Tohle špatně, tamto špatně, lhali jste lidem, podváděli! Kalousek chrlil v Partii nadávky, až zvedl ze židle Maláčovou. A přišel protiúder na citlivé místo

26. 4. 2020 12:45

V nedělní Partii se utkali ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Kalousek používal před kamerami silná slova a Maláčová chvíli jen lapala po dechu. Pak Kalouskovi vrátila úder. Mezi oběma hosty se rozjela ostrá slovní válka.

Tohle špatně, tamto špatně, lhali jste lidem, podváděli! Kalousek chrlil v Partii nadávky, až zvedl ze židle Maláčovou. A přišel protiúder na citlivé místo
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Jana Maláčová a Miroslav Kalousek v Partii na Primě
reklama

Maláčová hned v úvodu hájila vládu, že soud sice zrušil čtyři nařízení Ministerstva zdravotnictví, ale vláda rozhodovala v čase pandemie věcně správně, jen na špatném nosiči. „Zachránili jsme tisíce životů a teď je třeba tuto situaci využít,“ zdůraznila Maláčová.

Anketa

Pokud jde o koronavirus: Myslíte, že to nejhorší je už za námi?

14%
86%
hlasovalo: 10667 lidí

„Soud také řekl, že rozhodnutí, která jsme udělali, byla věcně správně. To, že to bylo na špatném právním základě, to jsme během několika hodin napravili a teď už budeme postupovat věcně správně,“ sdělila.

Kalousek okamžitě Maláčové vyčetl, že teď vládě hrozí velké množství žalob. „Vláda se má chovat k občanům férově a musí jim říkat pravdu. ... Když někomu nařídím zavřít jeho provoz a nedovolím mu vydělávat ani korunu, tak musím také nést odpovědnost za tu následnou situaci,“ podotkl Kalousek s tím, že vláda na počátku koronavirové krize jednala na základě krizového zákona, ale po několika dnech přešla na zákon o ochraně zdraví.

„Já si myslím, že vláda zpanikařila, že se začala bát těch žalob o náhradu škody, které v krizovém zákoně jsou. Způsob, kterým se dá těm žalobám předejít, je, že své občany nepodvádím, že se k nim postavím čelem a že jim nabídnu spoluúčast při řešení situace, jak se to dělo především v zemích na západ od nás. Každá vláda by chybovala v této bezprecedentní situaci, ale ne každá vláda by podváděla a lhala svým občanům,“ vypálil Kalousek s tím, že vláda na počátku roku lhala o tom, že ochranných pomůcek pro zdravotníky bude dost.

Maláčová chvíli jen lapala po dechu.

„To jsou opravdu velmi silná slova,“ kroutila hlavou Maláčová. „Já chápu, že jste opozičním politikem a vaším úkolem je kritizovat za každou cenu,“ oponovala dál. Posléze mu vmetla do tváře, že za předchozí ekonomické krize Kalousek jako ministr financí podnikatelům nepomáhal.

„Ale my jsme nikomu nezavřeli obchody,“ připomněl dámě Kalousek.

Fotogalerie: - Zavřené krámy

Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...

Fotogalerie: - Hladová okna

V důsledku opatření vůči šíření koronaviru zůstaly...
V důsledku opatření vůči šíření koronaviru zůstaly...
V důsledku opatření vůči šíření koronaviru zůstaly...
V důsledku opatření vůči šíření koronaviru zůstaly...
V důsledku opatření vůči šíření koronaviru zůstaly...
V důsledku opatření vůči šíření koronaviru zůstaly...

Zdůraznil, že by stát měl přispět podnikatelům s placením fixních nákladů, protože ty podnikatelům zůstaly na triku, i když mají z nařízení vlády zavřené provozovny. „Když navrhneme, že se stát bude podílet na hrazení fixních nákladů, tak ty žaloby nepřijdou. To nemusí být opoziční návrh. My budeme rádi, když to navrhne vláda. Pojďme těm lidem pomoct,“ žádal před kamerami Kalousek

„Pláčete na špatném hrobě,“ ohradila se Maláčová s tím, že ona je ministryní práce a sociálních věcí, takže musí řešit jiné problémy. Chce chránit seniory a těžce nemocné lidi, což znamená, že karanténní opatření je třeba rozvolňovat postupně, k čemuž však podle Maláčové vláda potřebuje zachovat nouzový stav.

„Já pláču na správném hrobě, protože jste členka vlády,“ zdůraznil Kalousek. Poté vysvětloval, proč se jako opoziční politik zdráhá kývnout na prodloužení nouzového stavu. Řadu ministrů Babišovy vlády prý slyšel lhát – byť zdůraznil, že Maláčovou lhát neslyšel – a ministrům, kteří lžou, nechce svěřovat větší pravomoci, které jsou s nouzovým stavem spojeny. „Zatím se prostě zdráháme svěřit mimořádné pravomoci vládě, kterou často slyšíme neříkat pravdu,“ řekl jasně Kalousek.

Anketa

Byl Mirek Topolánek dobrý politik?

3%
97%
hlasovalo: 26665 lidí
Maláčová zdůrazňovala, že vláda je pod velkým tlakem, protože jsme v bezprecedentní situaci. Ministryně podotkla, že vláda na začátku krize zasáhla razantně, čímž koupila České republice čas, ale tento získaný čas nebude dobré promarnit možným příliš rychlým rozvolňováním opatření. Pak by hrozilo, že u nás nastane druhá koronavirová vlna. Proto Maláčová na vládě prosazuje, aby se postupovalo konzervativně. Sama má příbuzné, které epidemie zasáhla silně ekonomicky i po sociální stránce, ale opravdu by prý nebylo v zájmu občanů, kdyby nastala druhá vlna.

Kalousek okamžitě uznal, že to je pravda. „Ta odpovědnost je strašná,“ uznal Kalousek. Jedním dechem však dodal, že kdyby vláda svá rozhodnutí konzultovala v tripartitě s podnikateli a s odbory, mohl tu panovat mnohem větší společenský konsenzus nad přijatými opatřeními. Poukázal také na to, že vláda připravila plán postupného uvolňování, aby ho o pár dní později notně urychlila, což podle Kalouska působí jednoznačně nesrozumitelně.

Podotkl, že nebylo vysvětleno, proč už před Velikonocemi byly otevřeny hobbymarkety, ale neotevíraly se např. farmářské trhy, což působilo nesrozumitelně až chaoticky.

Vláda by měla přijít a říct, když se bude pandemie vyvíjet podle jednoho scénáře, budeme dál rozvolňovat, když se pandemie bude vyvíjet podle druhého scénáře, dupneme na brzdu. „Další šíření pandemie nikdo nechce,“ zdůraznil Kalousek.

Poté se Maláčová dostala k programům, které pod ni spadají, jako je program Antivirus a další. Ministryně zdůraznila, že se snažila firmám pomoct, zasazovala se o kurzarbeit, zasazovala se také o odpuštění sociálního pojištění. Ve druhé věci se teprve ukáže, na čem se vláda shodne.

„Já vás asi šokuju, ale já tady paní ministryni pochválím. Když porovnám programy ministerstva průmyslu a ministerstva práce, tak Ministerstvo práce a sociálních věcí si v tomto porovnání efektivity pochvalu zaslouží,“ ocenil práci Maláčové Kalousek.   

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Pokud se vláda rozhodne, že některým firmám odloží platby sociálního pojištění a některým firmám to odpustí úplně, pak by tím podnikatelům opravdu pomohla. „To by bylo skvělé,“ uvedl Kalousek s tím, že takovéto a podobné návrhy by TOP 09 jako opoziční strana podpořila. Vláda by to podle něj měla jednoznačně udělat tak, aby podnikatelé nepadli na ústa, když musí platit fixní náklady, ač nevydělávají ani korunu. „Přežít mohou jen tehdy, když dostanou něco na fixní náklady. Alespoň 40 procent. My řekneme, že jste to vymysleli vy a podpoříme to, ale proboha, udělejte to,“ volal Kalousek. Pokud to kabinet neudělá, tak podle Kalouska asi 30 procent zavřených podniků už nikdy neotevře.

Maláčová nakonec věnovala pozornost lidem pracujícím na dohodu o pracovní činnosti či na dohodu o provedení práce. Podle členky vlády se mohou obrátit na stát a požádat o mimořádnou okamžitou pomoc, případně o příspěvek na bydlení a tak podobně.

Kalousek tady Maláčové oponoval, že u pojištěných lidí pracujících na dohodu stát nepostupuje férově.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…