Ústavní soud rozhodne o návrhu na zrušení registru smluv

29.01.2019 10:59

Ústavní soud ve středu vyhlásí, jak rozhodl o návrhu skupiny senátorů na zrušení zákona o registru smluv, anebo alespoň některých jeho částí. Jde zvláště o pasáže, které zavedly povinnost zveřejňovat smlouvy pro stát, kraje, obce nebo jimi vlastněné firmy. Bude to poslední nález, který jako soudce zpravodaj přednese Jan Musil. K poslednímu lednu rezignuje ze zdravotních důvodů na svou funkci.

Ústavní soud rozhodne o návrhu na zrušení registru smluv
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Podle zákona o registru smluv povinné subjekty zveřejňují smlouvy s plněním nad 50 000 korun. Nezveřejněná smlouva není platná. Norma se nevztahuje na akciové společnosti s většinovým podílem státu, krajů nebo obcí, jejichž cenné papíry se obchodují na burze.

Výhrady vůči zákonu uplatnily na podzim 2017 tři desítky senátorů, za které jednal tehdejší člen horní komory Radko Martínek (ČSSD). Návrh na jeho zrušení členové horní komory zdůvodnili tím, že uplatňování normy by mohlo způsobit veřejnému sektoru miliardové škody. Podle senátorů zákon také ohrožuje veřejné vlastnictví, zvyšuje byrokratickou zátěž, zavádí nerovnost ve veřejné soutěži a působí negativně na samu existenční podstatu firem s veřejným vlastníkem.

Pokud by ústavní soudci nechtěli zrušit celý zákon, navrhli senátoři provést alespoň dílčí škrty. Za problematické považují zařazení národních podniků a právnických osob s většinovou majetkovou účastí státu nebo územních samosprávných celků mezi povinné subjekty podle zákona o registru smluv. Další problém podle senátorů spočívá v relativní nejednoznačnosti a vágnosti pojmů „obchodní tajemství“ nebo „plnění prováděné v převážné míře mimo území České republiky“. Právě na tyto pojmy se pojí některé výjimky z povinnosti uveřejnit vybrané smlouvy.

Co se týče samotného registru smluv, kritizují senátoři způsob, postup a formát uveřejňování požadovaných údajů v registru, a zvláště pak rozsah uveřejňovaných metadat. Nelíbí se jim ani vázanost účinnosti smluv na jejich uveřejnění v registru. Je to prý natolik zásadní zásah do principu smluvní volnosti, že neobstojí v žádném z testů ústavnosti.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…