Trpaslíci jsou potvory. Prymula, problém. Štěpán Kotrba k volbám: Babiš, Piráti, všichni

3. 10. 2020 21:31

Výsledky krajských a senátních voleb pro ParlamentníListy.cz analyzuje Štěpán Kotrba. Vítězem je podle něj především koronavirus, který pozměnil voličskou strukturu v neprospěch vládního hnutí. Což ve spojení s extravagancí nejviditelnější Babišovy hejtmanky vedlo k nižšímu výsledku pro ANO, než se všeobecně očekávalo.

Trpaslíci jsou potvory. Prymula, problém. Štěpán Kotrba k volbám: Babiš, Piráti, všichni
Foto: Praha TV
Popisek: Štěpán Kotrba jako host pořadu Horké téma
reklama

Anketa

Kdo je skutečným vítězem krajských voleb?

95%
2%
2%
hlasovalo: 10747 lidí

Logicky se ptáte, kdo vyhrál, a kdo prohrál. Vyhrál covid. Pozměnil strukturu volících ve prospěch mladších, odvážnějších, ochotných riskovat nákazu cestou od urny. Ale donutil lidi k volbám jít. 38 % je hodně.

Vyhrálo ANO, i když daleko méně, než čekaly průzkumy i já. Ukazuje se, že zloba, neschopnost a politická hloupost středočeské hejtmanky Pokorné Jermanové se dočkaly voličské odměny. Jako obvykle vznikly koalice proti Babišovi. Za jakoukoliv cenu. ANO, tentokrát bez spojence z vlády, bude muset hledat jinou podobu krajské politiky, bude-li chtít i nadále vládnout. Ministrovi vnitra Hamáčkovi porostou vrásky, ale může si za to sám. Tak, jak se chová k partnerovi on, nemůže se partner chovat.

Z centrálních politiků Babišovi uškodily zejména Kenovy manýry a vojenský způsob komunikace nového ministra zdravotnictví. Říkat potomkům Jana Žižky, že nejenže budou mít na obličeji hadrové či papírové náhubky, když oni jsou přece zdraví, ale ještě že budou v restauracích udávat svoje jméno a jméno své milenky, se kterou tam jsou, je moc. Stejně jako policejní hodina ve 22 hodin. Covid, Adam a Prymula stáli Andreje Babiše minimálně pět, ne-li víc procent. Přesto trpaslíci Sněhurku nepřevýšili, ani když si někteří z nich stoupli na špičky.

Z postupně rostoucích trpaslíků vyhráli Piráti. Vyhrála mladá generace, která po neuvěřitelně intenzivní, pracovité a vytrvalé kampani od minulých voleb volila své lidi – mladé lidi. Vzdělané lidi. Většinou kompetentní lidi. To, že Piráti jsou spíše angažovaní sousedé a zelení aktivisté v černých trikách rebelů, kupodivu jejich voličům nevadí. Odvážně šli ve 12 krajích samostatně, pouze v jedné koalici. Mají zastoupení ve všech krajích. 10-14% znamená rámcovou jednotu mladé generace, jejíž představitelé si své výsledky poctivě odpracovali. Vtipné je, že budete velmi váhat, zda Piráty hodnotit jako liberálně levicovou, nebo jako liberálně středopravou stranu. A o to jde. Základ pirátského programu – sdílení a omezení duševního vlastnictví – je krajně levicový, praktické kroky ve Sněmovně jsou městsky aktivistické a komunálně zelené, sociální politika silně socialistická. Ale sami Piráti se definují jako kosmopolitní, liberálně pravicoví, individualisté a libertariáni. A pravolevé členění odmítají... Mimochodem, design kampaně byl nejlepší ze všech. Kreativní a přitom věcný.

Přestože fialová, a ne modrá, vyhrála i ODS. Chytrou taktikou rozmělnit svou opoziční roli mnoha různými koalicemi se „středopravicovými“ stranami. Politická scéna se bude nejspíš pod její taktovkou sjednocovat v boji proti ANO. To bude krásné… Chci vidět reakci mravných Pirátů.

Neprohrála ani TOP 09 a jejich různobarevné pragmatické koalice. 10 pokračujících kandidátů do Senátu je úspěch pravice. Vzhledem k tomu, že většinu pravice není v politice posledních let vidět a přitom průzkumy změny na ose pravice-levice nehlásí, někam se schovat musela.

