Vzít si život nic neřeší, napsal do Rudého práva rektor Univerzity Karlovy Zima. A nám vysvětlil, jak že to myslí s Janem Palachem

22.01.2019 12:34

Výročí smrti Jana Palacha je za námi a neobešlo se bez incidentů, jako byl třeba pokus o sebeupálení muže na Václavském náměstí. Významné osobnosti také neopomenuly sdělit své názory na čin Jana Palacha. Jednou z nich byl i rektor Univerzity Karlovy, prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., který se zúčastnil slavnostních odhalení nových památníků. O Palachovi na sociálních sítích řekl, že položil život za svobodu a demokracii, jeho jméno je aktuální dodnes, a připomenul i Palachovy následníky jako Josefa Hlavatého či Jana Zajíce. Nicméně, sociálními sítěmi koluje odkaz na vydání Rudého práva, kde se tehdy student Tomáš Zima vyjadřoval poněkud jinak. Na dotaz redakce nám své názory osvětlil.

Vzít si život nic neřeší, napsal do Rudého práva rektor Univerzity Karlovy Zima. A nám vysvětlil, jak že to myslí s Janem Palachem
Foto: Repro Facebook
Popisek: Profesor Tomáš Zima

V archivu Ústavu pro českou literaturu AV ČR je ve vydání Rudého práva v rubrice Slovo ke dni dopis jistého Tomáše Zimy, tehdy studenta 5. ročníku Fakulty všeobecného lékařství Univerzity Karlovy. Redakce Rudého práva připomenula, že ve slovech, která Zima napsal, se jednalo o dopis zveřejněný ve Večerní praze a Mladé frontě, „jehož anonymní autor vyhrožuje činem, jako byl nesmyslný skutek Jana Palacha“.

Anketa

Považujete Jana Palacha za hrdinu?

13%
hlasovalo: 19236 lidí
„Nechci dopis, o němž se nyní tolik hovoří, podceňovat. Možná nebyl myslen vážně, ale kdyby byl, nemůžeme mlčet. V nemocnici se setkávám se spoustou nemocných, kteří chtějí žít, dali by cokoli na světě, aby se uzdravili a mohli zase normálně žít se svými blízkými. A přitom medicína je někdy už bezmocná...“ píše k tomu Tomáš Zima a dodává: „Prostě, když teď slyším, že někdo chce spáchat sebevraždu, nemohu s tím souhlasit. Vzít si život sám, z vlastní vůle, to je tragédie pro blízké, která nic nevyřeší. A přitom mladý člověk má spoustu možností sám, svou vlastní prací něco změnit, něco zlepšit. V tomhle případě si vzpomínám na citát J. W. Goethea: ‚Jen pak jsi hoden svobody a žití, když rveš se o ně den co den‘,“ napsal student 5. ročníku Všeobecné lékařské fakulty UK. Jeho slova otisklo Rudé právo 14. ledna 1989.

Vydání Rudého práva z Ústavu pro českou literaturu AV ČR

Celá strana deníku ZDE

Nyní je Tomáš Zima rektorem na Univerzitě Karlově. Jak nyní hovoří o Janu Palachovi, posuďte sami. Na Facebooku informoval takto o odhalení pamětní desky Janu Palachovi: „Dnes jsme na nádvoří Karolina odhalili pamětní dlaždici v místě, kde stála v roce 1969 v den pohřbu rakev s ostatky Jana Palacha.“

A dodává: „Jan Palach patří k nejvýznamnějším osobnostem moderních československých a českých dějin, k předním bojovníkům za svobodu a demokracii. Jeho čin proto nesmí být zapomenut. Nesmí být zapomenut také proto, že svoboda a demokracie, za něž Palach položil život, nejsou ani dnes žádnou samozřejmostí a můžeme je ztratit snáz a dříve, než se na první pohled zdá.“

Později doplnil: „Palachovo jméno je aktuální i dnes, kdy se mnoho lidí nechává ukolébat pocitem, že budeme už napořád žít ve svobodné, demokratické zemi, v zemi, kde vládne zákon, právo a Masarykovy ideály humanitní. Jak nám již nejednou ukázaly naše vlastní dějiny, nebyla demokracie často ve větším ohrožení než právě tehdy, kdy se lidem zdálo, že o ni nemohou přijít. Palachovo jméno je s bojem za demokracii, za její ideály a za její zachování spojeno velmi silně. Nezapomínejme na to a připomínejme si to, kdykoli je to možné.“

Při projevu, který držel na UK, také řekl, že Palachův skutek byl statečný a nesmí být zapomenut. „Mám za to, že Jan Palach patří k nejvýznamnějším osobnostem boje proti autoritativnímu komunistickému režimu v Československu. Proto – avšak nejen proto – nesmí být jeho čin nikdy zapomenut. I v dnešní době bychom si díky jeho sebeobětování měli připomínat, že svoboda a demokracie nejsou žádnou samozřejmostí a že je můžeme ztratit snáz, než se na první pohled zdá,“ promlouval rektor UK prof. Tomáš Zima k účastníkům setkání, které se konalo u pamětní desky věnované Janu Palachovi, jež je umístěna na budově Filozofické fakulty UK.

„Na tomto místě bych dnes rád řekl, že Palachovo výročí – 46 let od jeho sebeupálení a 26 let od tzv. Palachova týdne – má stále větší váhu. Proč? Při vysvětlování bychom se neobešli beze slov, jako jsou hrdinství nebo statečnost, sebeúcta či pravda. Tyto hodnoty jsou základní pro nás, náš život a společnost. Všem lidem vzpomínajícím na statečný čin Jana Palacha a zároveň lidem, jimž není lhostejné, v jaké zemi a v jakých časech žijeme, patří moje poděkování,“ zdůraznil rektor.

Celý článek ZDE

A o dva dny později vzpomenul i na Palachovy následníky. „Jana Palacha ve svém činu následovala v 70. a 80. letech minulého století celá řada lidí. V tehdejším Československu se podobně jako on upálili Josef Hlavatý, Jan Zajíc a Evžen Plocek, v okolních zemích pak Vasyl Makuch (Ukrajina), Sándor Bauer (Maďarsko), Elijahu Rips (Lotyšsko), Romas Kalanta (Litva) nebo Oskar Brusewitz (bývalá NDR). Vůbec první obětí tzv. východního bloku se stal polský úředník Ryszard Siwiec, který se upálil 8. září 1968 na protest proti srpnové invazi pěti států Varšavské smlouvy do Československa.“

Rektora Zimu jsme poprosili o vyjádření k jeho současným i minulým slovům. Odpověděl nám toto: „Rozhodnutí Jana Palacha přinést nejvyšší oběť ve jménu boje za svobodu a pravdu jsem vždy s pokorou respektoval. Jsem přesvědčený, že odkaz jeho tragického činu je stále aktuální.

Jako student medicíny a poté lékař jsem nicméně měl a mám na sebevraždu (za jakýmkoli účelem) kritický názor a zdaleka nejsem jediný. Posláním lékaře je lidské životy zachraňovat a činit je kvalitnějšími.“

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …