Zelení iniciovali petici za šetrnější hospodaření v lesích

12.08.2017 21:20 | Zprávy

Strana zelených iniciovala petici Na sucho se musí od lesa, která vyzývá dva největší správce lesů v ČR, což jsou státní Lesy ČR a Vojenské lesy a statky ČR, aby přešly na mezinárodní certifikaci hospodaření FSC. Ta garantuje šetrné postupy hospodaření a znemožňuje kácení systémem holosečí, řekl včera na tiskové konferenci předseda strany Matěj Stropnický. Díky tomu lesy mají lépe zadržet vodu a bránit suchu i povodním. Lesy ČR na certifikaci přecházet nechtějí a uvedly, že podle nich je dostatečný druhý systém mezinárodní certifikace PEFC. Podobně se k problematice staví i Vojenské lesy.

Zelení iniciovali petici za šetrnější hospodaření v lesích
Foto: zeleni.cz
Popisek: Matěj Stropnický

Při nakupování dřeva bude certifikaci FSC vyžadovat globální nábytkářský řetězec IKEA od roku 2020. Hrozí tedy, že by část lidí v dřevozpracujícím průmyslu mohla přijít o zakázky a tedy o práci. Pod petici už se podepsaly proto i některé zaměstnavatelské svazy včetně například vlivného Svazu průmyslu a dopravy, Asociace českých nábytkářů a Hospodářské komory ČR.

Lesy ČR se však nátlaku brání. Považují jej za snahu organizace zajišťující certifikaci FSC rozšířit své obchodní příležitosti v ČR. Za certifikaci se totiž platí nemalé peníze. „V ČR není tento certifikát zatím příliš rozšířený,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Lesy s certifikací FSC tvoří zhruba dvě procenta ploch lesů v Česku. Jde zejména o lesy v Krkonoších, o městské lesy ve Zlíně, část lesů mají certifikovány také Lesy města Brna.

Naopak přes 300 milionů hektarů lesů v ČR je certifikováno systémem PEFC. „Není nám znám žádný odborný důvod k upřednostnění dříví FSC před PEFC. V ČR jsou standardy hospodaření v lese nastaveny velmi vysoko. Naším dlouhodobým cílem je pěstovat les přírodě blízkým způsobem nehledě na typ certifikátu. Jsme přesvědčeni, že logo PEFC na výrobku znamená záruku, že svým nákupem zákazník podporuje lesní hospodaření šetrné k přírodě,“ uvedla Jouklová.

Podle mluvčího Vojenských lesů Jana Sotony je systém PEFC světově nejrozšířenější a dominuje na trzích i ve vyspělých evropských zemích. „Certifikaci lesů chápeme primárně jako marketingový nástroj v českých legislativních podmínkách, v nichž je šetrné a trvale udržitelné hospodaření v lesích ošetřeno dostatečně lesnickým zákonem, který patří z toho pohledu k nejpřísnějším v Evropě,“ uvedl Sotona.

Zelení v petici naopak tvrdí, že certifikace FSC je přísnější vůči těžařům. „Nedovolí kácet holosečným způsobem a používat chemické postřiky. Les je druhově pestřejší, brání trvale erozi půdy, zadržuje vodu a slouží dobře těžařům i k rekreaci. Je to nejlepší opatření proti suchu i povodním,“ uvedl Stropnický.

FSC je certifikační systém, který vznikl v roce 1993 z iniciativy mezinárodních ekologických organizací, ale i komerčních firem, které se podílejí na zpracování dřeva.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…