Útok na Hrad. Vyhlásila ho Nora Fridrichová

30.03.2022 8:31 | Ze sítí

Historik Pavel Kosatík po prezidentově milosti pro svého pravomocně odsouzeného podřízeného Miloše Baláka má dva návrhy. Ten první je pro občany se slabšími nervy. Ti by do vypršení Zemanova mandátu měli přestat číst noviny. Druhý směřuje k politikům - měli by se zásadně zamyslet nad podobou prezidentského úřadu.

Útok na Hrad. Vyhlásila ho Nora Fridrichová
Foto: Repro ČT24
Popisek: Nora Fridrichová ke kauze "Prymula na fotbale"

Kauza prezidentské milosti pro ředitele Lesní správy Lány (podřízené prezidentské kanceláři) podle Kosatíka ukazuje, že pro vypráskané kamarádíčky Miloše Zemana žádná spravedlnost neplatí. A obává se, že do konce jeho mandátu zažijeme takových milostí tolik, že to strčí do kapsy i Klausovu amnestii.

„Patřím k lidem, kteří už mají celého toho systému našeho prezidentování plné zuby,“ svěřil se k tomu historik, který o Hradě napsal například knihu Jiný T.G.M. nebo televizní seriál České století, kde defilovalo hned několik prezidentů od Masaryka po Klause.

Ukazuje se podle něj, že úřad byl vymyšlen pro mimořádnou osobnost, která měla spojovat a zastřešovat společnost. „To nejlepší mělo být ve státě nahoře a měl na to být přinejmenším takový pohled, který by se dal dávat za vzor dětem,“ vysvětloval Kosatík.

Jenže takoví prezidenti, kteří se dali dávat za vzor dětem, u nás podle něj dozráli za století jenom dvakrát, zatímco prezidentská volba se koná každých pět let.

Řešením by tedy bylo zrušit toto zastřešovací pojetí prezidentského úřadu. „Na místě by tedy bylo osekání všech těch mimořádných kompetencí á la monarchie, ke kterým patří i to nezodpovědné udělování milostí,“ vybízí.

Funkce by se měla udělat na míru schopnému a výkonnému úředníkovi, kterého tato země potřebuje více, než majestátní gesta a bláboly. Hrad by se místo toho měl otevřít umělcům a dětem a prezident by měl být přesunut do střízlivějšího prostředí, které by narcistickým kandidátům tolik nepletlo hlavu.

„Předsedkyně parlamentu v přiloženém článku lká, že se snad dočkáme doby, kdy Zeman na Hradě už nebude a vládnout se bude normálně. To je uvažování jak v Rusku: počkáme, přikrčíme se, a ono se to samo nějak stane, nic jiného nezbývá,“ konstatuje zhnuseně.

Politici podle něj měli Miloše Zemana řešit už dávno. Třeba ho umotat na to, že reálně funkci nevykonává, jen ho „jednou za měsíc dovezou k mikrofonu, kde řekne pár vět“.

„Neudělali jste nic, tak nás prosím aspoň u těch dalších a budoucích skopičin, které Zeman nepochybně vyvede, ušetřete svého naříkání,“ vzkazuje politikům.

S tím zcela souhlasí Nora Fridrichová, která se zapojila do diskuse. „Je to přesně, jak píšeš. Chodí kolem Hradu opatrně jak kolem mýdlové bubliny, jen aby náhodou nepraskla a oni si neomočili polobotky,“ postěžovala si na politiky novinářka, jejíž pořad proslul tím, že kolem Hradu rozhodně opatrně nechodí.

Zeman a jeho parta rozumí jen síle, kterou sami zcela bez skrupulí dlouhé roky používají, kdykoliv si něco zamanou. Řešení, jak se tomu postavit, samozřejmě jsou a jestli po tomhle gangu nemá zůstat právní stát v troskách, snad se konečně najde někdo s odvahou,“ dodala Nora Fridrichová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …