V pátek 15. března 2019 ulice Prahy zaplnily davy (podle toho, co zaznělo ze strany organizátorů, mělo jít až o dva tisíce lidí) omladiny protestující proti znečišťování klimatu a nepříznivému vlivu člověka na životní prostředí. Čeští studenti se tak přidali k iniciativě Fridays for Future, která sdružuje školáky protestující proti klimatické změně po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové všude po světě.
K meritu věci. Stávka vypadá zjenodušeně řečeno tak, že místo, aby onen inkriminovaný den děti a náctiletí vyrazili do školy jako obvykle, jdou demonstrovat a, pokud možno, hlasitě. Protesty tohoto typu již proběhly v řadě západních metropolí, například v Londýně 15. února 2019, kde iniciativu dětí podpořili i britští akademici.
Proč jdou děti za školu a nedemonstrují ve volném čase? Někde na počátku je domněnka, která zazněla před nedávnem z úst představitelů české odnože Fridays for Future na vlnách Českého rozhlasu o tom, že na to, aby děti vystudovaly a bojovaly za klima z pozice vzdělaných dospělých je už příliš pozdě. Děti a teenageři zkrátka chtějí bojovat proti ničení klimatu teď hned (planetě Zemi zbývá již jen 12 let tvrdí děti a odkazují na to, co zaznělo z vědecké komunity).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž