Zdravotní sestra: Covid je zlý! Zvracení, průjmy, bolesti, dušení. Popis situace

19.10.2020 9:32

Zdravotní sestra Martina Hvozdenská poskytla rozhovor časopisu Respekt. Zdůraznila v něm, že lidé, kteří zemřou s covidem, mohli ještě řadu let spokojeně žít, kdyby neměli tu smůlu, že je napadl koronavirus. Popsala také, jak je člověku, který končí v nemocnici. Končí v ní především proto, že se dusí. Jeho plíce už nestačí tělu dodávat kyslík. Ale nedostatek kyslíku provázejí často také obrovské bolesti hlavy a zvracení.

Zdravotní sestra: Covid je zlý! Zvracení, průjmy, bolesti, dušení. Popis situace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letné bylo zřízeno volební místo pro občany s pozitivními testy na Covid 19

Někdo tomu možná nevěří, ale ti lidé s covidem jsou opravdu vážně nemocní a do nemocnice musí,“ zahájila rozhovor zdravotní sestra, která pracuje v nemocnici ve Zlíně. „To, co vykašlávají nechcete vědět,“ doplnila.  Lidé končí v nemocnici proto, že plíce nestačí člověku dodávat dost kyslíku a on se dusí. „Někdo zvrací, někdo má průjmy, někdo šílené bolesti hlavy,“ dodala zdravotní sestra pro dokreslení.

Anketa

Je dobře, že policie rozehnala demonstranty na Staroměstském náměstí?

80%
20%
hlasovalo: 25512 lidí

Martina Hvozdenská také zdůraznila, že lidé, kteří s nemocí covid-19 zemřou, mohli mnohdy spokojeně žít ještě mnoho let, ale bohužel už žít nebudou.  

A to je důvod, proč by lidé měli dodržovat ochranná opatření, proč by měli nosit roušky, mýt si ruce, udržovat rozestupy, a pokud možno vlastně co nejvíc zůstávat doma.

Zdravotníci se prý semkli, i když mají strach. Mají strach, že se sami nakazí a přinesou koronavirus domů. Ale jednou si vybrali, že budou pracovat jako lékaři a sestry a k těmto povoláním toto riziko patří. Všichni to vědí a jdou za pacienty i s tímto rizikem. „Neexistuje možnost do práce nejít,“ zdůraznila Hvozdenská.  

Chodí do ní, i když musí mít při péči o covidové pacienty oblečený ochranný oblek, hned dvoje rukavice i ochranný štít, který se jí při práci zamlžuje, takže se jí nepracuje lehce.V tomhle oděvu je člověku teplo, potí se, nemůže si odskočit. Je to zkrátka a dobře velmi nepohodlné.

Faktem prý také je, že tam, kde dřív stačily 3 sestry na službu, dnes musí pracovat sester pět. Je to náročné. A vzhledem k tomu, jak prudce narůstají počty nakažených, že v posledních dnech v Česku přibývá okolo 9 tisíc nakažených denně, tak to těžší zdravotníky teprve čeká. Až do Vánoc budou mít opravdu hodně práce. Může se stát, že v nemocnicích bude tolik dusících se covid pacientů, že se zdravotníci nezvládnou postarat o lidi s infarktem a ti tak bohužel zemřou.

Podle zdravotní sestry se už v srpnu vědělo, že může být zle. Vláda měla konat, ale nekonala, a to byla chyba. „To je věc a odpovědnost vlády,“ poznamenala Monika Hvozdenská.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

11:20 Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

Poté co se v uplynulých týdnech prohnaly přírodní živly Evropou, vystoupil na sociálních sítích Tomá…