Uhl: Heger by mohl nabídnout rezignaci jako záruku dohody

16.02.2011 11:10

Mají nemocniční lékaři záruku, že ve zdravotnictví dojde na reformy, do pracovněprávních vztahů se „vrátí zákon“, sníží se míra korupce a odměny lékařů už nebudou ponižující? Musí ale nejdříve stáhnout své výpovědi a vláda až potom slíbí, že se bude snažit o nápravu. Polemizuje nad tím komentátor deníku Právo Petr Uhl.

Uhl: Heger by mohl nabídnout rezignaci jako záruku dohody

Lékařský odborový klub nedosáhl příliš mnoho. Pro lékaře je ale důležitější zjištění, že většina z nich nevěří čestnému slovu vlády. Uhl připomíná, že lékaři LOK ve výpovědní lhůtě mají mnohem radikálnější názory než jejich předseda Martin Engel a Milan Kubek.

Hegerova funkce jako záruka?

Pokud LOK ve středu schválí memorandum, bude to jen proto, že si je vědom, že část lékařů vezme své výpovědi zpět, i pokud se LOK nepřidá. Vládní heslo „rozděluj a panuj" bude trumfovat, myslí si komentátor Uhl.

Záruky pro lékaře by Uhl viděl v osobě Leoše Hegera (TOP 09), respektive v jeho funkci. Mohl by nabídnout rezignaci, pokud by vláda memorandum neschválila, i když lékaři vezmou své výpovědi zpět.

Heger je symbolem vládnutí založeného na strachu. „V televizi na něm jako starý krokodýl vidím, že dbá, aby nedal najevo, že je pod nátlakem a že se bojí ODS a vlastního Kalouska. Důležité je utajovat, ale ještě důležitější je utajovat samo utajování a také nátlak a strach," píše Uhl.

Lékaři přesvědčili. Ale ne heslem „Váš exitus?"

„Bojující" lékaři přesvědčili Uhla, že jim nejde jenom o peníze. Boj za lékařské platy je v zájmu každého občana.

Martin Engel, předseda LOK, se prý dopustil jen jedné chyby. „Hájil heslo „Náš exodus ... váš exitus?" (Čili: „Náš odchod do ciziny... vaše smrt?"). Takové nápady „pí-ár" a marketiku podle mne akci lékařů poškodily," myslí si Uhl.

Kubek možná přestřelil

Kritizuje naopak Milana Kubka, prezidenta České lékařské komory, který se negativně vyjádřil k nesolidárnímu postoji asociace zdravotních sester. „Dýchlo na mne podceňování žen, ta stará mužská víra, že ženy jsou slepice," vadí Uhlovi.

Nemocniční lékař prý mají pravdu a z jejich relativního úspěchu můžeme mít prospěch všichni. Jsou to slušní lidé, kteří se k protestu uchýlili až poté, co selhaly racionální argumenty.

SLEDUJEME téma exodus lékařů

Související:

Voleman křičel na naši redaktorku. Kvůli emailu, který sám rozeslal 

Já jednat se Šnajdrem, tak přijede záchranka, obořil se Voleman 

Kubek je pro kompromis. Voleman má problém s dohodou 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

12:47 Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

Senátorku Miroslavu Němcovou v poslední době pobouřilo video ministryně práce a sociálních věcí Jany…