Z toho mnohým praskne hlava: Donald Trump to prý má s Ruskem vymyšleno úplně jinak, než si píší novináři

30.07.2018 9:50

Ačkoli je Donald Trump za své setkání s Vladimirem Putinem ze strany mediálního mainstreamu a politických oponentů kritizován, podle dalších zdrojů byl jeho krok naopak promyšlený a má svoji logiku.

Z toho mnohým praskne hlava: Donald Trump to prý má s Ruskem vymyšleno úplně jinak, než si píší novináři
Foto: Instagram Angely Merkelové
Popisek: Foto ze summitu skupiny G7
reklama

Americkému prezidentu je vyčítáno, že byl na svůj ruský protějšek příliš „měkký“ a nedokázal v rámci diskuse prosadit téměř nic. Na Trumpovi tradičně nenechali jednu nit suchou političtí oponenti ani média. Tentokrát jej však kritizovali také samotní republikáni. Jak ale nyní odkrývá server The Daily Beast, Donald Trump možná vyslyšel před summitem radu jednoho z nejpovolanějších. Podle všeho je jeho tým v úzkém kontaktu s někdejším ministrem zahraničí Henrym Kissingerem. 

Fotogalerie: - Babiš řeší H-System

Premiér Andrej Babiš na setkání členů Bytového dru...
Premiér Andrej Babiš s novináři na setkání členů B...
Premiér Andrej Babiš na setkání členů Bytového dru...
Premiér Andrej Babiš na setkání členů Bytového dru...
Premiér Andrej Babiš s novináři na setkání členů B...
Premiér Andrej Babiš na setkání členů Bytového dru...

Anketa

Oceňujete, jak proti Andreji Babišovi vystoupili Tomáš Klus, Matěj Ruppert a Jiří Macháček?

hlasovalo: 23107 lidí

Pětadevadesátiletý Kissinger působil jako šéf americké diplomacie za vlády prezidentů Forda i Nixona a je považován do dnešních dní za jednoho z největších znalců geopolitiky a diplomacie. Právě na popud Kissingera se Nixon coby první americký prezident po druhé světové válce vypravil do komunistické Číny a setkal se s Mao Ce-tungem. Tehdy šlo o historické setkání a americká administrativa jím rovněž sledovala určité oslabení Sovětského svazu.

Celý text v angličtině je ZDE.

„Nyní pro změnu Kissinger prosazuje, aby se Spojené státy postavily po bok Rusku a zamezily tím tak sílícímu vlivu Číny,“ poukazuje americký server s tím, že Kissingerova vize nachází v Trumpově administrativě kladnou odezvu. „Rusko a Čína se poslední roky sbližují a to je skutečně smrtelná kombinace, které je zapotřebí zabránit,“ cituje The Daily Beast nejmenovaného úředníka Trumpovy administrativy.

Ačkoli je Trump svými odpůrci považován za ignoranta, který se neřídí žádnými radami a pravidly a nemá žádné vize, jeho naslouchání Kissingerovým vizím dokazuje pravý opak. „Od listopadu 2016 se Trump setkal s Kissingerem nejméně třikrát a v debatě jistě přišla mnohokrát řeč na vztahy s Ruskem a Čínou. Někdejší americký ministr zahraničí zastává k oběma zemím vyvážený vztah. Udržuje údajně kontakty s čínským prezidentem a zároveň se minimálně sedmnáctkrát setkal s Putinem.“

Názor Kissingera, že by mohly Spojené státy využít užší partnerství s Ruskem pro snížení rostoucího vlivu Číny nachází v Bílém domě pochopení, ale podle The Daily Beast má také své odpůrce. V souvislosti se setkáním Trumpa s Putinem v Helsinkách, které Kissinger podporoval, se však ukazuje, že větší část členů Trumpovy administrativy je Kissingerovým vizím nakloněna, nebo je přímo podporuje. Až další kroky amerického prezidenta však ukážou, do jaké míry se jimi řídí také on sám.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak si žijí migranti, zatímco Italové přespávají v autech? Hotel, snídaně, oběd, večeře, cigára. Extrémně drsné video se dostalo na facebook… a ten?… necenzurovanou verzi pustil světu

4:46 Jak si žijí migranti, zatímco Italové přespávají v autech? Hotel, snídaně, oběd, večeře, cigára. Extrémně drsné video se dostalo na facebook… a ten?… necenzurovanou verzi pustil světu

Pouze konflikt posune děj dál, stojí v pravidlech dramatické tvorby. Platí to nejen o divadle, ale t…