Toman bude v Bruselu jednat o nové podobě peněz na zemědělství

10.09.2018 7:31

Za zachování stávajících evropských peněz vydávaných na zemědělství i v příštím víceletém rozpočtu EU se dnes v Bruselu bude přimlouvat český ministr zemědělství Miroslav Toman. Na jednání s komisařem pro zemědělství Philem Hoganem také nejspíš zdůrazní, že při tvorbě nové podoby společné zemědělské politiky Unie pro roky 2021 až 2027 by měly být zohledňovány odlišnosti jednotlivých zemí bloku.

Toman bude v Bruselu jednat o nové podobě peněz na zemědělství
Foto: repro/ČT
Popisek: Miroslav Toman
reklama

Evropská komise pro příští dlouhodobý rozpočet EU navrhla na společnou zemědělskou politiku celkem 365 miliard eur (asi 9,4 bilionu Kč). Proti stávající výši zemědělského rozpočtu je to asi o pět procent méně. Škrty a také existenci určitého systému stropů na platby komise zdůvodňuje nejen odchodem Británie, tedy čistého plátce do rozpočtu, ale i potřebou mít peníze na další priority, například na řešení migrační problematiky.

Podle Agrární komory by zemědělci v ČR přišli po roce 2020 asi o 4,1 procenta stávajících plateb. Proti navržené podobě rozpočtu se už ozvaly i další země, hlasitá je třeba Francie.

Příští dlouhodobý rozpočet EU by ale neměl být jediným tématem dnešních bruselských jednání českého ministra zemědělství. Hovořit by s Hoganem mohl také například o chystané směrnici o nekalých obchodních praktikách. Česko patří mezi země, které takový postup vůči obchodním řetězcům vítají.

S komisařem pro životní prostředí, námořní záležitosti a rybolov Karmenuem Vellou by následně mohl Toman mluvit o přípravě budoucího Evropského námořního a rybářského fondu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hořelo a až pak to bouchlo. Vrbětice: Divné FOTO. „Muničák se nepodpaluje sirkama.“

11:51 Hořelo a až pak to bouchlo. Vrbětice: Divné FOTO. „Muničák se nepodpaluje sirkama.“

Jak dokládají dobové fotografie z Vrbětic zveřejněné serverem iDnes, areál skladu 16, kde došlo v ří…