To se nemělo dostat na veřejnost. Pavel Zeman vystoupil k poslednímu vývoji kolem Čapího hnízda

04.09.2019 15:23

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dnes na tiskové konferenci reagoval na průběh kauzy Čapí hnízdo. Podle Zemana je nynější postup zcela běžný a zajišťuje se jím „jednotnost a kvalita rozhodování“. Aprobace v rámci státního zastupitelství prý není nic nového a je to věc, která zajišťuje kvalitu rozhodnutí. Co se týká medializace nejnovějšího postupu v šetření případu ze strany městského státního zastupitelství, Zeman poukázal, že posun měl zůstat interní. Veřejnost by prý měla být informována až poté, co by bylo rozhodnutí o případu doručeno všem oprávněným subjektům. To, že je vázán svým setrváním v pozici nejvyššího státního zástupce na vládu, Zeman okomentoval slovy, že si „nepokazí čistý štít, aby setrval na nějaké pozici“.

To se nemělo dostat na veřejnost. Pavel Zeman vystoupil k poslednímu vývoji kolem Čapího hnízda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
reklama

Anketa

Jste pro zachování sochy maršála Ivana S. Koněva na původním místě v Praze 6?

95%
5%
hlasovalo: 35998 lidí
Pokud by došlo k zastavení trestního stíhání, tak by došlo k přezkoumání případu nejvyšším státním zástupcem, z toho důvodu se Zeman odmítl vyjadřovat k meritu věci kauzy Čapí hnízdo, v níž je stíhán premiér Andrej Babiš a jeho rodinní příslušníci. „Nechci zavdat jakoukoli příčinu tomu, aby vznikly pochybnosti o mé zaujatosti do budoucna, právě přezkumu, ke kterému může dojít,“ podotkl.

A pak se již přesunul k vysvětlení současného dění: „V pondělí tohoto týdne v mediálním prostoru začaly kolovat informace, že mělo dojít k zastavení trestního stíhání ve věci takzvané Čapí hnízdo s tím, že tam došlo k některým mediálním vyjádřením městského státního zastupitelství v Praze, a předesílám jenom, že nejsem informován o tom, jak aktuálně vypadá dění ve spise.“

„Nejvyšší státní zastupitelství nemá a ani nemůže mít podrobné informace o vývoji kauzy, poněvadž takto funguje systém státních zastupitelství,“ vysvětluje Zeman.

Zeman si prý nemyslí, že by měla být veřejnost o mezitímních postupech informována: „Jak bylo pochopeno ze zpráv a z mediálních vyjádření městského státního zastupitelství, doposud není v kauze Čapí hnízdo rozhodnuto, pouze byl anoncován možná nějaký směr, kterým se ubírá uvažování dozorového státního zástupce, přičemž rovnou s plnou zodpovědností říkám, že si nemyslím, že by veřejnost měla být informována o mezitímních postupech státního zastupitelství.“

„Veřejnost v případě, že je dán veřejný zájem, má být informována o zásadních postupech,“ podotkl Zeman. Zásadním postupem by prý bylo podání obžaloby či zastavení trestního stíhání. První by však muselo být vydáno rozhodnutí.

A následně osvětlil i celý postup, kterým může kauza pokračovat: „Jestliže podáváte obžalobu, pak vedoucí státní zástupce obžalobu přečte, zjistí, zda je po formální a věcné stránce v pořádku, pochopitelně zhodnotí i přípravu na hlavní líčení, kde je kromě jiného i návrh trestu, a případně může modifikovat nebo doporučit státnímu zástupci, aby modifikoval návrh trestu, byl-li příliš mírný, nebo příliš přísný, poněvadž on vidí jakožto vedoucí státní zástupce všechny věci, které jsou typově podobné, a může tedy zajistit jednotnost postupu.“

Podle Zemana se tak zajišťuje „jednotnost a kvalita rozhodování“. Jestliže by dozorový státní zástupce nesouhlasil s názorem vedoucího státního zástupce, pak může odmítnout pokyn a v takovém případě si vedoucí státní zástupce věc vyřídí sám podle svého právního názoru. Aprobace v rámci státního zastupitelství prý není nic nového a je to věc, která zajišťuje kvalitu rozhodnutí.

Veřejnost by prý měla být informována nejenom poté, co je rozhodnutí vydáno, ale dokonce až je doručeno všem oprávněným subjektům. Zeman to tak vidí jakožto „fér“.

„Já jsem měl pocit doposud z těch zpráv, které se objevily v médiích a na veřejnosti, že není zřejmé, v jaké fázi se nacházíme. Mám za to, že městské státní zastupitelství doposud nebylo schopné dobře vysvětlit ten postup, to znamená, že doufám, že toto mé vysvětlení odstraní pochyby,“ dodává.

Další možnost vývoje kauzy Čapí hnízdo je prý také, že dojde k zastavení trestního stíhání, kdy nejvyšší státní zástupce má tři měsíce na rozhodnutí, zdali to je zákonné.

Pokud dorazí zastavení státního stíhání a dojde usnesení o zastavení, bude vyžádán spisový materiál a bude rozhodnutí přezkoumáno. Následně je potvrdí, či nikoliv. „Dozorový státní zástupce je názorem nejvyššího státního zastupitelství vázán,“ říká Zeman a opakuje, že se jedná pouze o vhled a případ může skončit jakkoli.

Na dotaz Deníku N, zdali se mu zdá šťastné, jak byla věc komunikována, pak Zeman odvětil, že mediální komunikace ze strany městského státního zastupitelství není dobrá a měl být komunikován až výsledek. „Nepovažuji to za šťastné,“ přikládá.

„Já si nepokazím čistý štít, jenom abych setrval na nějaké pozici,“ avizoval pak Zeman s tím, že se nenechá ovlivnit tím, že je vázán svým setrváním v pozici nejvyššího státního zástupce na vládu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

8:30 U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

Pirátská strana v rámci své pracovní skupiny přednesla návrhy řešení na zvýšení příjmu státního rozp…