Voják z Hradu Pilc vysoudil čtvrt milionu. Jako mzdu za dobu, kdy nemohl pracovat kvůli NBÚ

05.06.2019 21:51

Doplacení více než čtvrt milionu korun za ušlý plat požaduje od státu bývalý šéf vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc. Pilcovi totiž v listopadu 2015 Národní bezpečnostní úřad odebral prověrku. Pilc toto rozhodnutí napadl v roce 2016, soud mu dal loni za pravdu a odebrání označil za nezákonné, informoval server iROZHLAS.cz.

Voják z Hradu Pilc vysoudil čtvrt milionu. Jako mzdu za dobu, kdy nemohl pracovat kvůli NBÚ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generálmajor Rostislav Pilc, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky

„Podali jsme dne 22. května žalobu k příslušnému soudu o zaplacení 329 tisíc korun, přičemž v tomto řízení budeme požadovat úroky z prodlení ve výši 9 % ročně a náhradu nákladů řízení,“ uvedl Pilcův advokát Daniel Volák, podle kterého Ministerstvo obrany a Národní bezpečnostní úřad Pilcovi ušlý služební plat odmítly zaplatit dobrovolně.

Zatím výši odškodnění za nemajetkovou újmu, které bude požadovat Pilc, nezná. V červnu 2018 se vyjádřil, že by se částka měla pohybovat okolo jednoho milionu korun.

Národní bezpečnostní úřad odebral prověrku Pilcovi v roce 2015, zjištění, jež Pilce označilo za riziko, přišlo od vojenského zpravodajství, jež sám dříve jako pověřený ředitel vedl. Údajně byly důvodem jeho rizikové styky s ruským podnikatelem a bývalým zaměstnancem české ambasády v Moskvě, kde Pilc v minulosti působil.

Pilc také odmítl jakoukoliv závadnost schůzek. Odebrání prověrky pak v červnu 2018 označil za „profesní likvidaci“. V prosinci 2018 kancléř Vratislav Mynář potvrdil, že by se Pilc měl vrátit do funkce k 1. lednu 2020, kde by vystřídal současného náčelníka Jana Kašeho. 

 Původní zdroj ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

13:42 Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní…