Vystrčil: Protiústavní nouzový stav? Hájit ústavu a demokracii je moje práce

14.2.2021 10:19 odp.

Hostem ve Studiu ČT24 byl předseda Senátu Miloš Vystrčil. Rozhodnutí vlády nastolit znovu nouzový stav za pomoci hejtmanů podle něj může být protiústavní. Vše jde prý na triko vlády. Na druhou stranu podání žádosti u některých hejtmanů chápe, protože by nám prý hrozila dvourychlostní republika.

Vystrčil: Protiústavní nouzový stav? Hájit ústavu a demokracii je moje práce
Foto: screen: FCB Miloše Vystrčila
Popisek: Miloš Vystrčil

Anketa

Chcete, aby vláda Andreje Babiše dovládla do voleb?

84%
9%
hlasovalo: 25343 lidí

Vystrčil hned na začátku zdůraznil, že není pravda, že opatření, která by měla občany chránit proti covidu, nemohla fungovat i bez nouzového stavu. „Bylo to možné, stejně jako se ukázalo, že je možné, aby nadále pomáhala armáda tam, kde všude je potřeba, a i pan Hamáček říkal, že to možné nebude, pokud nouzový stav nebude vyhlášen.“

Předseda Senátu pak zdůraznil, že opětovné vyhlášení nouzového stavu může být protiústavní. „Nemohu si pomoci, ale pokud má člověk dělat svoji práci pořádně, tak mojí prací je hájit ústavnost, hájit demokratické principy a hájit dělbu moci. A pokud by toto přestalo v České republice fungovat a jestli to někdo chce, tak já to tedy nechci, a proto jsem vládu varoval, že toto její rozhodnutí může být protiústavní.“

Moderátor se pak Vystrčila zeptal, jak si tedy vysvětluje, že na žádosti všech hejtmanů o nouzový stav se podíleli i hejtmani z jeho domovské ODS nebo třeba pražský pirátský primátor Hřib. „To ale není pravda, že se podílejí na možném protiústavním jednání vlády. Oni dali žádost, ale důležitý je ten, kdo rozhoduje, tedy vláda. Nejsou to hejtmani, kteří byli postaveni do situace, kdy žádnou jinou možnost neměli, protože stejně jako předtím poslanci zjistili, že ta opatření, která by bylo potřeba udělat, zejména podle zákona o ochraně veřejného zdraví, nejsou připravena. Jinými slovy, vláda se na situaci, že by Poslanecká sněmovna nouzový stav neschválila, vůbec nepřipravila. To je přece odpovědnost vlády,“ snažil se postup svých stranických kolegů ospravedlnit Vystrčil.

Jak se ale dívá Vystrčil na samotnou žádost hejtmanů o nouzový stav? „Já vím velmi dobře, že poměrně velká část hejtmanů tento krok učinit nechtěla, ale v okamžiku, kdy se objevili tři čtyři hejtmani, kteří ten krok učinit chtěli, tak potom to nejhorší, co by Českou republiku mohlo potkat, je, že by byla dvourychlostní. Že by v některých částech ČR platil nouzový stav a v některých ne. V tomto smyslu já rozhodnutí některých hejtmanů chápu,“ vysvětloval politik.

Podle předsedy Senátu je teď nejdůležitější dostat se opět do normálního režimu, kdy výkonnou moc vykonává vláda a je kontrolována Parlamentem. „Není přece možné připustit, že Poslanecká sněmovna vůbec nemá vliv na to, jestli bude, nebo nebude vyhlášen nouzový stav. Protože to rozhodnutí vlády zjednodušeně říká: kdykoliv mi Poslanecká sněmovna zakáže nouzový stav, tak já to mohu okamžitě znovu vyhlásit. Z čehož plyne, že to Poslanecká sněmovna nemůže nikdy efektivně zakázat,“ domnívá se politik.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…