Topka představila programový trhák: Přímou volbu starostů

22.05.2013 18:47

Poslanecký klub TOP 09 a Starostové podá návrh zákona o přímé volbě starostů, povinná by byla pro obce do 1500 obyvatel. Návrh předpokládá i změnu ústavy. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci strany. Přímou volbu starostů obsahovala koaliční dohoda vlády, kabinet ale v únoru rozhodl, že její zavedení se v rámci redukce plánu legislativních prací prozatím odkládá. ODS přímou volbu podpořit nechce, podle zaslaného vyjádření se tento model na Slovensku neosvědčil.

Topka představila programový trhák: Přímou volbu starostů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík

"Velmi nás mrzí, že vláda záměr přímo volit starosty opustila," uvedl dnes předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. Přál by si, aby přímo voleni byli všichni starostové i primátoři všech obcí, respektuje ale hlasy opozice a koaličních partnerů, aby se starostové volili přímo primárně v malých obcích, kde není obecní rada.

Mohl by pomoci Zeman

Gazdík předpokládá, že koaliční partneři návrh podpoří, protože přímá volba starostů byla součástí koaliční dohody. U ČSSD, s níž musí být předloha projednána kvůli změně ústavy a volebního zákona, věří v pomoc prezidenta Miloše Zemana. Ten v minulosti přímé volbě starostů vyjádřil podporu. Gazdík také věří, že starostové by mohli být voleni přímo už v komunálních volbách v příštím roce.

Koaliční ODS ale návrh odmítá. Argumentuje špatnými zkušenostmi ze Slovenska, kde podle občanských demokratů vedla přímá volba "k chaosu v zastupitelstvu a k zablokování rozvoje obcí, a to zejména v případě, kdy je starostou zvolen člověk, který je z jiného politického uskupení než většina zastupitelstva". Odvolatelnost starosty by podle ODS zase mohla způsobit to, že nebude možné v obcích udělat nepopulární, ale nutná opatření.

Autor návrhu Stanislav Polčák uvedl, že do ústavy by byl jako institut zaveden přímo volený starosta. "Abychom se vyhnuli debatě, zda s tímto tiskem neměla být spojena i změna ústavy, tak jsme ji předložili," dodal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver má potíže. Chtějí ho „sundat“ kvůli této větě Klausovi mladšímu

8:23 Xaver má potíže. Chtějí ho „sundat“ kvůli této větě Klausovi mladšímu

Přestřelka mezi serverem HlídacíPes.org a moderátorem internetové televize XTV Lubošem Xaverem Vesel…