Už je to tady, bitka o kapra. Umělkyně najatá, ale Lidl, Penny i Billa na to vyzrály

08.12.2023 10:45

Prodávat vánoční kapry, nebo neprodávat? To je oč tu běží. Ochránci zvířat mají jasno, že jde o týrání, s čímž někteří odborníci úplně nesouhlasí. Do boje se zapojily i největší obchodní řetězce, jejich pokrytectví ale přišlo na odiv hned po náhledu do obchodního rejstříku. Stejní majitelé Penny, Lidlu, Billy i Kauflandu totiž na jedné straně horují za práva kaprů a zakazují jejich prodej a na druhé prodej těchto ryb povolují. Pozor, kdo kapry prodávat chce, má nejvyšší čas to ohlásit.

Už je to tady, bitka o kapra. Umělkyně najatá, ale Lidl, Penny i Billa na to vyzrály
Foto: Repro Youtube
Popisek: Kapr - oblíbené jídlo na Vánoce (ilustrační foto)

Anketa

Reprezentuje Petr Fiala dobře Českou republiku?

2%
97%
hlasovalo: 57243 lidí
S blížícími se vánočními svátky na sebe začínají upozorňovat i různí aktivisté či neziskové organizace v souvislosti s prodejem živých vánočních kaprů, jako každý rok.

Příkladem budiž třeba aktivisté z organizace Compassion in World Farming (CIWF), kteří v tomto týdnu předali pirátské poslankyni Kláře Kocmanové (Piráti) on-line petici. Informoval o tom server ekonews.cz.

Petice má podle zmíněného serveru zahájit osvětu poslanců formou vánočních on-linových pohlednic od lidí, které mohou poslancům posílat na stránce rybolove.cz. Podle vedoucí CIWF Česko Romany Šonkové má kampaň s názvem Hlas pro kapra pomoci prosadit zákon, který by nákup živých kaprů zakázal.

Kampaň má dokonce i umělecké zpracování. A najatá umělkyně se na svém Facebooku podělila o své pocity, které v ní český symbol Vánoc vyvolává a prozradila, že se na její dílo můžeme těšit i na tramvajích.

„Kapr je tak krásný zvíře! Mám velké štěstí a je pro mě čest, že si mě vybrala organizace česká pobočka mezinárodni organizace Compassion in World Farming pro svou letošní kampaň za zlepšení životních podmínek kaprů. V rámci ní jsem připravila plakátky, obrázky a dokonce i potisk na tramvaj!“


Zmíněná snaha rozhodně nevyzněla naprázdno, protože se hned druhý den na pirátských stránkách objevil text, který na dané téma reagoval a pojednával o tomto „smutném koloritu Vánoc“.

„Stavím se proti jakémukoliv zbytečnému utrpení zvířat. Za Piráty proto prosazujeme, aby se konzumní ryby usmrcovaly přímo při prodeji odborným personálem,“ uvedla k tomu na zmíněném pirátském serveru právě aktivisty oslovená Klára Kocmanová, pirátská poslankyně a místopředsedkyně Výboru pro životní prostředí.

Na ožehavé téma reagoval i publicista Petr Honzejk v Hospodářských novinách v článku „Masakr, nebo tradice? Nesmělý pokus o řešení kulturní války o kádě s vánočními kapry“.

V něm na jednu stranu uvádí, že kapr ve vaně patří k českým tradicím, ale na druhou také píše, že vnímání tradic se v historii mění.

„Kdysi se například považovalo za velmi tradiční konat zápalné oběti, mydlit děti ve škole rákoskou nebo ověřovat, zda je nevěsta před svatbou panna. Nic z toho se už naštěstí neděje a nezdá se, že by to naši identitu nějak ohrozilo,“ zvolil pro názornost několik příkladů a pokračoval s tím, že se životní podmínky na celé planetě postupně zlepšují a je možná na čase rozšířit respekt i na vše živé.

„Což znamená i to, že by asi bylo dobré poslat vánoční kapří kádě do historie podobně, jako jsme tam poslali Chaloupku strýčka Toma. A časem možná dojdeme k tomu samému u všech jatek,“ prorokuje Honzejk budoucí zákaz zabíjení všeho živého a smířlivě dodává, že pokud je někdo tak existenčně uvláčený, že mu nezbývá než načerpat vánoční radostnou zvěst z toho, že rituálně popraví kapra a pozře ho s bramborovým salátem, ať to udělá.

Je třeba ale říci, že otázkou prodeje vánočních kaprů se seriózně nezabývají jen aktivisté a novináři, ale třeba i velké obchodní řetězce.

Jeden z nejznámějších takových řetězců je bezpochyby člen německé skupiny Schwarz Gruppe Lidl. Ten se zákazem prodeje kaprů v okolí svých prodejen snaží podle své mluvčí zlepšit welfare (životní pohodu – pozn. red.) zvířat a pokouší se o udržitelnější přístup ke zvířatům.

