Vyčuraní Piráti. To se ODS bude divit. Řečeno naplno

21.10.2021 7:05

Piráti mají neřešitelný problém. Tohle jsem nezažil. A co přijde teď? Politolog Jan Kubáček popsal, nad čím teď pravděpodobně přemýšlí Ivan Bartoš a jeho pirátští kolegové. Hledají cesty, jak se nestát prodlouženou rukou ODS.

Vyčuraní Piráti. To se ODS bude divit. Řečeno naplno
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Ivan Bartoš (Piráti)

Politolog Jan Kubáček vystoupil před kamerami ČT a naznačil, že Piráti mají před sebou v podstatě neřešitelný problém. Problém, jak zůstat ve Sněmovně alespoň ve 4 poslancích, obsadit posty ve vládě a přitom nekumulovat funkce.

„To je de facto neřešitelný problém,“ konstatoval Kubáček s tím, že aby se to dalo vyřešit, museli by mít Piráti dohodu se Starosty, že se kandidáti STAN vzdají některých svých poslaneckých mandátů ve prospěch Pirátů. „To si myslím, že je téměř neprosaditelné, protože každý z těch nominantů do toho šel s tím, že pokud by uspěl, tak s velkou pravděpodobností bude poslancem, je to pro něj příležitost držet určitá témata a nezažil jsem příliš mnoho situací, že by opravdu dva zástupci couvli a v podstatě se dál věnovali svému občanskému životu,“ upozornil Kubáček.

Kupříkladu v Ústeckém kraji je navíc jedním ze zástupců STAN někdejší poslanec Milan Šťovíček, který byl poslancem a podle Kubáčka by jistě rád využil další příležitost k prezentování svých témat, takže nelze čekat, že by uvolnil místo Pirátovi.

„Takže by tam opravdu musela být dohoda se Starosty. Mnozí by to mohli v podstatě vnímat jako nevůli k občanově volbě a preferencím, protože by to tak trošku vypadalo, že si sice můžete na kandidátce vybrat, můžete dát kroužkovací preferenci, ale potom se sejdou dva subjekty a naordinují vám, kdo v té Sněmovně sedět bude či nebude,“ upozornil Kubáček.

Po této zkušenosti už podle Kubáčka půjdou do příštích voleb sami. Prozatím prý vydrží ve vládě, ale nejpozději po českém předsednictví v EU budou jakousi vnitřní opozicí ve vládě.

Kubáček má za to, že v budoucí vládě dojde na generační střet mezi Piráty na jedné straně a mezi ODS s lidovci na straně druhé.

A ačkoli nevidí do hlav jednotlivých poslanců, rozhodl se trochu přiblížit, proč asi pirátská poslankyně Olga Richterová upustila od toho, stát se ministryní práce a sociálních věcí.

„Myslím si, že tam je i strategická úvaha. Jednak přinést další tváře do vlády a tím jakoby opticky vytvořit dojem, že těch Pirátů tam je ve výsledku více, ale zároveň si nevzít ty nejméně populární resorty do budoucna, protože si představte, že by Piráti řezali. Omezovali v logice sociální politiky, protože na spoustu těch projektů prostě nebudou peníze a to by samozřejmě byla přímá nahrávka sociálním demokratům a různým levicovým spolkům, kteří by vlastně na Piráty ukazovali, jak jsou asociální, že jsou prodlouženou rukou ODS. To by vedlo k obrovskému vnitřnímu otřesu u Pirátů a v podstatě k velkému debaklu v dalších volbách. Takže si myslím, že ta úvaha je, že Piráti budou chtít jít spíš cestou modernizační, digitalizační, úspornou, jít proti šlendriánu a byrokracii, protože tam vědí, že nebudou ztrácet body a mohou dál vyprávět ten svůj příběh a hrát strategii o návrat a o posílení. Takže to si myslím, že je hlavní úvaha,“ konstatoval Kubáček. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …