Tak to ne, Fialo. Šrám na slavném dni šéfa ODS. Jde o Zemana

8.11.2021 4:22 odp.

Musí prezident akceptovat návrh premiéra na každého ministra? Tuto otázku PL.cz položily ústavnímu právníkovi Zdeňku Koudelkovi. „Samozřejmě, že nemusí. Pan Fiala má pravdu v tom, když říká, že ústava hovoří jasně. Ústava říká, že ministry jmenuje prezident republiky. Kdyby ústava chtěla, aby je jmenoval předseda vlády, tak by to tak napsala. Předseda vlády může jenom navrhovat,“ objasnil. „Nejsou to časté jevy, ale ani ojedinělé výjimky. Stává se to jak u nás, tak i v zahraničí, že i v parlamentní demokracii prezident rozhoduje, kdo bude ministr, protože tak to říká ústava,“ doplnil.

Tak to ne, Fialo. Šrám na slavném dni šéfa ODS. Jde o Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Piráti podepsali koaliční smlouvu

Pětikoalice má podepsanou koaliční smlouvu s dvanácti prioritami. Na tiskové konferenci při té příležitosti reagoval i předseda ODS a budoucí premiér Petr Fiala na to, zda prezident Miloš Zeman akceptuje všechny jeho návrhy na ministerské posty. Nejvíce se spekuluje o případném ministru zahraničí Janu Lipavském z Pirátské strany. Ten by mohl u prezidenta narazit kvůli Izraeli. Konkrétně jde o jeho postoj ke stěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. „Zřízení velvyslanectví v Jeruzalémě jako takového by bylo v rozporu s mezinárodním právem i společným postojem EU,“ řekl serveru Lidovky.cz Lipavský. Čímž se ovšem dostává do rozporu s přáním prezidenta Zemana, který je velkým přítelem Izraele. Což ovšem na české politické scéně není zdaleka sám. Naopak. Ze stran pětikoalice má své zastánce zvláště v ODS. A je tu příklad i z nedávné minulosti, kdy prezident Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho. Důvodů sice bylo více, ale patřila k nim i nedostatečná podpora Izraele.

Budoucí premiér Petr Fiala však na tiskové konferenci uvedl, že ústava mluví poměrně jasně. „Je to předseda vlády, který předkládá návrh na jmenování členů vlády, a tak jak chápeme ústavu, tak pan prezident bude tento návrh akceptovat,“ řekl předseda ODS. „Já věřím a chci věřit, že všichni ústavní činitelé jsou si vědomi toho, jaká je jejich role a udělají vše pro to, aby byla ústava naplněna,“ dodal. I dle místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury je nepravděpodobné, že by pětikoalice měnila kandidáty na ministry kvůli možnému zápornému postoji prezidenta Zemana. Petr Fiala by podle jeho názoru na takové případné požadavky nepřistoupil. „Jsem přesvědčený, že (Fiala) bude stát za svým návrhem a že si jej obhájí a prosadí,“ sdělil v České televizi v souvislosti se spekulacemi právě okolo Lipavského. „Myslím, že bychom kapitulovali hned na začátku, a je chyba těch, kteří na to někdy v minulosti přistoupili,“ doplnil.

Ústava hovoří jasně

Jak je to tedy s výkladem ústavy, musí prezident akceptovat návrh premiéra na každého ministra? Tuto otázku ParlamentníListy.cz položily ústavnímu právníkovi Zdeňku Koudelkovi. „Samozřejmě, že nemusí. Pan Fiala má pravdu v tom, když říká, že ústava hovoří jasně. Ústava říká, že ministry jmenuje prezident republiky. Kdyby Ústava chtěla, aby je jmenoval předseda vlády, tak by to tak napsala. Předseda vlády může jenom navrhovat,“ objasnil. Jak si tedy vysvětlit slova Petra Fialy? Činí svým vyjádřením nějaký nátlak na prezidenta? „Každý, kdo navrhuje, by byl rád, aby jeho návrh byl akceptován. Například když politické strany navrhují své kandidáty do voleb, tak by byly rády, aby je voliči akceptovali. Ale třeba u Pirátů došlo k tomu, že je voliči neakceptovali. Stejně tak nemusí prezident republiky akceptovat všechny návrhy, které jsou mu podány,“ vysvětlil Koudelka.

Anketa

Bude Pekarová Adamová lepší předsedkyní Sněmovny, než byl Vondráček?

3%
95%
hlasovalo: 19086 lidí
V minulém volebním období prezident Zeman zarazil jmenování kromě již zmiňovaného Pocheho i kandidáta na ministra kultury Šmardu. V obou případech šlo o sociální demokraty. Nehrál roli v jejich nejmenování a ústupku od premiéra Babiše i fakt, že si to nechtěl s prezidentem rozházet a mít s ním dobré vztahy? „Možné to je. Motivace mohou být různé. Není to ale jen o těchto dvou jménech. Prezident Klaus odmítl jmenovat Davida Ratha,“ upozornil právník. Nedlouho předtím totiž prostořeký adept na ministra zdravotnictví prezidenta urazil výrokem o vrtošivém staříkovi. Oficiálně však Klaus argumentoval tím, že ústava říká, že členem vlády nemůže být ten, kdo vykonává činnosti neslučitelné s touto funkcí. Čímž myslel to, že David Rath byl v té době předsedou Lékařské komory. Což bylo dle Klause neslučitelné s postem ministra zdravotnictví.

Když já jmenuji, tak i já rozhoduji

Psal se říjen roku 2005 a je zajímavé, co řekl prezident Václav Klaus v rozhovoru pro iDnes o ústavě a jmenování ministrů. „Ústava říká, že prezident jmenuje, a neříká, že prezident musí jmenovat. Takto to chápu já.“ Nakonec však Davida Ratha ministrem zdravotnictví jmenoval. „Ale až v té chvíli, kdy mu splnil jeho podmínku a vzdal se své funkce v Lékařské komoře,“ připomněl Koudelka.

A jmenoval další příklady. „Edvard Beneš odmítl jmenovat Zdeňka Fierlingera ministrem zahraničí v březnu 1948. Jsou příklady i ze zahraničí. V blízkém Slovensku odmítl prezident Kováč návrh na jmenování Ivana Lexy ministrem privatizace, který mu předložil premiér Vladimír Mečiar. A i v Německu odmítl prezident návrh kancléře Konrada Adenauera v roce 1953 na jmenování ministra spravedlnosti. A přitom málokde v Evropě je tak silný spolkový kancléř a slabý prezident jako v Německu. A i tam prezident řekl, když já jmenuji, tak i já rozhoduji,“ uvedl Zdeněk Koudelka. Slovenský prezident Kiska také odmítl v březnu 2018 jmenovat ministrem vnitra Jozefa Ráže mladšího, syna známého zpěváka z kapely Elán. „Nejsou to časté jevy, ale nejsou to ani ojedinělé výjimky. Stává se to jak u nás, tak i v zahraničí, že i v parlamentní demokracii prezident rozhoduje, kdo bude ministr, protože tak to říká ústava,“ uzavřel Zdeněk Koudelka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

20:10 Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v rakouském Grafeneggu zúčastni…