Starostové přesvědčili hlavně ve středních Čechách. Petra Pecková hodlá kandidovat na hejtmanku. Zbyněk Linhart se stal senátorem v prvním kole. Problém starostů je, že všichni nejsou starostové a nemají politický program.

Nejhloupěji prohráli komunisté, křesťanští a sociální demokraté

Anketa

Co podle Vás nejvíc pomáhá proti koronaviru?

25%
hlasovalo: 9962 lidí

Komunisté vymírají, stejně jako jejich voliči, a noví nepřicházejí. Rudá barva dělnického hnutí už nikoho nezajímá. Zejména mladé. Proč? Krev neteče. Dělnická už vůbec ne. Pracující nejsou někdy ani v odborech, natož v kompartaji. Nevadí jim to. Třídní nepřátelé dělníků jsou důchodové fondy japonských seniorů nebo anonymní účty na Bahamách. Nenávist nevzbuzují. Mládež má o levici a jejich cílech pro 21. století naprosto jinou představu, blížící se té pirátské. A tak cílovou skupinou komunistů v důchodu jsou oni sami, respektive důchodci, jejich zdravotní péče a sociální benefity, případně výsluhy. Revoluce je už nezajímají.

To ovšem není program pro mladé. Ty do čela ale nepustí, a tak senilnějící členská základna melduje svá hesla na nástěnky, které už ani nikdo nečte, a ve volbách kandidují členové těsně před smrtí. Volí je voliči také těsně před smrtí. 30 let ideového žvanění o vládě dělnické třídy bez reálného mocenského výsledku udělalo své. Nikoho nového to nezajímá. Tomu odpovídají výsledky. Ti nemnozí komunisté, kteří v posledním období pracovali tak usilovně a poctivě jako ústecký hejtman Bubeníček, skončili kvůli intrikám svých vlastních soudruhů. A tak úspěšný hejtman do voleb znovu nešel, jeho náměstek pro dopravu Jarek Komínek (45), kterému se povedl husarský kousek vybudovat funkční krajský dopravní podnik ve veřejném vlastnictví a zajistit tak pokračování dopravní obslužnosti i tam, kam soukromí dopravci nechtěli jezdit, skončí nejspíš taky. 6,28 % není něco, co by mohlo být jazýčkem na vahách. ANO dostalo v Ústeckém kraji 25,9 %, ČSSD se ukázala být v tradičním levicovém regionu zbytečná s 3,14 %. Dlouholetý poslanec Jaroslav Foldyna odešel definitivně do SPD. Nejvíce hlasů získali komunisté v Moravskoslezském kraji: 18.577. Stačilo to ale na pouhých 5,89 %. Nejméně získali v Karlovarském kraji: 3 521 hlasů (4,41 %) a v Libereckém kraji: 3,22 % (4478 hlasů).

ČSSD sčítá ztráty a zametá spadané listí. Celkový součet v krajských volbách 4,9 % je prohra, a ne že ne. Pod 5 % končí v pěti krajích. Mnozí schopní a ambiciózní sociální demokraté rezignovali na dohadování s místními klikami neuspokojených, opustili značku a šli do voleb samostatně. Antl nepotřebuje sociální demokracii, ČSSD ale potřebuje Antla. Stejným způsobem si nechala strana utéct bývalé ministry, hejtmany a další autority s exekutivní zkušeností. Neschopní a všehoschopní udělali pragmatické koalice. Ti, kteří ČSSD uvrhli do zkázy, jako Jiří Dienstbier, byli po zásluze oceněni. Prohráli. 8,9 % není výsledek a už vůbec ne Budoucnost, což byla skupinka, která Dienstbiera podporovala. V prvním kole zde vyhrála pirátka Adéla Šípová a druhou příčku a postup obhájil Petr Bendl z ODS.

Zimola připravil jihočeskou ČSSD o necelá dvě procenta. Víc nedokázal. Vzhledem k dlouhodobé averzi tamní sociální demokracie k němu už asi nic víc nedokáže. Škoda ho není. Nikdy neměl odvahu k ráznému kroku, manévroval, když mohl ukázat rozhodnost.

Ukazuje se, že se dá udělat výsledek pod vlajkou strany i v takto složité pozici, pokud se dlouhodobě a poctivě odpracuje. Dlouholetý dobrý starosta a místopředseda ČSSD Šmarda obstál v bitvě o Senát a postupuje do druhého kola se ztrátou pouhých 6 % na vítěze. V roce 2006 se stal zastupitelem města, v komunálních volbách v roce 2010 byl opět zvolen, v listopadu 2010 se stal i starostou. Mandát zastupitele obhájil jako lídr kandidátky ČSSD ve volbách v roce 2014, uspěl i ve volbách v roce 2018 a stal se potřetí starostou Nového Města na Moravě.

Středočeští sociální demokraté doplatili na svou politickou hloupost. Zastupitel Mladé Boleslavi a 1. náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robin Povšík, kterého kupodivu nikde nikdo z práce nezná, ač je 18 let komunálním politikem a bývalý náměstek hejtmana, dostal i se svou kandidátkou 4,52 %. Být jím, pověsím se po takovém výsledku na památné lípě uprostřed města. Ukazuje se ale, že lidé rychle zapomínají. V komunálních volbách roku 2002, v komunálních volbách 2006 a komunálních volbách 2010 byl za ČSSD zvolen do zastupitelstva města Příbram Josef Řihák. V roce 2010 jím vedená kandidátka sociálních demokratů získala 31,87 %. Sociální demokracie pod jeho vedením volby vyhrála i v roce 2012. Jeho nástupce v čele města Pavel Pikrt ho označil za nejlepšího starostu Příbrami od roku 1989. Nyní bývalý hejtman a starosta MVDr. Josef Řihák zůstal na 11. místě sociálnědemokratické kandidátky, zasunut mezi celkem 70 jmen. Škoda. Sociální demokracie neumí ocenit úspěšné, většinou do nich ještě kopne.

Robin Povšík, středočeský lídr ČSSD

Kandidátka strany „Levice“ v Jihomoravském kraji, vedená studentem Andrejem Bónou se ziskem 0,05 % je to, co dělá z levicových aktivistů směšné figurky. Činnosti kandidující partaje nepředchází žádná dlouhodobá poctivá práce. Jen několik žvástů. Levice vznikla v únoru 2020 sloučením „Skutečné levice“ a „Strany demokratického socialismu“. Ani jedna ze stran nic za celou svou existenci nedokázala. Bóna dostal pouhých 202 hlasů z 362 tisíc. Ty určitě chyběly komunistům, kteří v regionu dostali 4,45 % a nedostali se do krajského zastupitelstva.

Stejně jako sociální demokraté, zbytečnými se stávají i křesťanští demokraté. Čím se liší? Já to dnes už nevím. Někteří sociální demokraté chodí do kostela, mnozí lidovci jsou neznabozi. Rozdíl je pouze ve snaze křesťanských demokratů omezit antikoncepci i potraty a podporovat tak vícedětnost. I za cenu bídy rodin. Výsledek 15,53 % v Jihomoravském kraji je „návrat k původnímu stavu“ před tím, než na jižní Moravě kandidovali politici sociální demokracie v době, kdy stranu vedl Miloš Zeman. To je počet věřících v neděli v katolických kostelech. Samostatně ovšem lidovci nyní kandidovali pouze ve čtyřech krajích, kde ten počet v kostelech není tristní. Koalovat přitom dokážou s ODS (Karlovarský kraj), s TOP 09 (Jihočeský a Liberecký kraj), v Olomouci s TOP 09 i se Zelenými. Potvrdili tak svou pověst univerzálního koaličního partnera.

Pokud měly být současné regionální a senátní volby ukázkou budoucí parlamentní politiky, tak bych si přál, aby 5% práh v parlamentních volbách přelezly pouze tři strany, které zaujaly větší než malé množství voličů. Protože trpaslíci jsou potvory, co vám vlezou všude a strašně rychle se množí. Volením. U Pirátů i hulením. Nedá se to vydržet, i když červený trpaslík bude nejmenší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neví, proč protestují, hlavně že je sranda. Dostanou transparent proti Babišovi a zařvou si. Ivan Vyskočil odhalil „demonstrantku“ ze svého okolí

10:06 Neví, proč protestují, hlavně že je sranda. Dostanou transparent proti Babišovi a zařvou si. Ivan Vyskočil odhalil „demonstrantku“ ze svého okolí

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM Protestní akce na Staroměstském náměstí „nadzvedla ze židle“ Ivana …