Z německého Bavorska potom přijel zástupce mnichovského předsedy Bavorské strany Jaroslav Curlisca. „Přišel jsem morálně podpořit své kolegy z Moravy. Máme podobné cíle. My v Německu zase pracujeme na bavorské samostatnosti. Naším cílem je převést z Bruselu více pravomocí na obce a města v regionu. V Bruselu se rozhoduje o spoustě věcí, o kterých tam nemohou mít tak dobrý přehled jako voliči ve svém vlastním místě. V tomto směru by bylo lepší, aby měly tuto možnost jednotlivé obce,“ upozornil host z Německa Jaroslav Curlisca.
Protiprávní zrušení Moravy, Čech a Slezska
„Náš hlavní politický cíl je nedobrý stav, kdy byly v roce 1949 protiprávně zrušeny Morava, Čechy i Slezsko,“ upozornil lídr do Evropského parlamentu za Moravany Ondřej Hýsek. Ještě před tím, než se dav demonstrantů vydal na svou pouť Brnem, připomněl přítomným, že se nachází na Moravském náměstí, kde je budova místodržitelství, odkud se vládlo z Moravy, která neměla do roku 1918 s Prahou nic moc společného. Pokud přicházely nějaké příkazy, tak byly v té době z Vídně. „Naproti je budova Ústavního soudu, kde býval Moravský zemský sněm, který byl také protiprávně neobnovený,“ informoval přítomné lídr Moravanů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Filip Ferbie