Zeman zamíří poprvé coby hlava státu do Rakouska

20. 4. 2013 7:49

Prezident Miloš Zeman bude příští týden na dvoudenní návštěvě Rakouska. Ve Vídni se setká se svým protějškem Heinzem Fischerem, předsedkyní Národní rady a vídeňským starostou Michaelem Häuplem. V plánu má také setkání s předsedou Rakouské hospodářské komory Christophem Leitlem.

Zeman zamíří poprvé coby hlava státu do Rakouska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Do rakouské metropole odcestuje Zeman v úterý 23. dubna, vrátí se o den později, sdělil ČTK Hrad. V Rakousku bude Zeman v roli hlavy státu poprvé. V minulosti ho ale navštívil několikrát jako premiér nebo jako předseda sněmovny. Čeští a rakouští prezidenti se setkávají často. Fischer byl na oficiální návštěvě Prahy v roce 2009, Zemanův předchůdce Klaus byl v Rakousku pracovně naposled loni. Například v roce 2011 Klaus v Linci prohlásil, že česko-rakouské vztahy už jsou lepší než česko-slovenské.

V minulosti je však velmi zatěžovalo téma Jaderné elektrárny Temelín a sudetoněmecké téma. Zeman byl ještě coby premiér aktérem nejvzrušenějších česko-rakouských debat kolem Temelína i poválečných témat. Rakousko totiž využívání jádra odmítá, vyjadřovalo obavy o bezpečnost Temelína. Zeman zase proslul nelibým výroky na adresu sudetských Němců.

Pátá kolona Adolfa Hitlera

Co se týká Temelína, Zeman se kvůli rakouským obavám roce 2000 sešel s tehdejším kancléřem Wolfgangem Schüsselem v klášteře v Melku asi 80 kilometrů západně od Vídně, kde uzavřeli dohodu o řešení sporných otázek. Vzniklá komise pak ukončila činnost ukončila činnost v roce 2008.

Rakouská agentura APA po zvolení Zemana novou hlavou státu napsala, že Zeman je v Rakousku považován za politika proslulého citáty a bonmoty, který svými prohlášeními vyvolával v zahraničí konflikty. Připomněla například, že Zeman se v roce 2002 postaral o poprask ve Vídni, když během interview řekl, že čím dříve se Rakousko "zbaví Jörga Haidera a jeho postfašistické strany, tím lépe". Krátce poté označil sudetské Němce za "pátou kolonu Adolfa Hitlera".

Některá rakouská média v minulých letech psala o tom, že Zeman jako premiér proslul hlavně nadávkami na sudetské Němce a neústupností ve věci Jaderné elektrárny v Temelíně.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

13:10 Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

ParlamentníListy.cz se zřejmě jako jediné médium snaží pečlivě mapovat finanční prostředky, které ka…