Velký zájem o volby v USA: Lidé stojí fronty i v dešti. Hlasovací zařízení hlásí problémy

6. 11. 2018 22:27

Dnešní americké volby do Kongresu Spojených států vyvolaly skutečně velký zájem. Lidé musejí doslova vystát dlouhé fronty, aby na jejich konci mohli ve volební místnosti odevzdat svůj hlas. To vše navíc komplikují hlášené problémy s hlasovacími zařízeními. O prvních celoamerických volbách od nástupu Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta se podle některých médií hovoří jako o ukazateli jeho skutečné obliby v polovině čtyřletého mandátu.

Velký zájem o volby v USA: Lidé stojí fronty i v dešti. Hlasovací zařízení hlásí problémy
Foto: White house
Popisek: Donald Trump
reklama

Lidé musejí ve frontách stát delší dobu nejen kvůli velkému zájmu, ale také kvůli závadám hlasovacích přístrojů. Při ověřování identity voličů totiž přístroje někdy hlásí, že člověk už hlasoval. Lidé prý sice dostali provizorní hlasovací lístky, ale příliš je nechtějí používat, a raději tak čekají, až přístroje budou fungovat.

Voliči jsou proto rozčílení a mají pocit, že nikdo tuto situaci pořádně neřeší. Při zdlouhavém čekání si tak někteří čekající odskakovali do supermarketu pro vodu nebo sušenky. Ve frontách musejí voliči čekat třeba ve městě Decatur v Georgii. Podle informací Agentury AP se v Georgii čekání protáhlo až na tři hodiny. Ve Washingtonu se před volebními místnostmi táhly dlouhé zástupy, i když ve městě pršelo.

Nyní voliči rozhodují o novém složení celé Sněmovny reprezentantů a třetiny senátu. V šestatřiceti státech vybírají také nové guvernéry. Oproti volbám před čtyřmi roky výrazně vzrostl počet lidí, kteří využili možnost hlasovat předčasně. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti uvedlo, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by průběh voleb ohrožovaly kybernetické útoky.

Asi jedním z nejbedlivěji sledovaných soubojů současných voleb je klání o post georgijského guvernéra: ucházejí se o něj demokratka Stacey Abramsová, která by v případě zvolení byla první černošskou ženou v guvernérském úřadu, a současný republikánský guvernér Brian Kemp.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To se Flegrovi vymklo z ruky: Zavřít, sledovat, lidi to chtějí, psal. A přišel náraz

9:22 To se Flegrovi vymklo z ruky: Zavřít, sledovat, lidi to chtějí, psal. A přišel náraz

Profesor Jaroslav Flegr uspořádal na svém Facebooku anketu na téma podpory radikálních opatření prot…