Topka představila programový trhák: Přímou volbu starostů

22.05.2013 18:47

Poslanecký klub TOP 09 a Starostové podá návrh zákona o přímé volbě starostů, povinná by byla pro obce do 1500 obyvatel. Návrh předpokládá i změnu ústavy. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci strany. Přímou volbu starostů obsahovala koaliční dohoda vlády, kabinet ale v únoru rozhodl, že její zavedení se v rámci redukce plánu legislativních prací prozatím odkládá. ODS přímou volbu podpořit nechce, podle zaslaného vyjádření se tento model na Slovensku neosvědčil.

Topka představila programový trhák: Přímou volbu starostů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík

"Velmi nás mrzí, že vláda záměr přímo volit starosty opustila," uvedl dnes předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. Přál by si, aby přímo voleni byli všichni starostové i primátoři všech obcí, respektuje ale hlasy opozice a koaličních partnerů, aby se starostové volili přímo primárně v malých obcích, kde není obecní rada.

Mohl by pomoci Zeman

Gazdík předpokládá, že koaliční partneři návrh podpoří, protože přímá volba starostů byla součástí koaliční dohody. U ČSSD, s níž musí být předloha projednána kvůli změně ústavy a volebního zákona, věří v pomoc prezidenta Miloše Zemana. Ten v minulosti přímé volbě starostů vyjádřil podporu. Gazdík také věří, že starostové by mohli být voleni přímo už v komunálních volbách v příštím roce.

Koaliční ODS ale návrh odmítá. Argumentuje špatnými zkušenostmi ze Slovenska, kde podle občanských demokratů vedla přímá volba "k chaosu v zastupitelstvu a k zablokování rozvoje obcí, a to zejména v případě, kdy je starostou zvolen člověk, který je z jiného politického uskupení než většina zastupitelstva". Odvolatelnost starosty by podle ODS zase mohla způsobit to, že nebude možné v obcích udělat nepopulární, ale nutná opatření.

Autor návrhu Stanislav Polčák uvedl, že do ústavy by byl jako institut zaveden přímo volený starosta. "Abychom se vyhnuli debatě, zda s tímto tiskem neměla být spojena i změna ústavy, tak jsme ji předložili," dodal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: joh, čtk

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A to nevíte, co bylo pak! Železný vyběhl za Ševčíkem. I jeho vlastní se do něj trefují

10:10 A to nevíte, co bylo pak! Železný vyběhl za Ševčíkem. I jeho vlastní se do něj trefují

Debata o konsolidačním balíčku v pořadu Události, komentáře ČT24 začala ostrou přestřelkou mezi děka…