze, čemuž se generál zasmál. Mluvilo se o tom, že je na nich Petra Buzková v choulostivé pozici, Šlouf měl to video i vidět, ale nikdy ho nedostal do ruky. Co jsem slyšel, Šlouf poměrně čestně rezignoval s tím, že mu Lorenc odpověděl, že tyto věci se ven nedostávají, a tím to celé skončilo a Mirek se vrátil do Prahy s nepořízenou.“

Oba zdroje sice popsaly, co měl dotyčný záznam obsahovat, navíc velmi barvitě, ale tuto část se ParlamentníListy.cz rozhodly neuveřejňovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dělá z veřejnosti hloupé stádo?! Musel jsem to číst šestkrát.“ Petr Žantovský nechápe text, který vypustil Tabery

7:58 „Dělá z veřejnosti hloupé stádo?! Musel jsem to číst šestkrát.“ Petr Žantovský nechápe text, který vypustil Tabery

TÝDEN V MÉDIÍCH Vícekrát musel Petr Žantovský číst úvodník časopisu Respekt, než uvěřil tomu, že ho …