Ve Francii se valí vlna odporu proti islamistům. Je to mimořádně vážné, varuje český velvyslanec

11.05.2021 18:45 | Zprávy
autor: vef

Pořádný rozruch ve Francii vyvolal otevřený dopis dvaceti generálů ve výslužbě, kteří prezidenta Macrona vyzvali k důraznému zákroku proti islamistům usilujícím o dezintegraci země. O situaci ve Francii, ale i o levici bez liberalismu hovořil v pořadu Rozstřel na serveru iDNES.cz bývalý velvyslanec ČR ve Francii Petr Drulák.

Ve Francii se valí vlna odporu proti islamistům. Je to mimořádně vážné, varuje český velvyslanec
Foto: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
Popisek: Petr Drulák

Dopis generálů je podle Druláka pořád velkým tématem. „Já jsem se vlastně dnes dozvěděl, že člověk, který dopis publikoval, dnes publikuje novou petici na podporu těch důstojníků, kterou už podepisují lidé, kteří aktivně slouží v armádě. Takže ta situace z hlediska vlády není úplně dobrou zprávou. Situace se neuklidňuje, nýbrž naopak možná i vyostřuje,“ podotkl Drulák. 

Situace v zemi je podle něj mimořádně vážná, což dokazují i průzkumy. „Vlastně týden nebo dva, co byla petice zveřejněna, průzkumy veřejného mínění ukázaly, že tři čtvrtiny Francouzů s těmi důstojníky souhlasí,“ poznamenal k dopisu, který podepsali nejen generálové, ale i důstojníci a bývalí vojáci. 

„Většinová Francie sdílí tu analýzu, a dokonce každý druhý Francouz soudí, že by armáda měla zasáhnout i bez politického mandátu, což je poměrně vážná věc v demokratickém státě, takže ono to, co napsali, rezonuje s většinovou Francií,“ dodal Drulák. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…