Zakladatel babyboxů: OSN kritizuje, i když o věci nic neví

07.07.2011 17:53

Český zakladatel projektu babyboxů Ludvík Hess chápe apely Výboru pro práva dětí OSN, který brojí proti "schránkám na děti". Výbor totiž očividně neví, o čem vlastně rozhoduje.

Zakladatel babyboxů: OSN kritizuje, i když o věci nic neví

Projekt babyboxů odstartoval v roce 2005. Od té doby se v Česku zřídilo 44 babyboxů a v nich bylo nalezeno 52 kojenců. Podle Hesse je to jednoznačná známka úspěchu projektu, ačkoliv nepočítá s tím, že každé odložené dítě by jinak automaticky zemřelo někde pohozené.

"Každé dítě má právo na život," argumentoval Hess svůj projekt ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu. "A jestli je něco, co dává právo na život víc než babybox, tak to nevím."

Z nalezených dětí podle něj všechny našly své náhradní rodiny, žádné neskončilo v ústavní péči. "Většinou se dozvím, kde to dané dítě je, protože mi vděční noví rodiče pošlou email nebo zatelefonují. Děkují mi a jsou vděční."

Nejsilnějšími motivy pro odložení dítěte jsou podle Hesse motivy sociální. "Jsou tam odkládány nahé děti nebo zabalené v pánském triku nebo ručníku, děti čerstvě narozené s placentou, narození hned vedle babyboxů. Očividně jde o děti, které si rodiče nemohou finančně dovolit, děti cizinek a podobně."

Výbor rozhoduje o něčem, čemu nerozumí

Výbor OSN brojí za zrušení babyboxů v Česku, přitom je jich ale po celé Evropě víc než dost. "Tam jde o absolutní nepochopení celé té záležitosti," podotkl Hess. "Výbor to očividně nepochopil."

Hess prý mluvil i se zmocněnkyní vlády pro lidská práva Monikou Šimůnkovou. "Ta mi řekla, že výbor vůbec neporozuměl tomu, o co se jedná. A přitom jednal ve Švýcarsku, kde jsou taky babyboxy všude. Jsou po celé Evropě a nikdo je neruší. Takže jde jenom o nedorozumění."

Čtěte:

Plzeň má konečně svůj babybox, raduje se hejtman Chovanec

Jihočeský kraj bude mít už třetí babybox

Klíčové slovo: babybox

Foto: naseporodnice.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…