Tálibán vyzvalo k jednání o míru Světové společenství

28.11.2018 22:41

Státy, které se účastní konference OSN o pomoci Afghánistánu, dnes v Ženevě vyzvaly radikální hnutí Tálibán k účasti na mírových rozhovorech. Afghánská vláda vidí dobré vyhlídky na uskutečnění úspěšných mírových jednání, informovala agentura DPA. Českou republiku na konferenci zastupoval ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Tálibán vyzvalo k jednání o míru Světové společenství
Foto: AČR
Popisek: Vojenská vozidla v Afghánistánu

Dnešní ženevská konference o Afghánistánu vyústila v dohodu o dalších krocích v mírovém procesu a rozvoji země.

„Všichni účastníci vyzývají Tálibán a další ozbrojené opoziční skupiny, aby se chopily šance na mírové řešení, především nabídky vlády vést rozhovory bez předběžných podmínek,“ uvádí se v závěrečné deklaraci.

„Míč je nyní na straně Tálibánu,“ řekl bezpečnostní poradce afghánské vlády Hamdulláh Muhib. Vláda podle něj vidí dobré vyhlídky na úspěšné mírové rozhovory. Tálibánu podle Muhiba uvnitř i vně Afghánistánu klesá podpora.

V prohlášení nazvaném „Zajistit Afghánistánu budoucnost: Mír, samostatnost a konektivita“ slíbily partnerské země pokračování pomoci Afghánistánu. Ten ujistil, že jeho reformní proces zahrnující boj proti korupci a chudobě je nezvratný a pokračuje.

Afghánskou metropolí Kábulem dnes mezitím otřásla mohutná exploze. Při výbuchu nálože nastražené v automobilu před kanceláří britské bezpečnostní služby G4S a následné přestřelce bylo zabito nejméně deset lidí.

Afghánský prezident Ašraf Ghání několik hodin předtím na ženevské konferenci oznámil, že bude usilovat o uzavření mírové dohody s hnutím Tálibán. Dohoda má ukončit občanskou válku v zemi a hnutí Tálibán má být začleněno do demokratické společnosti.

Agentura DPA dnes v souvislosti s plánovaným mírovým procesem připomněla, že hnutí Tálibán, které má pod kontrolou velkou část afghánského území, doposud odmítalo jednat s vládou, kterou považuje za loutkový režim řídící se podle přání Západu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…