V Rusku zase spadlo letadlo. Od roku 1990 se to stává více než jednou ročně

12.02.2018 12:51

V Rusku se zřítilo další letadlo a opět se objevují diskuze o bezpečnosti ruského letového provozu. Situace velkých ruských dopravců se údajně zlepšuje, ale menší ruské letecké společnosti mají v oblasti bezpečnosti stále značné rezervy.

V Rusku zase spadlo letadlo. Od roku 1990 se to stává více než jednou ročně
Foto: archiv
Popisek: Boeing RC-135V Rivet Joint 64-14846 Electronic Intelligence Aircraft - ilustrační foto

Ruská letadla nejsou všeobecně považována za zrovna nejbezpečnější. Před šesti a půl lety se o tom bohužel přesvědčili také tři čeští hokejisté. Hráči hokejového klubu Magnitogorsk Josef Vašíček, Karel Rachůnek a Jan Marek byli na palubě letadla, které se zřítilo na začátku září 2011 cestou do běloruského Minsku. Podobných leteckých nehod s tak tragickými důsledky se v Rusku nestává tak často, přesto nejsou ruské aerolinky hodnoceny zrovna jako ty nejbezpečnější.

Jak uvádí britský deník Independent, v Rusku došlo od roku 1990 ke čtyřiceti leteckým nehodám, což je mnohem více, porovnáme-li to s Evropou či Spojenými státy. „Velké ruské společnosti typu Aeroflot či S7 Airlines se neustále zlepšují a v podstatě již dosahují západních standardů. Ovšem v případě menších lokálních ruských aerolinek existuje mnoho nedostatků, které se stále nedaří napravit,“ uvádí britský deník.

Zatímco při poslední letecké nehodě letadla společnosti Saratov Airlines zemřelo 71 osob, historie ruských leteckých katastrof pamatuje i větší ztráty na životech. Ne vždy však byly způsobeny zastaralostí strojů, chybou pilotů či špatným počasím, které ruským leteckým společnostem příliš do karet nehraje. K poslední velké letecké tragédii došlo v říjnu 2015, kdy na palubě ruského letadla, které směřovalo do egyptského turistického letoviska, zahynulo 224 osob. Letadlo se tehdy stalo terčem teroristického útoku. V prosinci 2016 se zřítilo do Černého moře letadlo s 92 členy populárního hudebního souboru Alexandrovci.

Jak připomíná americká zpravodajská televize Fox News, letos v lednu internetový server AirlineRating zveřejnil žebříček dvaceti nejbezpečnějších leteckých společností na světě. Žebříček posuzoval podle několika předem daných kritérií přes čtyři sta leteckých společností z celého světa a jím stanovená kritéria uznává rovněž Mezinárodní společnost pro civilní letectví, která na hodnocení rovněž spolupracuje.

Mezi nejbezpečnějších dvacet leteckých společnosti se dostali velcí hráči, jako je KLM, Lufthansa, British Airways či Quantas, kteří dostali často plný počet ze sedmi udělovaných hvězdiček. Naopak nejhorší hodnocení, pouhou jednu hvězdičku, obdržely letecké společnosti z Nepálu, Indonésie či Surinamu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

11:35 Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

Andrej Babiš je dalším významným mužem, který je obětí virtuálního útoku na sociální síti, jako se t…