„Obchod bude nabízet kapří filety a podkovy od dodavatelů, kteří „se zaručují co nejhumánnějším přístupem k rybám,“ říká dále mluvčí na serveru news.refresher.cz

„Navzdory široce sdílené představě jsou kapři podle nejnovějších vědeckých poznatků citliví a překvapivě inteligentní tvorové s vnímavostí srovnatelnou s jinými obratlovci. Přesto je stále rozšířený pouliční prodej s káděmi plnými vyčerpaných a často i nemocných ryb. Způsob, jakým je s těmito zvířaty před Vánoci zacházeno, jim způsobuje utrpení a někdy i předčasnou smrt,“ říká mluvčí kampaně Vánoce bez násilí, se kterou Lidl začal již loni, Tereza Vandrovcová.

Její slova jsou ale v rozporu s názorem biologa Martina Čecha, který dění kolem vánočních kaprů okomentoval pro Hospodářské noviny.

„Všichni žijeme v permanentním stresu, zvířata a ryby z toho nevyjímaje. I takový kapr je ve volné přírodě, pokud tak rybníky můžeme vůbec nazývat, stresován přítomností a loveckými aktivitami predátorů,“ říká biolog s tím, že kapr je hejnová ryba a často vytváří velmi početné, těsné agregace.

„Můžeme říci, že je to dokonce tvor sociální. Že je v kádi namačkán s ostatními rybami, mu moc nevadí. Je to pro něj do značné míry přirozené,“ dodává s tím, že drtivou většinu života je na tom nesrovnatelně lépe než drůbež, králíci, prasata nebo krávy.

Čech proto zákazy káďového prodeje u řetězců nepovažuje za šťastné. „Naopak pro nejmladší generaci, zejména ve velkých městech, je to jedna z mála možností, jak se na živou rybu podívat.“

Jiného názoru je ale další známý obchodní řetězec, a to Billa, která je součástí holdingu REWE Group. Právě Billa se totiž letos připojila k Lidlu a zakázala prodej ryb v okolí svých prodejen.

„V letošním roce nebudeme realizovat prodej kaprů u žádné z našich poboček,“ potvrdila za řetězec Billa pro Hospodářské noviny Věra Lantová. Krok je podle ní součástí širšího plánu, který mezi své klíčové priority řadí zodpovědný přístup k životnímu prostředí a životním podmínkám zvířat.

O tom, na kolik jsou zmíněné kroky obchodních řetězců a jejich starost o životní pohodu zvířat míněny vážně a nakolik může jít jen o marketingový tah s cílem zalíbit se konkrétnímu okruhu zákazníků, se můžeme jen dohadovat.

Zvláště pokud zapátráme v obchodních rejstřících a zjistíme, že stejně jako Lidl, je součástí obchodní skupiny Schwarz – Gruppe také obchodní řetězec Kaufland. Ten ale žádná podobná omezení prodeje ryb neplánuje.

Na vlas stejná situace je i u zmíněné Billy. Ta zase patří pod stejného majitele jako obchodní řetězec Penny Market. A ten také žádný zákaz prodeje ryb v okolí svých prodejen neavizoval.

Zájem zmíněných holdingů o welfare zvířat lze tedy v souvislosti s těmito fakty velmi úspěšně zpochybnit a obrátit pozornost spíše marketingovým směrem.

Dodejme, že ti, kteří chtějí vánoční kapra letos prodávat, mají nejvyšší čas o tomto svém záměru informovat Státní veterinární správu (SVS). Ta právě v těchto dnech upozorňuje stánkové prodejce vánočních kaprů, že je třeba nahlásit minimálně sedm dní před zahájením prodeje, kdy a kde budou ryby prodávat.

„Nahlášená místa prodeje budou zveřejněna na webu SVS. Při následných kontrolách stánků s vánočními kapry se SVS zaměřuje na hygienu prodeje a také na dobré životní podmínky prodávaných ryb,“ píše se na webu Státní veterinární správy.

reklama

autor: Martin Huml

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Kamal Farhan byl položen dotaz

Co vyřeší zákaz THC?

Podle mě nic. Buď se přesune látka na nelegální trh nebo vznikne nová. Navíc není to tak, že trh s legálními látkami lze aspoň regulovat, což se o těch nelegálních říci nedá? A v čem je třeba THC horší než alkohol? A proč je na tabák zakázána reklama a na alkohol ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nemají co dělat , tak vymýšlejí kraviny, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseIvana Plzeň , 08.12.2023 11:03:03

|  20 |  0

Další články z rubriky

„Nejsem detektiv.“ Papír Saši Vondry na Jandejska tvrdě rozsouzen. Toto má zaznít

19:15 „Nejsem detektiv.“ Papír Saši Vondry na Jandejska tvrdě rozsouzen. Toto má zaznít

Měl to být důkaz o kolaboraci jednoho z organizátorů protestů zemědělců, podnikatele Jandejska, s Ru…