Velké firmy už propouští, nebo stěhují výrobu jinam. Špicar varoval. Kdyby bylo euro...

29.11.2022 16:45 | Ze sítí

Firmy se bojí přiznat, že jsou na tom zle. Je to tikající bomba, která bouchne začátkem příštího roku, říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Českou ekonomiku podle jeho slov navíc sráží rekordní inflace, které se dalo předejít přijetím eura. Jak vláda zvládá boj s energetickou krizí? Přišla podpora firem včas a je dostatečná, nebo bomba skutečně exploduje? O tom byla řeč v pořadu K věci na CNN Prima News.

Velké firmy už propouští, nebo stěhují výrobu jinam. Špicar varoval. Kdyby bylo euro...
Foto: Repro Youtube
Popisek: Radek Špicar

„Situace je opravdu vážná. Neříkáme to na základě nějakého pocitu nebo dojmu, říkáme to na základě poměrně rozsáhlého šetření, které jsme provedli mezi naší členskou základnou, které jasně ukázalo, že naše firmy, to znamená opravdu velké české průmyslové, do značné míry exportně orientované firmy, byly velmi odpovědné v těch minulých letech. Dvě třetiny z nich mají zafixované ceny energií, to znamená především elektřiny a plynu do konce letošního roku, ale od začátku příštího roku je to 20 %. A my, když jsme se ptali, proč je to jenom 20 %, tak nám firmy říkají, že ony – protože jsou to energeticky velmi náročné firmy,  jsou to opravdu firmy s desítkami tisíc zaměstnanců – a další, potřebují tak obrovské objemy energií, že buďto se od dodavatelů k nim nejsou schopny vůbec dostat, nebo za ceny, které jsou pro ně neakceptovatelné, protože jsou tak vysoké, že by je nedokázaly promítnout do cen výrobků a služeb,“ sdělil Špicar. 

Podle něj se čeká na evropské řešení, které by dle jeho názoru bylo nejjednodušší a nejrychlejší pro všechny. „Které by dokázalo výrazněji snížit ceny elektřiny a plynu. A pokud by to dopadlo tak, že bychom se ho nedočkali v dohledné době, tak potom opravdu je asi na čase přemýšlet o nějakém národním řešení, byť s nějakými evropskými parametry, které kdyby také nepřišlo, to je opravdu ten černý scénář, tak si myslím, že s nejprůmyslovější ekonomikou v Evropě, kterou ta česká je, by to mohlo vypadat velmi špatně,“ řekl.

„Některé firmy, například sklárny, už byly nuceny propouštět. Některé firmy stěhují svoji výrobu do jiných států Evropské unie, například do Portugalska nebo do Španělska, to jsou například ty ceny zahraničních ‚matek‘, které si mohou rozhodnout, jestli investice a práce půjde do České republiky, do české ‚dcery‘, nebo do španělské ‚dcery‘. Jsou ale i české firmy, například kolínská Draslovka, která stěhuje výrobu z Kolína do USA, kde bude platit jednu desetinu za plyn, takže ta situace je teď velmi vážná,“ sdělil Špicar. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana

20:27 „Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se na sociální síti X ostře vymezil vůči svému koal…